Rajčata 2023



                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6565) - 9.142 (?) 
13.10.2023 8:06

Jistěže je to souhra podmínek. Nedělám žádná zvláští opatření, která bych cílil na zamezení praskání. Rajčata jsou v krytu, zalévám sporadicky. Vliv bude mít i silně jílovitá půda, která vlhkost vyrovnává.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2831) - 208.138 (?), 14.10.2023 22:01

Vladimíre, přesně to jsem udělal včera a dnes. Otrhali jsme - s vydatnou pomocí staršího synka a jeho partnerky - všechno, co má naději uzrát. A stihli jsme to, než začalo pršet. Cherry, ale nejen je, jednoznačně na vijanech. Otrhávat je, jak jsem zvyklý v kolínkách, tak tam budu ještě na Ježíška. Ale to otrhávání jsem si navykl z úplně jiného důvodu: když je pak skladuji delší dobu, zmírňuje to vysychání. Což je při dozrávání uvnitř docela důležité. Na vijanech taky vysychají mnohem pomaleji. Kdysi jsem vyzkoušel i skladování celých rostlin i s plody a kořeny zavlaženými a zabalenými do igelitu. Pěkně jsem je pověsil hlavou dolů a fungovalo to. Jenže to zabralo šíleně prostoru, a ten já nemám. Tenkrát jsem to zkusil jen u 5 rostlin. Ale to otrhávání bez stopek podle mé zkušenosti u plně vyzrálých hlavně cherry může způsobit prasknutí. Stalo se mi to dost krát. Když je hned zpracuju, žádná katastrofa, ale skladovat už je pak nemůžu.

Ano, otlačení a naražení jsou dost často příčinou zkázy. No a ty vijany mají i trochu výhodu, že jsou v bedně přes sebe, takže jednotlivé plody i trochu odlehčují. Samozřejmě jsou jen v jedné vrstvě, ale neuspořádaně. Kdysi jsem také zkoušel věšet vijany s většími rajčaty na konzole záclon, ale nezdálo se mi, že by odpadu bylo nějak výrazně míň než v kartónových přepravkách. Do krabic je nedávám. A se všemi zacházím jako s vejci či vinnými skleničkami.winkJen tak mi můžou některá vydržet až do toho března.

Mám teď hrubým odhadem 25 kilo zelených (na vážení jsem se vykašlal, protože to důležité je, kolik z nich nakonec úspěšně uzraje). Zatím zůstanou na chalupě, ale až udeří, pokud udeří, dlouhé mrazy, respektive předtím, svezu je do bytu. Mám komůrku 2x3 m a tam udržuju teplotu kolem 10 - 12°C. V chalupě je mnohem chladněji, a tak se stalo, že mi jeden rok uvnitř namrzly - cca 13 kg. Těch jmen, co jsem si dal!angry

U malých cherry je opravdu problém se zráním: spíš se mi usuší (pokud neshnijí). Přeborníkem ve zrání u mne bylo Kumato, ale to už teď nemám. Dobře si vede Mountain Magic (ten ztrácí nejmíň chuti), ale i Startky, Ailsa Craig a Primabella. Z bifteků dozraje jen opravdu málokterý. Nicméně je také otrhávám i přes tu nepatrnou šanci.

Přiznám se, že tuhle akci jsem ale letos plánoval na mnohem později. No, Matka Příroda ráda překvapuje, případně my se necháváme ukolébat trendem.

Milan

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2831) - 208.138 (?), 14.10.2023 22:16

Jenže Pepé, tu jílovku mám taky a praská to jako o novoročním ohňostroji. Letos to ale díky suchu(?) v září i kusu října nebylo zdaleka tak hrozné jako loni. Spíš bych se přikláněl k té kontrolované zálivce.

Milan HP

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6565) - 9.142 (?), 15.10.2023 8:31

Já ale opravdu nevím, co tak nesmírně účinného dělám. A hlavně nepotřebuju to zkoumat, protože praskání na mé zahradě není problém.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2831) - 208.138 (?), 15.10.2023 9:00

Jenže na mé ano, tak o tom mudruju. A somruju názory od ostatních, kteří ten problém nemají. Však se neznáme od včerejška, že?smiley

Milan HP

                     
host - 116.184 (?), 15.10.2023 9:43

Mně Startky ve skleníku praskaly víc než venku. Důvod? Po zalití se ve skleníku voda pomaleji odpařila než venku. Taky mohlo mít vliv to, že jsem je sbíral co nejpozději, protože mi bylo vyčítano, že ty ze skleníku jsou kyselejší.

                     
host - 247.109 (?), 15.10.2023 10:25

Pan PP se Pepé jistě nejmenuje. Měl byste uvádět zkratku PP. Nebo vás se může v diskuzi oslovovat Mejlane?

                     
host - 68.63 (?), 15.10.2023 13:22

Pan Milan HP je slušný diskutér. Na hnusné útoky některých anonymů reaguje také vždy slušně, to mu patří ke cti.  Familiérní oslovení Pepé je míněno v přátelském duchu. Pokud to panu PP vadí, o čemž pochybuji, ať to uvede na pravou míru.

                     
host - 247.109 (?), 15.10.2023 13:30

Vaše odpověď je zhruba to samé jako, vlezu sousedovi do jeho práv, kdyby mu to vadilo však se ozve. Zřejmě vás nenapadne, že pro klid se raději neozve. Některé věci, které mohou vadit se nedělají z preventivních důvodů.

                     
host - 68.63 (?), 15.10.2023 13:37

To je tedy pěkně hloupý příměr. Pan Milan HP používá oslovení Pepé již dost dlouho a nevšiml jsem si, že by to panu PP vadilo. Co se do toho vůbec pletete? 

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Hydroizolace bazénu6.9.2024
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy25.8.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika