Rajčata 2023



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?)
9.7.2023 23:00

Jedná se o fyziologickou poruchu v příjmu vápníku, obecně známou jako suchá hniloba. A i když vápníkem přihnojujete, nemusí to problém vyřešit, protože většinou je hlavní příčina ve vysoké teplotě půdy v kontejnerech, takže kořeny postupně ztrácejí schopnost přijímat živiny, především vápník. 

Takže první krok, který vidím jako nezbytný, je odstínit či jinak ochladit kontejnery (na teploty kolem 30°C). Bílá barva je sice vhodná na odrážení, ale nemusí být dostačující. Pak postřik vápenatým prostředkem na list. Při těchto vedrech opakovaný. Ale poškozené plody lze nechat dozrát a pak jíst, ale ne ty, na jejichž poškození se objevila plíseň (častý jev, ale ve vedrech spíš potlačený). Měl jsem kdysi podobný problém, ale od té doby, co kontejnery - černé! - zastiňuji, objevuje se jen sporadicky. Poškození plodů ale nelze nijak vrátit. Vaše kroky budou jen prevence pro plody právě se tvořící.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 9.7.2023 23:00

Jedná se o fyziologickou poruchu v příjmu vápníku, obecně známou jako suchá hniloba. A i když vápníkem přihnojujete, nemusí to problém vyřešit, protože většinou je hlavní příčina ve vysoké teplotě půdy v kontejnerech, takže kořeny postupně ztrácejí schopnost přijímat živiny, především vápník. 

Takže první krok, který vidím jako nezbytný, je odstínit či jinak ochladit kontejnery (na teploty kolem 30°C). Bílá barva je sice vhodná na odrážení, ale nemusí být dostačující. Pak postřik vápenatým prostředkem na list. Při těchto vedrech opakovaný. Ale poškozené plody lze nechat dozrát a pak jíst, ale ne ty, na jejichž poškození se objevila plíseň (častý jev, ale ve vedrech spíš potlačený). Měl jsem kdysi podobný problém, ale od té doby, co kontejnery - černé! - zastiňuji, objevuje se jen sporadicky. Poškození plodů ale nelze nijak vrátit. Vaše kroky budou jen prevence pro plody právě se tvořící.

Milan HP

                     
host - 62.22 (?), 10.7.2023 11:28

Není to tak jeddnoduché jak tady píšeš.

           Vladimír

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 10.7.2023 16:57

Tobě se to zdá jednoduché? Mně rozhodně ne, protože za každým tím krokem se skrývá ještě kýbl otazníků a možností. To, co jsem napsal, je jen nástin situace. Stálo by to za obšírnější článek. Ale na ten nemám čas, chuť a nakonec ani erudici.

Milan

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 60.149 (?), 12.7.2023 14:10

Pro letošek jsem omezil sortiment pěstované zeleniny. Hrách už mám sklizený, rajčata jsou ve skvělé formě stejně tak jako Hokaida a cukety, před čtrnácti dny jsem ještě vysel okurky nakladačky a salátovky. Zatím se mně ty bouřky a kroupy vyhýbají, doufám, že i nadále budu mít štěstí. Nějak jsem si zvykl jezdit na zahradu každý den a vždycky tam něco udělat. Je to pro mne relax, lepší než celý den sedět doma nebo bez cíle bloudit po sídlišti.

Ovoce nemám žádné, třešně, meruňky a broskve pomrzly, ani jablka nemám žádné. Ale ta jablka budu mít na zahradě u tchyně, jsou tam čtyři stromy plné nasazených plodů. Zahrada i dům je momentálně opuštěný, tchýně je po operaci krčku v domově pro nepohyblivé pacienty (má 98 let) a my se staráme, aby to celé nepřišlo v niveč. Zatím se mně podařilo snížit zálohy na plyn ze šesti na tři tisíce a doufám, že se nám to celé podaří prodat do zimy.

           Vladimír

                     
host - 59.114 (?), 12.7.2023 14:31

"před čtrnácti dny jsem ještě vysel okurky nakladačky a salátovky"

Není to už pozdě?

                     
host - 60.149 (?), 12.7.2023 19:38

To nevím. Ale mám tam takový kousek pozemku plný pýru a tak ho chci na podzim osít trávou. Pomalu ho ryji a pýr vybírám. Je to problém, protože koleno mne strašně bolí. Když mám zrytou plochu cca 1,2 x 5 m, tak na to dám černou folii a něco tam vysadím. Jen pro představu, jsem schopen udělat jen dvacet až třicet rýčů za den. Tento týden budu mít další záhon 1,2 x 5 m. Zatím nevím co tam dám.

           Vladimír

                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1894) - 168.103 (?), 12.7.2023 15:44

no to máte s vaší paní starostí nad hlavu, paní tchýni přeji brzké uzdravení. Od soboty mám konečně vlastní červená rajčata. Jediný problém je, že je ani moc nejím, takže zase budu muset rozdávat. Walter 

                     
host - 216.53 (?), 12.7.2023 18:57

Děkuji za odpověď, pane Milane, souhlasím s tím, co jste napsal - problém bude v teplotě půdy, teď už to také tak vidím.

                     
host - 60.149 (?), 12.7.2023 20:24

Jedna fotka tyčkových rajčat- vpředu jsou španělské bifteky.

           Vladimí

Tzyčková rajčata
Tzyčková rajčata
                     
host - 60.149 (?), 12.7.2023 22:03

Před dvěma hodinami jsem tady přidal fotku a zatím ten příspěvek není uveden v nových příspěvcích. Tímto chci na to upozornit.

           Vladimír

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika