Jak vidíte šance vyrašení tohoto roubu.Před 14 dny jsem jej zkrátil o jeden pupen a roub byl zelený.Před pár dny jsem odstranil roubovací pásku a roub se zdál srostlý, při mírném tahu pevně držel.Že by v druhé míze?
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář (1727) - 165.146 (?),8.7.2021 9:56
Jak vidíte šance vyrašení tohoto roubu.Před 14 dny jsem jej zkrátil o jeden pupen a roub byl zelený.Před pár dny jsem odstranil roubovací pásku a roub se zdál srostlý, při mírném tahu pevně držel.Že by v druhé míze?
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář (1727) - 165.146 (?),28.7.2021 12:06
Abych to nějak shrnul, obohatil jsem letos svoji zahrádku dvěma českými odrůdami Ghiva a Rubelit.Dále čtyřmi odrůdami zahraničního novošlechtění.Názvy uvedu až co se z toho vyklube.Buzrlův stromek obohatil odrůdami Sisi (Šarlota) a Elizabet.V rámci poznávání rodičů slavných odrůd a spontálního přírodního vzniku odrůdu Esopus Spitzenbe(u)rg a Splendour. Splendour je stále ve stádiu bez vyrašení jak na fotce před třemi nedělemi.Už jsem jej asi odpískal ale zkusím snížit na jeden pupen abych zjisti zda je živý a je nějaká šance.Dále jsem si pořídil odrůdu pozdní hrušně.
V červnu mi na jednom roubu jabloně vyrašil pouze jeden malý lístek, v červenci nepokračoval vůbec v růstu a dnes jsem si všiml jak začíná přirůstat a také že pod ním raší druhý pupen. Tj. asi 2 a půl měsíce od naroubování.
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář (1727) - 165.146 (?),21.8.2021 10:54
Nevydržel jsem a roub Splendouru který jsem narouboval koncem dubna jsem zakrátil zase o jeden pupen abych se přesvědčil zda je roub stále živý.Jeho stav a vzhled se stále neměnil.Na fotkách 1 a 2 je detail střihu.Fotky nejsou nejkvalitnější ale je vidět, průřez je živý.Není lehké zaostřit mobilem tak malou plošku.Nyní jsem přesvědčen, že roub se stal součástí stromku i když pupeny nevyrašily.Nedostatek mízy, který byl zřejmě způsoben skutečností kdy roub byl ve výškové pozici mnohem níže než obvodové větve.Byl jsem si vědom možných potíží a ponechané plody Honeycrisp a Kanzi odebraly nemálo síly.Na snímcích 3a4 je celkový pohled na přeroubovaný strom.Vedle horního provázku ve tvaru C je vlevo zmiňovaný roub a pod ním první plod odrůdy Briliant.Jaro rozhodne, zda z ponechaného pupenu vytvoří Splendour terminál.
Letos jsem narouboval do korunek stromků na M9 celkem 38 roubů odrůd Admiral, Allegro, Angold, Gala, Ghiva, Lambada, Opál, Orangecrisp, Rozela, Rubelit, Rumba, Sirius, Topaz a Boscovu lahvici, tu samozřejmě na hrušeň. Walter
U ovocných stromů nikdy nebyly v takovém stavu, že by namáčet potřebovaly. Když jsem zkoušel révu staré dřevo do zeleného výhonu námáčel jsem celé asi půl dne, ale nepomohlo to... nic se neujalo. Prý byly málo narašené, to jsem tehdy nevěděl, že musejí být...
když jsou rouby dobře uskladněné ve vlhkém chladném prostředí, není třeba je vůbec namáčet. Ovšem rouby skladované delší dobu a roubované v pozdnější době (duben, květen) mohou i tak ztratit vláhu a ty pak před roubováním ponořím na den do vody, ale jen v místě řezu. Celé rouby se nemáčí. Walter
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář (1727) - 165.146 (?),12.1.2022 13:38
Pokud mě příjdou rouby ze zahraničí a putují týden namáčím konce s řezem do vázy s troškou vody asi hodinu.Nikdy člověk neví kde byly a jak dlouho než byly vyexpedovány.Čerstvé rouby a ze známých zdrojů zapíchnout hned do vlhké směsi písku a hlíny.Netřeba máčet.
Rouby před použitím krátkou chvíli namáčím celé.Hlavně abych odstranil nečistoty písku či hlíny které by se mohly zanést při manipulaci a roubování do spoje.Nechám přirozeně oschnout. To máčení má jednu nezanedbatelnou výhodu.Pokud položené rouby do vody klesnou ke dnu, rouby lze bez obav použít.Pokud roub plave na hladině neni v pořádku a vyřadit.Propláchnutí dělám asi jen 5 minut.Jednou jsem je ve vodě zapoměl asi hodinu a mnohé byly zničené.Doslova změkly jak guma a loupala se kůra.Pak jsou nepoužitelné.