Rajčata 2023



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1894) - 168.103 (?)
6.8.2023 21:47

velmi hezký příspěvek zkušeného pěstitele pana Milanayes,  musím si ho založit, abych ho měl po ruce, až budu přemýšlet, co budu pěstovat příští rok. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 9.142 (?), 6.8.2023 9:12

Jen dotaz pro všechny, jak to vypadá s PB a případně s okurkovou?  PP.

                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1894) - 168.103 (?), 6.8.2023 9:49

PB nejspíš začne řádit. Na mapě aktuálních podmínek pro šíření PB je téměř na všech měřených místech naměřený silný infekční tlak a epidemické šíření.https://www.vubhb.cz/cs/mapa/aktualni-podminky. Walter

                     
host - 158.138 (?), 6.8.2023 12:25
Tak dnes jsem zjistil jeden list s plísní, zhora černý a zespodu chlupatá šeď, zklamání a dilema, jestli striknout. Letos jsem nad nimi udělal přístřešek a prd platný. Dělal jsem vše abych to měl bio, kvůli vnoučeti, ach jo. Taky proto že je to letos zpožděné, teprv začínají žrát první kousky. Fakt nemám chuť schovávat vijany do sáčku při postřiku. Co teď? Každý rok bez postřiku jsem o vše do týdne přišel, asi nemá význam doufat že letos by to bylo jiné.
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 6.8.2023 13:10

Taky bych neměl chuť schovávat vijany při postřiku do sáčku. Nějakou tu mísu nestříkaných rajčat jsem už sklidil. Je to fajn. Když nebude zbytí, respektive, když přijde masivní nápor plísně bramboru příliš brzy, tak se k nějakému tomu udržování rostlin rajčat při životě za pomocí chemikálií pravděpodobně taky odhodlám. Minulý rok do půlky září bez chemie. 

                     
host - 9.142 (?), 6.8.2023 14:30

Když jsou pod krytem, nemělo by to být tak masivní. Kdyžtak stříkněte nějakou mědí, ta je nejméně "chemická". U mně taky teprve začínají plodit, naštěstí zatím beze známek napadení.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 6.8.2023 18:46

Naprosto chápu Vaše pocity. Není nic horšího pro pěstitele či zahrádkáře, než když sleduje zánik svých svěřenců. Upřímnou soustrast. Kdysi jsem to také prožíval. Stříška nepomohla, protože při silném náporu plísně stačí i jen ranní či večerní rosa. Ovšem od té doby, co pěstuji plísniodolné odrůdy (5 let), mám rajčata vždy až do prvních mrazů. Bez jakéhokoliv postřiku. Nevím, zda lze běžně koupit jejich sazenice, na tržištích se dost fixluje, ale když si je umíte vypěstovat ze semínek, je už několik takových odrůd u nás běžně k dostání. Vezmu to od těch nejchutnějších: Mountain Magic (10), Crimson Cocktail (9), Crimson Crush (8), Consuelo (8), Rubylicious (7,5). Vesměs hybridy. Další pak lze jednoduše získat třeba z Německa. Pokrývá to už všechny typy rajčat. Existuje již i několik odrůd, které jsou odolné a zároveň nejsou hybridy: Primabella, Portobella, Rondobella a i další z té rodiny. Mám či budu z nich extrahovat semínka, takže pokud byste se rozhodl touto cestou vydat, rád zašlu. Jsem docela překvapen tím, že tyhle odrůdy nevolí víc lidí a to i přesto, že jsou dost často popularizovány v časopisech a na internetu. Mám dojem, že té "plísniodolnosti" lidé moc nevěří. Ale já ji už 5 let ověřuji a zatím jsem nikdy nebyl zklamán. Ten pocit "plíseň bramborová mi může vlézt na záda" je k nezaplacení.cheeky

Velmi slušnou odolnost pak mají divoká rajčata. Odolávají tak kolem 6 týdnů déle, záleží na podmínkách. Je s nimi opruz, protože jsou příšerně početná a mrňavá. Chuťově ale sahají po devítce. (Stupnice 1 - 10). No a pak zbývá skleník, ale tam to také není bez problémů.

Pokud byste měl zájem o víc detailů, rád dodám. Vnoučkům a vnučkám jen to nejlepší. Ten můj je konzumuje na kila.smiley

Milan HP

                     
host - 158.138 (?), 6.8.2023 19:08
Rozhodl jsem se že to letos nevzdám, dnes jsem striknul mědi s mlékem a budu to sledovat, jsem tam každý den. Pak holt Přistoupim k tvrdé chemii, mám ještě v zásobě ridomil, který než jsem loni stihl použít tak ho zakázali.Tajně doufám, že pořád to bude méně intoxikovane než když si rajče koupím, protože doma vím kdy a čím jsem stříkal.
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 6.8.2023 19:57

Jak jsem už kdysi psal, konzumujeme rajčata celoročně, takže bych se té chemie bát nemusel, protože kupovaná rajčata v zimě jsou zřejmě chemicky ošetřená, přesto mám z "čistých" nechemizovaných plodů dobrý pocit. Ridomilu Gold jsem si udělal zbytečnou zásobu a pravděpodobně skončí v nebezpečném odpadu. Měď nepoužívám vůbec, zanechává skvrny stejně jako Ridomil. Kdybych měl něco použít, použil bych Ortivu. Ten odolný Coctail Crush není špatný, ale prozatím se oblíbených neodolných odrůd asi nevzdám. 

                     
host - 243.43 (?), 6.8.2023 21:41

Letos zatím bez postřiků, ale už třetí den prší tak uvidíme...

Rajčata 2023
Rajčata 2023
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1894) - 168.103 (?), 6.8.2023 21:47

velmi hezký příspěvek zkušeného pěstitele pana Milanayes,  musím si ho založit, abych ho měl po ruce, až budu přemýšlet, co budu pěstovat příští rok. Walter

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika