Broskyne 2024



                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?) 
17.8.2024 11:01

Nezbývá, Martine, než ti pogratulovat k pozdnějším bělomasým nektarinkám. Já mám od Davida pouze jednu pozdní bělomasou broskvoň K2. Na B.J. Elbertu tady vzpomíná nějaký pán ze Slovenska. Odrůda byla běžně k sehnání tak před 20 lety, kdy naopak nebyla běžná stará Elberta a teď je situace opačná. Mám tady ten neduživý stromek na mandloni, který se nějak zvlášť nerozrostl ani letos, kdy nejsou plody, například oproti O´Henry, který se bez plodů rozjel pěkně, nebo i Elegant Lady. Z hlediska dozrávání to není zase takové terno, protože zhruba 10 dnů po RH je dost jiných broskví, akorát mě tak trochu překvapuje kvalita i těch malých plodů na takto neduživém stromku. Jaká by potom byla na větším stromě. Něco bych ti z něj poslal, i když to nejsou zrovna výhony o síle tužky a nemáš už žádné podnože. Pokud by očka přezimovala venku v kravařské zimě, která je tužší než ta zdejší, nebylo to zrovna ideální.

Crestahaven a Flamin Fury
Crestahaven a Flamin Fury
Cresthaven a Flamin Fury
Cresthaven a Flamin Fury
  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 212.219 (?), 19.8.2024 13:48

Občas se přes zimu vysypou pupeny - narozdíl od meruněk (u těch jen narašené květní pupeny), u broskvoní se jedná o zmrznutí celých růstových pupenů. U všech odrůd se píše odolnost do -15°C. Pod -20°C může být poškození až 90%, nějaký malý rozdíl je mezi odrůdama. Očka z letního očkování jsou někdy citlivější na zmrznutí a některé naopak jsou běžně mrazuvzdorné, jen vyzráním oček to ale není. Třeba někde jsem četl, jak ve školce po -15°C vymrzly očkovanci broskvoní.

A hodně odrůd zraje v čase Redhaven - ten když nezmrzne, přetéká i ušima. Proto spíš není lepší ta Elberta, píše se RH+30, je to dobrá odrůda, nebo bývala a dnes překonaná? MH

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 20.8.2024 11:45

Vtip je v tom, že nejde o ledajakou sortu. Například Kutina uváděl ve svém atlasu jako odrůdy s nejvyšší kvalitou plodů Cresthaven, Halehaven a právě B.J. Elbertu. U ní sice psal, že takové plody dává pouze na jihozápadním Slovensku, ale to platilo za předchozích klimatických podmínek (90. léta a dříve). Otázka spíše zní, jestli je pravá (Stape Vajda Čaklov). Pokud jde o Elbertu, tak ideální by bylo, kdyby dozrávala mezi Cresthavenem a OˇHenry. První plody dozrávaly o něco dříve, spíše už s Cresthaven. Mám tam toho už víc. Mimo Cresthaven ještě Princess, Elegant Lady, Flamin Fury. Tyhle odrůdy zrají spíš o něco dříve než Cresthaven. Mimo Flamin Fury.

                     
host - 234.166 (?), 21.8.2024 17:44
Na tomhle fóru zdechl pes...
                     
host - 91.196 (?), 21.8.2024 18:29

Já to necítím, to bude asi u váscool, a je to vůbec pes?cheeky, SPCH.

                     
host - 212.219 (?), 21.8.2024 21:47

U Elberty, stejně jako u jejího semenáče Diany, bylo psáno RH+30dní. Takže zrání stejně jako Cresthaven. Elberta původ rok 1875 USA Georgia smiley, July Burbank Elberta California Santa rosa 1930, když vydržely na prodeji dodnes, tak asi jsou dobré. MH

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 22.8.2024 23:02

Kutina a kolektiv uvádějí zrání u Cresthaven 25-30 dní po RH ve 4.týdnu srpna až 1. týdnu září a u Elberty 25-30 dní po RH ale v 1. týdnu až 2 týdnu září. Zvláštní, že. Navíc uvádějí, že v podmínkách jižní Moravy je Elberta pro svou náročnost málo perspektivní odrůdou. Zřejmě se jednalo o noční poklesy teplot, které této odrůdě nevyhovují a mají vliv na kvalitu. V dnešním bláznivém klimatu, kdy všechno dozrává mnohem dříve, bych to už tak vážně nebral, horší potíž bude s jarním mrazem. Celkově bude určitě lepší Cresthaven a to v mnoha ohledech.

                     
host - 212.219 (?), 25.8.2024 15:30

V terminálu koruny dozrála první broskva O"Henry (RH+45), ještě by 2 dny snesla, ale uvnitř 3 obaleči spustily hnilobu. Velmi hutná tužší dužina i koncentrovaná broskvová chuť, výborná 14%Brix.

A jediný plod bělomasé broskve Cesarini (RH+45) - ta byla naopak už trochu přezrálá, uvnitř se páslo 6 obalečů crying. Jinak voňavá a velmi lahodná sladká s kyselinkama, 16%Brix.cheeky MH

Vlevo Cesarini, vpravo O"Henry
Vlevo Cesarini, vpravo O"Henry
                     
host - 212.219 (?), 25.8.2024 15:32

Dužina bělomasky Cesarini s obalečemi. MH

Cesarini
Cesarini
                     
host - 249.55 (?), 25.8.2024 20:13

Zdravím, bude to přesně, jak říká kolega PzP. Zastara (klimatický normál 1960-1990) byl pro Elbertu (a její potomky Dianu, Gracii) vyhovující pouze rajon jižního Slovenska. U nás dozrávala Diana v letech 2004-2008 ještě kolem 10.9., ale jen v příznivých letech. Přibližně po r. 2008 se situce dosti změnila, náš rajon má momentálně průměrnou roční teplotu jako tehdy Komárno... Velmi pěkně o tom hovoří doc. Žalud o změně výrovních oblastí. V dnešním klimatu není problém dopěstovat velmi pozdní broskve typu Tardibelle, Andross, Jungermann ani v podmínkách středních Čech... Koneckonců melouny vodní děláme v dobré kvalitě už prakticky každoročně..Škoda té Burbank Elberty, protože ta zrála 10.8., sice ne tolik atraktivní, ale odlučitelná a velmi chutná. V matečnicích není a u zahrádkářů jsem ji také neviděl... david

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika