Rajčata 2023



                     
host - 61.109 (?) 
29.4.2023 22:10

Pěstovat rajčata je pro mne zábava a ten počet odrůd je tak trochu bláznovství a vášeň. Ale nejsem sám, znám plno takových bláznů jako jsem já. Problém není rozšířit sortiment, ale pokud už na to nemáte, tak ho omezit. A v tétp situaci jsem nyní já. Pokud jde o to, s čím jseme začínali, tak to byla Sláva porýní, Stupické a nějaké keříčkové  (sedmdesátá léta) a potom přišly časy nových hybridů Domino a Tornádo a před zhruba čtyřiceti lety Start F1. Slávu jsem pěstoval ještě jednou před pěti lety, Start F1 pěstuji stále.

           Vladimír

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 29.4.2023 22:30
Z mého pohledu je nejnáročnější zpracování a nebo mít to srdce, když není zájem to dát prostě na krmení v horším případě na kompost. Samotné pěstování zase taková hrůza být nemusí a když vám to zraje postupně i sklízet se dá v pohodě. Ono není to jako u švestek, že roztáhnete plachtu, oklepete, sesypete do jednoho místa a tam si pak v pohodičce a ve stínu sedíte v trávě a třídíte do beden.
                     
host - 61.109 (?), 30.4.2023 15:13

Sklízet rajčata opravdu není jako sklidit ty švestky. Možná, kdybych měl dvě nebo tři odrůdy tak by to byla pohoda. Když jich máte třeba padesát, tak utrhnete dvě rajčata a musíte je nějak uložit a hlavně označit. Jinak nepoznáte, co jste vlastně sklidil, nemůžete porovnat chuť ani udělat věrohodné fotky. Potom jdu do boudy a tam je rozložím a označím. Následně je postupně odvážím MHD domů, kde je fotím, dělám popisy v angličtině, případně konzumuji v nějakém salátu. Velká rajčata zpracovávám na drť a tu zavařím na 85 °C. Nejjednodušší a bezproblémové. ˇÚplě nesnáším sklízet cherry rajčata, ale dcera, která je má ráda přijde na zahradu jednou dvakrát, takže jí to musím naservírovat už natrhané. Prostě sklizeň je má nejneoblíbenější práce, opravdu práce. Všechno ostatní je jen zábava.

           Vladimír

                     
host - 36.14 (?), 30.4.2023 15:25

"Když jich máte třeba padesát, tak utrhnete dvě rajčata a musíte je nějak uložit a hlavně označit. Jinak nepoznáte, co jste vlastně sklidil, nemůžete porovnat chuť ani udělat věrohodné fotky. Potom jdu do boudy a tam je rozložím a označím."

Asi jsem podivín, že pěstuji rajčata pouze na to, abych je snědl. Bez porovnávání, označování a focení. wink

                     
host - 61.109 (?), 30.4.2023 15:39

Dle Vašeho hlediska jsem podivín já. Asi máte pravdu. Ale co jsou potom ti, kteří třeba pěstují jen kvítka? Asi se nespokojí s jednou odrůdou a asi je také nekonzumují.wink

           Vladimír

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6568) - 9.142 (?), 30.4.2023 16:13

36.14: Ale bezděčně využíváte zkušenosti a poznatky řady pěstitelů, kteří to nesmyslné konání museli dělat, aby vyšlechtili rajče, které vy pak JEN sníte. Já myslím, že podivín není žádný, anebo naopak jsou všichni. Někdo holky, jiný vdolky, někdo rajčata, jiný broskve. Nejsme ustanoveni, abychom zkoumali co který s úrodou udělá. Ani to nejsme schopni zjistit. Takže nemá smysl to kritizovat, odsuzovat, nebo se do něho navážet. Lepší je prozkoumat a využít jejich zkušenosti.

                     
host - 61.109 (?), 30.4.2023 16:45

Jen bych upřesnil, že rajčata mám opravdu rád a sním jich během sezóny opravdu hodně. A také jím všechno co se z rajčat uvaří a i jinak zpracuje. Ty kvítka mně napadly první. ale znám rybáře, kteří chytají ryby a nejí je a také houbaře kteří nejí houby. Občas se mně stane, že mně někdo z nich něco nabídne, neodmítnu.  Podle jejich záliby je nehodnotím.

           Vladimír

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2845) - 208.138 (?), 29.4.2023 21:02

Vladimíre, kdy jsi sel ty sazenice na obrázku?

Milan

                     
host - 61.109 (?), 29.4.2023 22:47

Musel jsem to dohledat tady v tomto vlákně. Našel jsem, že poslední výsev byl 17.3.- to Bejbino a odhaduji, že jsem začal po 10.3.

           Vladimír

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2845) - 208.138 (?), 30.4.2023 0:46

Díky. Jsem v procesu upravování svého výsevního kalendáře. Musím brát v úvahu spoustu faktorů. Proto se ptám.

Ty je máš, podle fotky, v tom pěstebním stanu, kde jim svítíš?

S tím světlem jsem to letos poněkud prokoučoval. Ve východním balkonovníku jsem upřednostnil teplotu, takže jsem zatáhl i netkanku a přes den ji nevytahoval. A to si myslím, že je důvod, proč rostou příliš. Přitom ta netkanka by možná pomohla, ale jen v opravdových mrazech. Takže poučení pro příště. Loni to ale bylo všechno jinak.

Milan

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika