Rajčata 2023



                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3289) - 63.181 (?) 
12.10.2023 12:18

Dnes redakce Zahrada.cz zveřejnila můj článek "Španělská rajčata v ČR první díl". Tímto děkuji redaktorům této webové stránky a těším se na další spolupráci, která byla vždy příkladná yes!

           Vladimír

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 210.156 (?), 12.10.2023 17:36

Jestli to bylo na mne, ano, je cas, pockam. Diky.MilosK.

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3289) - 63.181 (?), 12.10.2023 17:41

Dnes odpoledne mně už došly semena od Doroty z Polska, Gold Nugget jen čtyři semena, ale Oregon Spring aspoň dvacet. Nějak se podělíme.

           Vladimír

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2831) - 208.138 (?), 12.10.2023 21:22

Vladimíre, já je sice nikam daleko nenosím, sbírám je do plastového košíku, do kterého se vejdou jen asi 2 kila a nesu pár desítek metrů. Přesto mi i při tak krátké cestě některá popraskají, ač jsem je sebral celistvá. Vysvětluju si to tak, že napětí povrchové slupky je na hraně díky, teď doufám, že to řeknu správně, osmotickému tlaku, že i nepatrný tlak zvenčí může způsobit prasklinu. Potvrzuje se mi to i při sušení. Cherry rajčata uložená v kartónové krabici i několik dní vložím neporušená do výše zmíněného košíku, ve kterém je i myji. Žádné násilí, jen jemné proplachování rukou v nádobě s vodou. A zase pak třeba v kile najdu desítku nově prasklých. Vyvozuji z toho, že pro prasknutí není napojení na vodní systém rostliny nezbytně nutný. Že spíš záleží na tlakových poměrech dosažených v plodu při dozrávání a před sklizní. U toho sušení mi to nevadí, protože jsou hned zpracována. Ale při ukládání v chalupě se do těch čerstvých prasklin velmi rychle dostane plíseň a já je pak musím vyhodit. Plísní nakažená prasklá rajčata je velmi neradno jíst kvůli aflatoxinům, tou plísní produkovaným.

No a v 10l kýblech jsou ty vnější tlaky dost i na 1/3 nově popraskaných.

Jakés-takés řešení jsem našel v otrhávání rajčat ještě než jsou 100% zralá. Jsou již červená, ale ne úplně. Posklizňové praskání se poněkud snížilo, ale rozhodně nezmizelo úplně. Nejspíš proto, že ať dělám, co dělám, neumím vystihnout u všech ten správný moment. To bych je musel sbírat dvakrát denně. No a pokud mají dostatek vody, mám za to, že prasknutí či neprasknutí, či jen dosažení kritického napětí, je jen otázka hodin, ne dní.

"Vědecké" důkazy ale rozhodně nemám.

Milan

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6565) - 9.142 (?), 12.10.2023 22:15

Jsem rád, že nemusím řešit osmotické ani jiné tlaky uvnitř i vně rajčat, neboť má rajčata nepraskala téměř nikdy, letos prakticky vůbec.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2831) - 208.138 (?), 12.10.2023 23:40

Prozraďte, jak jste to dokázal. Dám království za tohle know how. Anebo je to jen souhra podmínek?

Milan HP

                     
host - 91.146 (?), 13.10.2023 0:10

Rajčata trháte se "stopkou" nebo bez? Kvůli praskání se je snažím vždy trhat/stříhat se stopkou. Řekl bych, že když je utrhnu bez stopky, děje se mi to samé - samovolné pozdější praskání některých. Naruší se celistvost šlupky a prasklina se snáze roztáhne na celý plod. Pěstuju převážně mini rajčátka (jako třeba Goldkrone).

Například větší START sice taky na keříku po dešti praskají i na více místech, ale často se to jakoby zahojí, udělá se matný stroupek, ale nehnije to a rajče zraje dál..      

Mám zkušenost, že odrůda ILDI praská skutečně jem minimálně v porovnání s ostatními minirajčátky. ILDI není chuťově ani výnosem žádný zázrak, chtěl jsem s ní přestat, ale tato vlastnost ji u mě zachránila.

Kudibal 

                     
host - 91.146 (?), 13.10.2023 0:13

Příspevěk je reakce na "Milan HP - Diamantový Zahrádkář.Diamantový Zahrádkář. (2340) - 208.138 (?), 12.10.2023 21:22 ", kterému utržená rajčata dodatečně praskají.

Kudibal.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2831) - 208.138 (?), 13.10.2023 1:24

Samozřejmě se stopkami, ulamuji je v kolínku. Ani ne tak kvůli praskání, ale spíš kvůli výdrži po utržení. Vždycky mám od toho prsty zelené víc než Rákosníček. Ale ano, možná máte pravdu: před umytím těch na sušení stopky vyloupnu před mytím. Takže to nemusí být tlak zvenčí, ale spíš to, že jsem je zbavil stopky, ale nejspíš obojí.

Zhojení je běžné, ale musí na to být vhodné počasí, tedy sucho, a rozsah praskliny tak nějak přiměřený. Za mokra vidím zhojení jizvy jen málokdy, hned se tam obvykle nastěhuje plíseň. Jenže to jsou věci, které těžko ovlivním.

Jako opravdu praskání odolnou odrůdu já zase doporučuju Primabellu. Je navíc i plísni bramborové odolná (PhR). Semínka můžu dodat gratis, protože je to OP odrůda. Cherry, červené, 8 - 9.

Milan HP

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3289) - 60.72 (?), 13.10.2023 7:33

Milane s tím osmotickým tlakem máš asi pravdu. le jak se v těch rajčatech vzal? Myslím si, že to bude asi tou vodou, kterou rostliny přijmou a plody s již definitivní velikostí (botanicky zralé) ten tlak vody nevydrží a prasknou. U nás sice teď nepršelo, ale ta mlha je plná vlhkosti, kterou rajčata jako všechny ostatní rostliny přijímají také listy. Asi nic proti tomu neudělám. Musím počkat, až taková vlhkost nebude. Docela mne překvapuje, že řada z vás trhá rajčata i se stopkou. Já nikdy, jen někdy u bifteků použiji nůžky, když nejsem schopen jinak dostat je z rostliny. Pochybuji, že to má nějaký vliv na praskání, nikdy prasklina nevede až k tomu pupíku a ani jiná poškození obvykle nejsou okolo. Spíš se mně kazí utržená rajčata v místech otlačení po dopravě, eventuelně když několik dnů leží doma na plechu ve stále stejné poloze. Dnes jdu na zahradu a otrhám všechno to co má naději v boudě na zahradě a doma dozrát do jedlé podoby. Jen by mně zajímalo, jak vám dozrávají podtržená cherry rajčata. Mně se zdá, že když je utrhnu, tak ne a ne doma uzrát. Trhat cherry rajčata nesnáším, zkusím některé ustřihnou celé vijany a porovnám s jednotlivými rajčátky.

           Vladimír

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Hydroizolace bazénu6.9.2024
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy25.8.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika