Najchutnejšia odroda zemiakov - vraný typ A



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?)
9.1.2024 21:26

Ano, jablka produkují etylén, který urychluje například proces zrání u zelených rajčat v krabici. Nejspíš tedy urychlí i klíčení brambor.

Ovšem já je s jablky neskladuji, a přesto mi klíčí. Protože nedokážu dodržet teplotu mezi těmi 3 a cca 6°C. Ve dvou stupních pak už pomalu sládnou. Ovšem s radostí jsem dnes zjistil, že moje super A brambory téměř bez škrobu, ač strávily několik dní v promrzlé garáži s teplotami kolem nuly, nezesládly. Ale když ještě bylo teplo, mírně tam naklíčily. Čert to vem, klíčky ulámu a ta trocha jedu mne nezabije.wink Jenže jsem je musel vzít a uložit do místnosti, kde je nyní cca 11°C. Takže počítám, že se klíčení zrychlí i bez jablek.

S klíčením brambor na sadbu je to tak, že pokud klíčí ve tmě, vyrůstají dlouhé slabé stonky, proto se po určité době přesunují na světlo, takže začnou růst spíš kořínky a stonky zesílí. Loni jsem je nechal (z nutnosti) takhle klíčit dva měsíce. Nejdřív ve tmě, po 14 dnech pak na světle. Vyvinuly až 10 cm kořínky. Měl jsem obavy, že už to nedají. Chytly se bez problémů.

Milan HP

Tak teď jsem si přečetl pozorně vaši formulaci: "pokud nechcete aby vám klicily brambory, tak je skladujte s jablky". Čili je to obráceně? Etylén jako inhibitor?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 199.133 (?), 6.12.2023 0:31

Vím jak jste hnojil, psal jste to zde.

Jste umanutý blázen, na vaše nnesmysly by si každý měl dár pozor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.107 (?), 6.12.2023 7:26

Jak víme, jak jste hnojil? Protože jste to tu ve svém předchozím příspěvku sám popsal. Už ani nevíte, co nám říkáte? Jak víte, že váš subjektivní pocit škrobovatosti souvisí s hnojením draslíkem, a ne s počasím, s množstvím vody a živin v zemi, se stupněm vyzrání hlíz? Vytvořil jste si jednu z vašich dalších hypotéz, na které umanutě trváte. A co je nejhorší, nejste ochoten k diskuzi, která kde jinde než tady by měla probíhat? Místo argumentční konfrontace utečete se slovy nechte to na pokoji, nic se mnou nehne. Nehne s vámi ani to, že s vámi nesouhlasí nikdo, kdo brambory pěstuje.

Kdyby vás zajímala fakta, tak pravdou je přesný opak toho, než co tu bájíte:

Draslík patří k nejdůležitějším kationtům nejen z hlediska obsahu K v rostlinných tkáních, ale i ve vztahu k jeho fyziologickým a biologickým funkcím. Ovlivňuje polymeraci sacharidů a to vysvětluje jeho vysokou spotřebu u brambor. Při dobrém zásobování brambor K se zvyšuje odolnost rostlin proti nízkým teplotám a suchu, jeho nedostatek vede k poruchám v růstu trsů, k předčasnému ukončení vegetace, k modrání, šednutí až černání dužniny hlíz. Byla zaznamenána tendence příznivého vlivu K na velikost hlíz, na snížení jejich mechanického poškození (slupky i dužniny), rozváření, moučnatosti a omezení intenzity černání hlíz po uvaření. Intenzita zbarvení hlíz za syrova je ovlivněna příjmem K z půdy i hnojením draselnými hnojivy, protože hlízy s obsahem K pod 2% v sušině jsou většinou náchylné k nežádoucím barevným změnám. Při obsahu K nad 2,5% již nebyly pozorovány žádné změny v zabarvení. K pozitivům patří i snížení obsahu redukujících cukrů, opačně problémy zejména při vysoké zásobě K v půdě (nadměrných dávkách průmyslových hnojiv) působí snižování obsahu sušiny a škrobu v hlízách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?), 6.12.2023 10:51

"Ovlivňuje polymeraci sacharidů" V tom je ten klíč. A zdá se mi, že to odporuje tomu, že snižuje rozvařivost a močnatost. Žádné barevné změny se neprojevily a ani jiné "poruchy".

Příští rok si vypěstuji brambory stejnou metodou. Dám vědět.

A teď už mě přestaňte mlátit.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 214.246 (?), 5.12.2023 19:15

Já sazim brambory už hodně dlouho. Nepamatuju ze bych měl nekdy velké až nadprůměrné brambory, že by se mi rozvařely, že bych z nich nemohl udělat kaši. Prostě stále léta mám univerzální AB BA. Nemám moc potřebu shánět přesně výlučně jen typ A nebo C.Hnojim jen kompostem.Občas se stane že dostanu houby, rybu a zase oplatim bramborem. Léta dozadu jsem slychaval chválu na dobrou chuť našich brambor.Kdyz si to spojím, co píše Milan HP, tak proč bych mu nevěřil. Píše dobře. To samé s tím hnojenim na sníh. Já si přečtu, že na podzim s orbou hnůj a na jaře před sadbou brambor nějaké to NPK??.Ale když pan KUKY napíše co se vyplaví a co zůstane a vlastně se to neodplavi tak proč ne. Vždyť o nic nejde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.241 (?), 7.12.2023 22:15
Ďakujem pekne všetkým za rady
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.246 (?), 9.1.2024 15:26

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-skladovat-brambory-aby-neklicily/

V článku píšou ze pokud nechcete aby vám klicily brambory, tak je skladujte s jablky. Já to nevěděl, ale dělám to tak asi 40 let. Proste sklípek mám jeden a nic jiného mi nezbývá. Pěstují jen rane a vydrží mi do novych. Mají někdy malé kličky. Píšou tam taky ze špatně klíči a nejsou dobré na sadbu. To jsem taky prožil, když jsem zkoušel použit moje brambory na sadbu a nebyl jsem spokojen jak vzešly a potom, jaký byl výnos. Výzkum proběhl 2016.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?), 9.1.2024 21:26

Ano, jablka produkují etylén, který urychluje například proces zrání u zelených rajčat v krabici. Nejspíš tedy urychlí i klíčení brambor.

Ovšem já je s jablky neskladuji, a přesto mi klíčí. Protože nedokážu dodržet teplotu mezi těmi 3 a cca 6°C. Ve dvou stupních pak už pomalu sládnou. Ovšem s radostí jsem dnes zjistil, že moje super A brambory téměř bez škrobu, ač strávily několik dní v promrzlé garáži s teplotami kolem nuly, nezesládly. Ale když ještě bylo teplo, mírně tam naklíčily. Čert to vem, klíčky ulámu a ta trocha jedu mne nezabije.wink Jenže jsem je musel vzít a uložit do místnosti, kde je nyní cca 11°C. Takže počítám, že se klíčení zrychlí i bez jablek.

S klíčením brambor na sadbu je to tak, že pokud klíčí ve tmě, vyrůstají dlouhé slabé stonky, proto se po určité době přesunují na světlo, takže začnou růst spíš kořínky a stonky zesílí. Loni jsem je nechal (z nutnosti) takhle klíčit dva měsíce. Nejdřív ve tmě, po 14 dnech pak na světle. Vyvinuly až 10 cm kořínky. Měl jsem obavy, že už to nedají. Chytly se bez problémů.

Milan HP

Tak teď jsem si přečetl pozorně vaši formulaci: "pokud nechcete aby vám klicily brambory, tak je skladujte s jablky". Čili je to obráceně? Etylén jako inhibitor?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.246 (?), 10.1.2024 7:15

Ja jsem taky rád pane Milane že jsem dočetl pozorně váš článek.Kde jste se opravil. Na konci píšou ještě toto(Tohoto efektu)

 Tohoto efektu lze ale také využít v náš prospěch. Nezralá rajčata se proto dávají do jedné přepravky s banány nebo jablky, která ethen ve velkém množství uvolňují a díky tomu se rajčátka postupně vybarví i zesládnou.

studie to uvádí už ve svém názvu, který zní „Etylen brání klíčení bramborových hlíz ovlivněním metabolismu sacharidů“.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?), 10.1.2024 10:02

Omlouvám se za původní nepozornost. Obecná rada, kterou jsem několikrát slyšel od různých lidí, je neskladovat brambory s jablky. Ovšem týkala se spíš chuti, prý že od sebe "načuchnou". Nevím.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1822) - 168.103 (?), 10.1.2024 14:22

Tu radu o neskladování jablek s bramborami jsem slyšel také a něco na tom bude. mám za to, že jablka pak ztrácí svou vůni, ale zcela jistě dlouhodobá doporučená teplota skladování brambor 4°-6° je příliš vysoká pro skladování jablek. V takové teplotě jablka předčasně dozrávají, vyhovuje jim spíše teplota blízko 0°. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika