Mráz ve vegetačním období v roce 2024



host - 212.219 (?)
25.4.2024 9:31

Slivky jsou na sračku, Lepotica, ale sem tam je naděje uvnitř bílá pecka. U Domácích to je ale naprd, nemají nikdy tak velkou násadu, a to málo dorazí obaleči, na povidla zase nebude. MH

Čačanská Lepotica -3,7°C
Čačanská Lepotica -3,7°C
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 149.119 (?), 24.4.2024 13:58
Ja mam vsechny svestky v haji. Mam asi 7 stromu a vse totalne zcernalo. Jablone v kvetu taky konec vse pomrzle. U nas nebude vubec nic. Co jsem videl je 100 procent v loji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10109) - 70.240 (?), 24.4.2024 14:18

V zastíněné části od jihozápadu (sousedovy "náctimetrové" jehličnany) možná něco přežije. Koukal jsem na Hermany a jsou bez "krupice", to samé roub Agenské, Bystrická muškátová atd. Jak poznat ve výšce poškozené třešně, to netuším. Rivan i Burlat vypadají prozatím normálně. Višně na severovýchodní straně za domem teprve odkvetly. Zvláštní je, že na severovýchodní straně je vždy menší zima (ráno) než na jižní straně, nebo to čidlo špatně ukazuje, ale vždycky posílá vyšší teplotu než je na teploměrech na západě a jihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.168 (?), 24.4.2024 15:00

Ach jo... Je to tady teď smutné čtení... Letos, jak to tady čtu, je to všude stejné, prakticky nikde nic nezůstalo crying           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10109) - 70.240 (?), 24.4.2024 17:50

Někdo mně tady v březnu radil: "nestahujte kalhoty", tak stále doufám. Každopádně z toho všeho vyplývá, že -2,6°C je ke zkáze takto velkých plodů naprosto dostačující teplota. Tam, kde nebyla, snad z peckovin něco přežije. U toho Hermanu jsou bez "krupice" jen ty plody, které byly schované pod listy. U těch plůdků broskvoní také stále nevěřím, že jsou všechny v čudu. Z vnějšího pohledu na nich žádná "krupice" není, takže těžko říct, jestli všechny "nastydly", jak prohlásil předseda Ludvík.  U jádrovin je všechno jako každý rok, plůdky vypadají normálně. Mrzí ty pěkně opylené švestkomeruňky. Jižní strana je možná dobrá pro vyšší teploty přes den, ale na jaře je tady k ránu vždy větší zima, než na severovýchodní straně. Stejně jako roub Esslingenské, dopadl na jižní straně roub skvělé Eliášovy, Martine.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10109) - 70.240 (?), 24.4.2024 21:21

Jedno se musí nechat, tolik zmrzlých švestek jsem tady neměl ani onoho inkriminovaného dne 18.5. 2012. Rozdíly ale jsou. Třeba obsypané stromky Polinky a Emperu "nastydly" snad kompletně, kdežto vedlejší Topfirst zmrzlé plůdky prozatím nevykazuje. Oullinská v zastíněné části dopdla stejně jako zmrzlé Althanova, Wazonova a pravděpodobně i Zelená, které jsou v části zahrady, kde zmrzlo všechno kompletně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.239 (?), 24.4.2024 22:00

Jaká byla teplota té nešťastné noci na 23.4 v Pardubicích? Já měl kus od Chrudimi dle pokojového teploměru -3°C, ale potom jsem to srovnal s přesnějším rtutovým a ten ukázal o  +1,5°C více, takže u mne bylo maximálně -2 až -2,5°C. třešně a švestky se zdají takové připálené, není to černé, jen tmavěji zelené. Ostatní ovoce se vypadá dobré, nic zatím nescvrklo ani to nepadá (ani meruňky) Nejpozději kvetoucí je u mne Matčino a to hodně vymrzlo (v době mrazu byl plný květ). Opožděné, dosud nerozvinuté květy ve stádiu růžové poupě až balónky na jednoletých výhonech mráz přežily. Ostatní jabloně se zdají být dobré. Tedy u mne se ukázalo, že nejcitlivější jsou jabloně v plném květu, pokud už má plod třeba 5-10mm, tak vydrží více, ale určitě ještě budou rozdíly v odolnosti určitých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 24.4.2024 22:03

U mě o stupeň horší, stanice kolem ukazovaly sice -2,8°C, ale naměřil jsem těch -3,7°C bo jsem topil meruňkám, za přesnost měření dám ruku do ohně. Švestky zmrzlé všechny. Možná u těch pozdně kvetoucích jako Domácí po odkvětu některý drobný plůdek přežil - zelený, ale u Lepotice s 1-1,5cm plůdky tam neuniklo nic, přitom násada jako vždy ohromná vše KO: Třešně Burlat i Rivan po mrazech komplet hnědé i vysoko v koruně a děsivě scvrklé, jaksi se zpátky nafoukly, vyhladily,  mají stále hnědou slupku i dužina je stále zmrzlá natmávlá, ale pecička - (duše) uvnitř bílá... Že by třešně dokázali vzkřísit dužinu (tělo)?  Ty větší plůdky třešní v trsech už měli velikost jako třešňové pecky možná i větší. Broskve navenek nepoškozené, namátkou jsem vzal plůdky a uvnitř pecičky taky bílé, broskve odolaly nejlépe. Meruňky se svojí velikostí vymykaly obvyklému,,zmrznutí plůdků po odkvětu", to už nebyly plůdky ale plody. Ani v tabulkách odolností takové velké plody meruněk, švestek nejsou zaznamenané co to udělá, tak silné mrazy byly v této fázi velmi neobvyklé, do poslední chvíle jsem nevěřil že tak silný mráz příjde, i kukačka před týdnem oznamovala že mrazy už nee.  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 25.4.2024 9:24

Třešně Burlat, hodně mají dužinu hnědou i když pecička je stále bílá. Některé jsou poškozené jen naprvrchu dužiny. Po mrazu ale byly všechny bez vyjímky hnědé a hodně scvrklé, takže opravdu mají snahu zregenerovat. Tak nevím, do květu takový mráz je asi horší, kolikrát už v pupenech zčernají třešním plůdky. Velké plůdky chrání pecku asi lépe.  MH

Burlat -3,7°C
Burlat -3,7°C
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 25.4.2024 9:27

Jeden plod Pricie krytý shora jinými plůdky na malém stromku asi přežil. V koruně kde jsem topil snad přežilo víc. MH

Pricia -2,5 až -3°C.
Pricia -2,5 až -3°C.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 25.4.2024 9:31

Slivky jsou na sračku, Lepotica, ale sem tam je naděje uvnitř bílá pecka. U Domácích to je ale naprd, nemají nikdy tak velkou násadu, a to málo dorazí obaleči, na povidla zase nebude. MH

Čačanská Lepotica -3,7°C
Čačanská Lepotica -3,7°C
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika