Zakalená voda v jezírku



Dejf - (30) - 45.1 (?)
6.2.2009 16:51

Dobře, zkusím to... jen doufám, že mě led udrží

Co se týče těch bakterií, ještě nevím, jestli je budu kupovat, zrovna levná záležitost to není, jak jsem tak koukal. Přístí týden jedu na chalupu, tak se podívám, jak na tom je voda, rostliny a ryby - potom budu moudřejší.

Každopádně děkuju za pomoc

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Dejf - (30) - 45.1 (?), 5.2.2009 20:14

Jezírko je v létě na slunci od rána tak do 17hod. Na dno jezírka bych samozřejmě fólii dal, jinak jsem to ani nemyslel. A vrbu už tam máme, ale bohužel nějak moc vysokou a navíc se každé jaro musí seříznout 30cm nad zemí. Pokusím se zastínit jezírko alespoň listy leknínů a lotosů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 5.2.2009 19:02

S tou hlínou pro rostliny to asi nebyl ideální nápad, zase na druhou stranu Vám ty rostliny opravdu velmi pěkně rostou.  Filtrace, co popisujete, se nedá takhle šmahem zavrhnout ani pochválit, v příspěvku jsem ani nenašel, jaký máte výkon čerpadla. Určitě bych ji nelikvidoval, každý fitlr něco vyčistí, jen požadavky Vaší nádrže jsou asi větší než schopnost Vašeho filtru - to je celkem normální problém :) 
Někdo výše psal, že vyplachováním filtru ničíte bakterie (nebo něco v tom smyslu) - k tomu bych řekl asi tohle - jestli Váš fitlr nemá nějakou mechanickou složku filtrace (síto, vortex, usazovací komoru,...) tak Vám vnitřní houby opravdu chytí všechen bordel. Pokud jsou houby natolik špinavé a průtokem filtrem sa zhorší či dokonce zastaví, vyperte je. Žádná chemie, 2-3x propláchntěte a dejte zpátky. Pokud věříte, že tímhle ničíte bakterie, kupte si nějaký přípravek nitrifikačních bakterií a dopĺňte je - ale na rovinu je to spíš psychologická záležitost    To, že fitlr vypláchnete od kalů, znamená, že v nádrži ubyde část živin, které vedou k tomu, máte zakalenou vodu v nádrži   - a o to Vám asi jde.  Chlorovanou vodu u nás běžně filtry čistím, z toho nemějte obavy

Než začnete jezírkou všelijak přebudovávat, zkuste raději méně invazivní způsoby :

  • zkuste přestat krmit, zajistěte lepší cirkulaci a lepší prokysličení vody
  • pokuste se omezit rybí osádku - pokud už k nim tedy nemáte citový vztah
  • na jaře zkuste dávku bakterií, nechte filtr trvale běžet. 
  • pokud jste jezírko na zimu nečistil, udělejte to teď, odstraňte zbytky rostlin ven z vody,  odumřelá nať vede jen k dalšímu zákalu.
  • Zkuste vyměnit menší část vody v jezírku, určitě ne všechnu na ráz - někdy to pomůže.
  • použijte nějaký kyslíkový stabilzátor, ideálně dlouhdobě působící

Takhle pěkné jezírko, jak máte, je škoda překopávat. Pokud se nezadaří s výše uvedeným, pořiďte si výkonnější filtraci, nedejte na nápisy na krabicích, ideální je najít nějkého kamaráda, který ji má na zahradě - to je nejlepší reference. Ta nádrž může mít tak 8-10 kubíků, když tak mi opravte, a věřte, že další problém, který budete řešit je ten, že na dně uvidíte v tom 1,2 metru kal a bordel na dně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dejf - (30) - 45.1 (?), 5.2.2009 20:25

No teda! Mockrát děkuju , pokusím se se udělat vše, co jste psal.  Mohu se zeptat, k čemu přesně slouží ty nitrifikační bakterie? A k té výměně vody - dá se použít voda dešťová?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.4 (?), 5.2.2009 21:00

na té vodě nešetřete, voda z vodovodu neobsahuje tolik živin co dešťovka která smyla vše z okolí,

no a s tou hlínou je to jasné, kapříci rádi ryjí a tam kam nedosáhnou pumpují vodu aby dostali dobrotky z míst kam nedosáhnou, v květináčích s lekníny mám na konci sezony polovinu hlíny a kradou i kamínyk a plivou je vedle :-) no a sám píšete, že se v blátě rochní a vy se divíte, že máte hnědou vodu? :-))

no a k tomu co píše pan Hrkal, nemyslel jsem nevyplachovat vůbec ale nevyplachovat jaksi dočistadočista :-)) moje žena když mi pomáhala to málem drhla jarem a mýdlem :-))) vždyť to bylo špinavýýý :-))))

jo a mám kamaráda, co drhne boky jezírka rejžákem, bo je to od řas a je to takový fuj :-)))

Ladik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dejf - (30) - 45.1 (?), 5.2.2009 21:07

Obávám se, že teď nepůjde vyčistit jezírko od zbytků vodních rostlin (viz foto níže - foceno koncem prosince, teď na tom asi nebude o moc lépe)

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.4 (?), 5.2.2009 22:18

tím krumpáčem ty rybky musíte dobře stresovat :-)

Ladik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dejf - (30) - 45.1 (?), 5.2.2009 22:23

Když ono to fakt jinak nešlo a navíc lepší když budou streslý než bez vzduchu ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.59 (?), 6.3.2013 19:35

A co takhle vrták na led, pro rybolov na dírkách. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 6.2.2009 8:53

Pokud máte ještě na jezírku led, který Vás udrží, zbytky vodních rostlin odřežte těsně nad ním, jde to krásně. Nejsem si jen jistý, jestli by se to mělo provést i stěmi stálezelenými, v rostlinách nejsem moc kovaný, tuším, že tam máte puškvorec, u toho si nejsem jistý.
Co se dopouštění týče, použijte normální vodovodní vodu, já s deštovou nemám moc dobré zkušenosti
Nitrifikační bakterie mají smysl použít při každém novém nahození filtru (jaro, nákup nového zařízení) nebo po nějkém závažnějším kolapsu. Existuje několik typů přípravků (podotýkám že se NEJEDNÁ o chemii), některé pro filtry, jiné pro samotné jezírko, některé typy redukují detrit na dně, máte z čeho vybírat. Důležitá je hladina kyslíku ve vodě, potažmo ve filtru, nevyplácí se filtraci vypínat, úspora energie nevyváží náklady s případnými potížemi. Smysl mají dejme tomu tak od 8-10 stupňů, ale ono je to s tou teplotou ošidné, já rozbíhám filtraci podle toho, jestli už se pohybují ryby - ale jsme kvůli tomu peskován, že to je taková babská poučka

pro Ládíka - mám podobnou zkušenost s jednou paní, která drbe každý víkend valouny v jezírku rejžákem, musím uznat, že jezírko je opravdu vzorové, vody z něj by jste se napil, ale přijde mi to trochu šílené

S tím krumpáčem na led je to divoké, lépep by bylo použít nějaký starý vzduchovací motorek z akvária, nebo nějkaé pomaloběžné málo výkonné čerpdlo, udělá tu práci za Vás za pár Wattů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dejf - (30) - 45.1 (?), 6.2.2009 16:51

Dobře, zkusím to... jen doufám, že mě led udrží

Co se týče těch bakterií, ještě nevím, jestli je budu kupovat, zrovna levná záležitost to není, jak jsem tak koukal. Přístí týden jedu na chalupu, tak se podívám, jak na tom je voda, rostliny a ryby - potom budu moudřejší.

Každopádně děkuju za pomoc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika