Rajčata 2024



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 9.142 (?)
13.7.2024 7:59

První Stupické jsem utrhl začátkem července, pak postupně do teď další tři. Ostatní odrůdy nic. A rostliny jsou podivně slabé. Folník.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 33.238 (?), 12.7.2024 11:04

Mongolskyi karlik- opakovaně ho pěstuji již šest let. Svou velikostí je odrůda ideální pro pěstování v pařeništi (stačí jí 40 cm výšky). Chuťově průměrná, úrodnost malá, řekl bych podprůměrná.

           Vladimír

Mongolskyi Karlik
Mongolskyi Karlik
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 33.238 (?), 12.7.2024 11:09

Lyana Rozovaya- velmi raná odrůda keříčkového rajčete, které pěstuji od roku 2019. Jak je uvedeno v názvu, tak je to odrůda růžová, pro mne asi nejchutnější z těch raných, pěstovaných v pařeništi.

Lyana Rozovaya
Lyana Rozovaya
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 12.7.2024 15:43

A já ještě dodám, že MK je vysoce citlivý na plíseň bramborovou. Šíří se celou rostlinou velice rychle.

Milan HP

                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (202) - 158.138 (?), 12.7.2024 20:58
No, já stále čekám na první rajčata. Venku se po kroupech zmátořili a kvetou, ve skleníku mám jen angelle a zatím nic zralé. Ovšem vijany jsou parádní.
Angelle
Angelle
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 12.7.2024 23:13

Miloši, však se dočkáme. Zjišťoval jsem tady v okolí, kdo už má zralá rajčata. Téměř nikdo. Letos to zraje nějak pomaleji. Já dneska ochutnal první Jahoda ze zahrady, ale je to jediný keř, který jeví známky zrání. Koukal jsem ale na záznamy z loňska a ten rozdíl není zase až tak veliký: první rajčata (ale ze tří odrůd) byla 9.7.23. A to jsem loni sel semínka o nejméně 14 dní dřív.

Jsem hrozně rád, že se Ti zmátořila ta pobitá. Bude to ale ještě chvíli trvat, než uzrajou.

Milan HP

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 9.142 (?), 13.7.2024 7:59

První Stupické jsem utrhl začátkem července, pak postupně do teď další tři. Ostatní odrůdy nic. A rostliny jsou podivně slabé. Folník.

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 71.192 (?), 15.7.2024 14:12

Mně začaly venkovní rajčata nedávno teprve vybarvovat a přičítám to pozdnímu výsevu. Staré osivo Goldkrone jsem nevyhodil a tím pádem se opět objevují na stonku ony hnědé fleky, které prozatím nečiní žádné potíže. Díky naší větší spotřebě rajčat jsme kupovali v "supermarketech" dosti chutná rajčata střední velikosti kuželovitého až soudkovitého tvaru, velmi dobře vybarvená (tmavší červená) původem z Maďarska. Název odrůdy neznám.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 16.7.2024 23:02

Tak letošní rok se u mne opět stal testovacím. Není divu při tom počasí. Už na začátku července se objevily první příznaky plísně. Ale vzhledem k brzkému datu a i projevům té plísně mám za to, že se spíš jedná o Alternarii než o Phythophthoru. Což není zase až tak dobrá zpráva. Alternaria přežívá zimu v zemi. Napadeny byly i mé velmi rané brambory, takže jsem ukončil jejich vegetaci a sklízím trochu předčasně.

Neodolná rajčata jsou postižena všechna, ale pouze u Bejbina se zatím projevila nákaza na mnohých plodech. Takže jsem ho otrhal a rostlinu zlikvidoval. Z těch zelených zatím jen jedno zraje normálně, u ostatních se postupně také projevují příznaky plísně. Start, Ailsa Craig, Tastier, ba i citlivé Tornádo, zrají sice pomalu, ale zatím bez známky nákazy na plodech. To zcela jistě přijde časem. Ale je to jeden z důvodů, proč spíš sázím na Alt. Plíseň bramborová by nejspíš nadělala velmi rychle mnohem větší paseku. Napadené listy otrhávám (ale ne zcela důsledně), ale jinak jen pozoruji vývoj.

Odolná rajčata si vedou dobře, většina z nich (možná všechna) jsou odolná proti obojímu. Na Honey Moonu a Rezi se ale objevují na listech příznaky podobné Septorii: tmavý střed a okolo žluté pole. To už vím, že znamená také napadení listů - je to příznak jejich obrany.

I neodolné řízky jsou dost vážně zasaženy, ačkoliv jsou na vzdáleném záhonu. Tornádo už jsem vyhodil a ostatní to nejspíš také čeká. Odolné řízky už některé mají malé plody, takže doufám, že poslouží jako rezervní vojsko za padlé.

Milan HP

                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (202) - 158.138 (?), 17.7.2024 6:22
Jak, Milane, ale nejsi sám. Včera jsem se všiml, že na bramborách v pár nádobách mám plíseň bramborovou, a vzhledem k opožděnosti min. o měsíc mých rajčat, musím začít ošetřovat proti plísni, jinak se medockam ani jednoho. Problém je že mám odpolední, ráno je buď rosa nebo už plné slunce. Musím s postřikem počkat do pátku, bohužel. Snad to rajčata vydrží, zatím jsem nijaké napadení nenašel. Rozhodl jsem se pro ortivu. Také jen pro zajímavost, u ortivy píšou že max 3x za sezónu. Ale ve zprávách mluvil zemědělec, že letos musí stříkat minimálně každých šest dní, tedy určitě 15* za sezónu, tedy dobrou chuť, to si dáváme. Myslím že by po nich měli jít a to festovně. To nás asi jednou otráví.
                     
host - 44.155 (?), 17.7.2024 10:38

"Ale ve zprávách mluvil zemědělec, že letos musí stříkat minimálně každých šest dní"

Kdy a kde to bylo v TV?

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika