Rajčata 2023



                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2845) - 208.138 (?) 
29.4.2023 23:33

Tak jsem si pročetl historii počasí a výsadby roku 2021. Téměř jako přes kopírák s letoškem. Už upravuju svůj výsevní kalendář, aby vyhovoval případným dobrým, tedy teplým, jarům a i těm studeným, jako letos. Bude to znamenat víc výsevů v menších sériích. Část z nich daleko pozdější. Musí být zároveň obutý i neobutý, a jet i jít současně.

Kalendář, který byl úspěšný loni, je letos totálně mimo mísu i s cca týdenním zpožděním, způsobeným mou liknavostí,. Mám pro sebe sazenice, které jsou sice silné, dobře zakořeněné, ale tím pádem i dobře rostoucí. Už dnes jsou nějakých 80 cm vysoké. Při jejich výsadbě třeba až za tři týdny se budu muset nejspíš prohrabat téměř až k zemskému jádru. laugh Ne, nezoufám si, nějaké řešení se najde, ale docela rád bych se tomuto problému ne úplně vyhnul, to asi nepůjde, ale aspoň ho redukoval. Chci mít zralá rajčata i tam nahoře už koncem června, ale není nutné, aby to bylo na kila (což samozřejmě stejně nikdy nebylo).

Milan HP

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 141.144 (?), 30.4.2023 14:35

Nedávejte rajčata hluboko, spíš je položte. V teplé půdě nahoře přikoření a poženou rychleji. Já jsem začala vynášet sazenice ven a tím spíše zesílily a přestaly šplhat nahoru. (Samozřejmě je mám později seté, kolem poloviny března.) Jitka

                     
host - 9.142 (?), 30.4.2023 16:08

Lepší je sázet svisle a hluboko. Líp dosáhnou pro vodu. Šikmé sázení se mi neosvědčilo. PP.

                     
host - 61.109 (?), 30.4.2023 16:47

Také sázím jen svisle.

           Vladimír

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2845) - 208.138 (?), 30.4.2023 20:29

Díky za tip. Já to zkusím obojím způsobem. A samozřejmě se ujistím, zda je teplota půdy v daných hloubkách přijatelná. Zatím jsem je vždy dával šikmo kvůli spodnímu jílu. Teď jsem v některých záhonech jíl vykopal až do cca 60 cm, naspod dal tak 20 cm biohmoty a navrch pak celkem slušnou půdu, do které ještě přidám nějaký substrát na zlehčení. Můj plán je vyvrtat zemním vrtákem díru do cca 45 cm, prolít díru horkou vodou tak 80°C, po chvíli zasadit a zasypat teplou hlínou z povrchu, a pak to zalít ještě tak 30°C vodou. To by mohlo pomoct zakořenění. Tam, kde není jíl vykopán, je dám šikmo, takže kořenový bal bude tak 20 - 25 cm pod povrchem jako dřív. Tedy tak, jak vy radíte. Ještě k tomu dodám, že při šikmém sázení je myslím lepší směřovat od slunce, tak, aby si na přímém slunci stínily půdu nad kořeny. Tahle změna mi dost odpomohla od suché hniloby.

Slibuju si od hlubokého sázení menší potřebu zalévání a také nižší teplotu u kořenů v horkém létě. Tedy pokud přijde, slibují to. Což by mělo pomoci proti suché hnilobě a i přemokření, které sice vede k velkým plodům, ale s horší chutí. Počítám také s tím, že si vytvoří i kořenový límec těsně pod výstupem z půdy, čili budou zásobovány i povrchovou vodou. 

Sazenice (mám dvoje: únorové a březnové) jsou už téměř měsíc v balkonovnících, kde jim, když nehrozí příliš studená noc, ani nezavírám. Jsou většinou silné s dobrými kořeny v kartónech od mléka, tedy v asi 0,8 litru zeminy. Jenže stále rostou, ty únorové zvlášť. Na rozdíl od loňska jsem poněkud prokoučoval dobu výsevu. Kdo ale tušil, že bude takhle studené jaro?

Jsem toho názoru, že obě metody mají své klady a zápory a že je na nás, abychom je používali podle podmínek ku prospěchu rostlin i svému. smiley Určitě dám vědět, jak to tam nahoře u mne dopadlo.

Milan HP

                     
host - 248.75 (?), 30.4.2023 20:38

Sázím šikmo. I když je u nás písčitá zem, nevím, jestli by se normální zálivka dostala až ke svisle zasazenému kořenovému balu (snad jen zapustit do země "husí krk", jako to dělá městská zeleň při výsadbě stromků).            Lída

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2845) - 208.138 (?), 30.4.2023 20:48

Lído, tohle je právě o těch místních podmínkách. Já naopak počítám s tím spodním jílem jako "nádrží na vodu". Je totiž téměř nepropustný. Ale zatím to nemám vyzkoušené, takže žádné předčasné závěry.

Milan HP

                     
host - 158.138 (?), 30.4.2023 22:32
Já je letos budu sázet mělčeji a šikmo. Vloni jsem je kvůli vodě sázel kolmo a hluboko, ale jak bylo chladno, skoro tři neděle, a to bylo po zmrzlých, nic nedělali a jen stály, nerostly. Možná tedy moc zima v hloubce má dva rýče. Fakt je, že ani v létě v podstatě nebylo třeba zalévat, i když jsem to občas zalil.tak asi tak a uvidíme co je lepší.cekal jsem na první úrodu dost dlouho.milosk.
                     
host - 158.138 (?), 30.4.2023 22:35
Jo a navíc jsem je mulcoval posekanou trávou s úmyslem postupně zlepšit a vylepšit půdu, žížaly pracovali dobře, ale tím jsem také bránil prohřátí od slunce, takže letos budu taky, ale až se rozjedou a začnou vedra. Tak to je snad komplet co jsem k tomu chtěl dodat. Milosk.
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2845) - 208.138 (?), 30.4.2023 23:23

A o tom to je: rané odrůdy, od kterých chceme brzkou úrodu, je asi lepší zasadit šikmo. Využít to teplo v povrchových vrstvách. A ty pozdější, od kterých chceme hlavně vynikající rajčata bez přehnané péče, zase rovně. Tedy, když jsou na to podmínky.

Jen ale na okraj: v roce 2021 jsem sázel vše šikmo, ale ani tak to při velmi studeném květnu nefungovalo. První zralá rajčata jsem měl až 14.7., a to z raných odrůd jako Tomato Berry. Jiné roky to bývá o cca 14 dní dřív.

Milan HP

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika