Broskyne 2024



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 207.58 (?) 
3.7.2024 16:00
Oprava bělomasá Benedicte ať žijí automatické opravy a česká diakritika
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1835) - 168.103 (?), 3.7.2024 16:38

minulý rok na podzim jsem si pořídil chladničku 390 litrů. Původní myšlenka byla na uskladnění jablek, což byl dobrý nápad. Při teplotě +3° jich tam byl asi metrák a vydržela do dubna, ještě teď tam asi 3 kila jsou. Pak jsem lednici nacpal ranou zeleninou, ještě teď je tam 10 hlávek zelí. No a teď tam mám broskve, takže ano, i broskve je možné aspoň na pár týdnů uskladnit. Jsou tam ještě s asi 10 kily lišek. Walter

lišky
lišky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 3.7.2024 17:13

Broskve v přebytku je nejlepší zavařit do běžných 720ml sklenic co se používají na okurky. Celé půlky broskví se ve velkém hrnci zahřejí na 90°C... začátek bublání, opratrně se promíchají aby se prohřál celý objem hrnce a lehce aby se velké kusy broskví zbytečně nerozmačkaly, naplní se naběračkou do sklenic, otočí víčkem dolů - sterilizuje se tak teplem víčko. To je všechno. Samozřejmě čím lepší a sladší broskve se použijí, tím lepší je chuťovka. Odzkoušený mám Sunhaven s 11% cukernatostí a bez problému je to v zimě broskvová lahůdka. Pozdnější broskve sladší jsou ještě lepší - Fairhaven. Předražené přesnídávky z cukru nadstavené jabkama v pidiskleničkách ať se jdou bodnout. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.220 (?), 4.7.2024 21:18

Pane MH, zeptám se - ty broskve v hrnci už nedoslazujete? Jen je prostě ohřejete a pak je žufánkem naberete do sklenic?

Děkuju za info.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 4.7.2024 23:22

Přídavek cukru není třeba, vydrží minimálně 1-2 roky jako kompoty. Plody musí být co nejvíc dozrálé a měkké jako při jezení těch nejlepších broskví přímo ze stromu u kterých uděláte,,hmmm ty jsou dobré" cheeky - některé půlky / čtvrtky se po ohřevu trochu rozpadnou a pustí šťávu, takže se to pak dá v hrnci míchat jak začnou bublat. Předčasně utržené jen zbarvené ještě tužší broskve jak se běžně zavařují tak to fungovat nebude. Prostě je to delikatesa a na to musí být použity broskve té nejlepší nadprůměrné kvality.

Možná zkusit malou sklenici a druhý den po vychladnutí ochutnat jaké jsou.

Třeba u meruněk (Velkopavlovické) je při zavařování jen takovýmto ohřevem v hrnci problém, že po zavaření zesílí kyselina a po měsících ještě dále zesiluje... chtělo by to jinou sladkou odrůdu meruňky bez kyselosti - není u nás dostupná. Broskve ohřevem chuť nemění. Úplně stejně se dají zavařit sladší zralé měkké švestky (nejlepší odrůda Domácí), půlky se úplně stejně ohřejí na 90°C nebo i krátce povaří a naplní do sklenic. V zimě když se sklenice takových švestek otevře, vyleze švestkově-povidlová vůně po místnosti, většina půlek drží - dají se použít na pečení, jsou chuťově jak ze stromu to je vůně. Narozdíl od těch mražených - naprostý hnus, švestky z mrazáku hnědé, rozplizlé jak mokrý hadr, bez vůně, jsou nakyslé a sladkost jakoby zmizí... to je tak na kompost... mrazák likvidátor ovoce. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 4.7.2024 23:38

Otevřel jsem sklenici - 1 rok staré zavařené kusy - půlky/čtvrtky/odřezky Fairhaven. MH

Fairhaven
Fairhaven
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 4.7.2024 23:40

Fairhaveny velké kusy. Nejlepší nakonec vypití šťávy. cheeky MH

Fairhaven kusy
Fairhaven kusy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.39 (?), 4.7.2024 7:23
Lednička speciálně na ovoce, zeleninu nebo houby není špatný nápad. Bylo by zajímavé, jaké jsou náklady na skladování: pořizovací cena ledničky : životnost ledničky, cena El. Energie za rok. Musí být také prostor na připojení další ledničky. Ale asi lepší, než vše zavařovat nebo vyhazovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1835) - 168.103 (?), 4.7.2024 8:16

Samozřejmě se to asi každému nevyplatí. Ale ani na pěstování ovoce a zeleniny pro vlastní potřebu člověk nezbohatne. Vždyť je to jen samá nekončící práce. Pro nás je to ale hobby, na jehož konci jsou nějaké chutné produkty. A když je ovoce a zeleniny příliš najednou, je třeba s tím nějak naložit. Každý to zkouší jinak. Mě už nějaké větší zavařování v mém věku unavuje a nebaví, tak zkouším jinou možnost. Zatím jsem spokojen. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika