Rajče na sušení



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?)
13.8.2013 11:00

Odrůda Lel, kterou jsem měl vloni poprvé, budu sklízet na sušení. je to poloraná keříčková odrůda celkem řídkého vzrůstu, bohatě plodící, plody jsou oválné, pevné, rovnoměrně zrající, ideální na sušení. Rostlina má velmi zajímavé listy (něco jako brambora) a je na první pohled odlišná od jiných odrůd, přetížené výhony vyvazuji špagáty k tyčce aby se to neválelo po zemi, takhle to dělám u většiny keříčkových odrůd, hlavně u těch dosahujících metrových výšek.

Lel
Lel
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 242.167 (?), 6.1.2013 9:16

Tady ho máte. Absencí keříčkových odrůd se připravujete o mnoho zajímavých odrůd, nehledě na to že ty "keříčky" můžete vyvazovat a vylamovat podobně jako tyčkové. Takové Principe Borghese jsem měl letos dvoumetrové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 6.1.2013 9:28

ale zas je lepsi mit nejakou urodu nez pak zadnou... jiste jsou tam i kvalitni odrudy, ale proti tyckovym se to moc srovnat nedá, s úrodnosti ale budete mit pravdu, ze keriky jsou na tom lépe

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 242.167 (?), 6.1.2013 9:52

My si furt nerozumíme. Snažím se Vám vysvětlit že i keříčkové, samozřejmě ne ty klasické 40ti cm polní,  můžete vyvazovat na jeden nebo dva výhony, stejně jako tyčkové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 6.1.2013 9:55

jistě chápu, je však uroda takto vedených rajčat shodná s klasickými tyckovymi? Přece jen je to pro ne neprirozené...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 6.1.2013 18:47

Charakter růstu se u ruských determinantních rajčat liší od růstu např. našeho Šejka. Šejka jsem poslední dva roky pěstovala, sklizeň byla díky počasí, protože se plíseň nedostavila. R. 2010 ho pěstovala známá a nesklidila jediné rajče. Šejky se opravdu válí, koncem července samy ukončují růst. Ruská determinantní rajčata dorůstají vyšší, lze je pěstovat u tyčky např. na dva až tři výhony, jen je nutno dát pozor při vyštipování, aby se ponechal vhodný prodlužující zálistek, aby se nevyštípalo vše. Jen nedosáhnete výšky rostliny 2,5 - 3 m. Preferuji též tyčkové odrůdy. Pokud není v daných vlastnostech tyčková, vezmu zavděk i keříčkovou.  Jiřina  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 6.1.2013 19:43

předloni jsem mel prave Šejka a jeste Darinku F1, obe jiz nechci ani videt, ani plodnost natoz chut

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?), 13.8.2013 11:00

Odrůda Lel, kterou jsem měl vloni poprvé, budu sklízet na sušení. je to poloraná keříčková odrůda celkem řídkého vzrůstu, bohatě plodící, plody jsou oválné, pevné, rovnoměrně zrající, ideální na sušení. Rostlina má velmi zajímavé listy (něco jako brambora) a je na první pohled odlišná od jiných odrůd, přetížené výhony vyvazuji špagáty k tyčce aby se to neválelo po zemi, takhle to dělám u většiny keříčkových odrůd, hlavně u těch dosahujících metrových výšek.

Lel
Lel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 242.167 (?), 18.8.2013 8:23

Sušení je již v plném proudu a stále více nabývám přesvědčení že mou jedničkou na sušení se stane raná moldavská odrůda "Novinka Pridnestrovja". Je to nádherné rajče velikosti vejce, měkká a silná dvoukomorová dužina, slupka je taky měkčí, rajče má málo šťávy a jen semena jsou obalena rajčatovým "gelem", což je vidět i na snímku. Tyhle jsou z květináče, na záhoně vyzrávají lépe.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 242.167 (?), 1.9.2013 9:39

Shodná není, je větší a rovnoměrnější. Včera odpoledne opět lilo, dnes k ránu znovu (vzpoměl jsem si na pana Stekovicse co by na ten týden lijáků řekly jeho rajčata wink). Musím říci že drtivá většina tyčkových odrůd (teď píšu o odrůdách na zpracování) se s tímhle nedokázala porvat, praskají již zelené plody, světlou vyjímkou je Sosulka Krasnaja.  Je to dáno samozřejmě i "konstrukcí"  plodů a jejich strukturou. Masité odrůdy, jakéhokoliv tvaru,  jsou absolutní propadák no. Naopak, odrůdy "duté" se silnou měkkou stěnou jsou na tom nejlépe, nepraskají ale špatné zrání a černé anomálie na povrchu plodů se bohužel projevily i na nich. K nim patří samozřejměi má současná jednička na sušení - Novinka Pridnestrovja. Příští rok silně omezím odrůdy a budu se věnovat hlavně těmto.

Chci se ještě zeptat, recept aby sušená rajčata chutnala jako ta kupovaná, máte něco? Já budu nyní zkoušet tohle, poprvé jsem dnes i před sušením rajčata nasolil, to jsem viděl na videích z Itálie a Chile.

Novinka Pr. v květináči
Novinka Pr. v květináči
sklizené plody
sklizené plody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel12:21
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika