Rajčata 2023



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10244) - 70.240 (?)
8.10.2023 13:23

Přikládám fotky rajčat napadené plísní bramboru z dnešního dne. Jsou ze stejného foťáku jako ty, které jistý zpochybňovač z Brna zpochybnil. Jinak, pane Milane, díky za vaše reakce. Panu PP ještě zopakuji, že napadených plodů plísní bramboru je minimum. Prakticky jen na jednom Bejbinu a na Goldkrone. Opravdu dobrý rok ze zdravými plody a bez chemie. 

plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3285) - 63.190 (?), 7.10.2023 20:38

Jen hlupák nepozná, že se jedná stále o ten jeden obrázek, který je otáčen a ořezáván.

           Vladimír

                     
host - 247.76 (?), 7.10.2023 21:10

Stejné fotky to nejsou. Vkadimíre, chtělo by to lepší brejle. 

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2826) - 208.138 (?), 7.10.2023 23:44

Petře, netroufnu si říct, že PB je na ústupu. Faktem je, že dva roky po sobě neměla moc vhodné podmínky pro masivní šíření. Domnívám se, že tím se zvýšila důležitost místních, tedy blízkých, zdrojů oproti těm "velkokapacitním". Což by i vysvětlilo mnohem slabší nápor infekce - máte i bez postřiku solidní úrodu. Ale je to opravdu jen dojem, nemám to čím podložit. Všiml jsem si, že pro masívní invazi plísně jsou potřeba nejen vlhkost a nižší teploty, ale i silný vítr před frontou. Ten pak z jednoho zdroje dokáže přenést spóry na desítky kilometrů. Loni ani letos u nás tahle kombinace (zatím) nenastala. Ovšem příští rok může být úplně jiný a PB bude opět řádit jako vzteklá.

Ten můj samovyrostlý Koralik, který prokazatelně letos PB dostal, je mi trochu záhadou. Spóry prý přežívají jen na hlízách brambor. Ovšem tenhle Koralik se opravdu o brambory ani neochomejtl (a loni jsem je navíc měl zcela zdravé, nikoliv však v 2021) a semínko, podle místa vyklíčení, pocházelo pravděpodobně z plísňového roku 2021. Postižení nebylo nijak rozsáhlé, a tak likvidace rostliny znamenala konec PB na zahradě. Nehraje mi to s tím, co o PB vím ze zkušenosti. Pravda, ostatní mé keře jsou všechny PB odolné, takže nejspíš zablokovaly vývoj dalších spór a tím i šíření choroby.

Mám za to, že PB jen nuceně pospává a čeká na vhodnou příležitost a podmínky. Nedám se ukolébat: to gró mých odrůd zůstane PB odolné. Už jen proto, že Bobby už zase nabídl nové PhR odrůdy. Zvědavost je příšerná síla. :wink

Milan HP

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6550) - 9.142 (?), 8.10.2023 9:04

Podle mně máte příliš široký záběr toho "výzkumu" a trochu dost se v tom plácáte. Třeba pojem "velkokapacitní versus blízký" zdroj je evidentně nesmysl. Zahrádkařím v bramorářském kraji, což znamená, že velkokapacitní zdroj mám blízko. A přesto jsem až doteď žádnou plíseň na rajčatech neměl. Vysvětluju si to tím (nevědecky) že blízký velkokapacitní zdroj nemá žádnou kapacitu. Přeloženo, hospodáři ošetřují proti plísni tak precizně, že žádná na bramborech není. Ono je to vidět i na těch porostech, ještě donedávna byly mnohé jak brčál. Oni si to nemohou dovolit nechat zplesnivět, jednak kvůli výnosu a výdělku, druhak řada porostů je množitelských.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2826) - 208.138 (?), 8.10.2023 23:26

Pepé, to je přesně to, v co doufám: těch "velkokapacitních" nejspíš ubývá, podle principů, které jste vyjmenoval. A to spolu s počasím dává nám, malým zahrádkářům mnohem větší šanci.

Nemyslím si ale, že to rozlišení na lokální a širokopůsobící zdroje nákazy je nesmysl. A zase mám k tomu historku. V roce 21 pěstoval soused neošetřenou sadbu. A mezi mými rajčaty se plíseň šířila z jeho směru. Teď už dva roky se na té zahradě brambory ani nic jiného nepěstuje, a já mám od PB pokoj. Náhoda? Možná, ale ne zase až tak pravděpodobná. A když má někdo zakrádku třeba v kolonii mezi dvaceti zahrádkami, má mnohem vyšší pravděpodobnost, že se v blízkosti vyskytne pěstitel "vlastní sadby". A je vymalováno. Na šíření pak stačí i jen vánek, když je zdroj třeba 50m vzdálený. Je to ujetá logika?

A naopak: mám podezření, jasně ale jen podezžení, že moje extempore s PB letos vyšlo ode mne samotného. Že nákaza přežila v rajčeti, které odpadlo z nakažené rostliny a zůstalo v půdě. Dokonce 2 roky. A takové semínko pak vyrostlo.Ten ještě horší scénář je, že se u mne objevilo zoosporické, tedy dvoupohlavní, přežívání PB. Samozřejmě jsou to jen a jen teorie, vy řeknete, že blouzním.

Milan HP

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6550) - 9.142 (?), 9.10.2023 8:52

Nevím, dnes se běžně používá termín "infekční tlak"  a neřeší se velikost zdroje.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2826) - 208.138 (?), 9.10.2023 21:55

To celkem chápu. Ten rozdíl mi ale přijde spíš o vzdálenosti. A velké nakažené pole brambor vyvine větší infekční tlak než lokální lempl zahrádkář. Při silném větru i do daleko větších vzdáleností. Podstatou je, že v tomhle ohledu je globální oteplení na naší straně.

Milan HP

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10244) - 70.240 (?), 8.10.2023 13:23

Přikládám fotky rajčat napadené plísní bramboru z dnešního dne. Jsou ze stejného foťáku jako ty, které jistý zpochybňovač z Brna zpochybnil. Jinak, pane Milane, díky za vaše reakce. Panu PP ještě zopakuji, že napadených plodů plísní bramboru je minimum. Prakticky jen na jednom Bejbinu a na Goldkrone. Opravdu dobrý rok ze zdravými plody a bez chemie. 

plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
plíseň bramboru na rajčatech
                     
host - 63.190 (?), 8.10.2023 17:16

Uznávám, že původní fotka byla opravdu ze zahrady PzP a tímto se mu omlouvám za to, že jsem to zpochybnil.

           Vladimír

                     
host - 91.196 (?), 8.10.2023 17:34

yes, SPCH.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Peleta a klasicky kotel6:25
Peleta a klasicky kotel6:13
Peleta a klasicky kotel11.8.2024
Zvukovy signalizator naplnenia sudu5.8.2024
BETONOVÁ DESKA5.8.2024
Hydroizolace bazénu5.8.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika