Rajčata 2023



host - 9.142 (?)
7.8.2023 18:05

PP nestříkal a nebude, dokud něco nepropukne. Zatím nepropuklo vůbec nic, tak jsem rád. Sklizeň jde pomalu, není slunce. Ostatně už asi poslední dva tři roky jsem byl od plísně uchráněný, nevím proč. I rajčata pohozená a poválená na záhoně nic nechytla. Líbilo by se mi to tak.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 6.8.2023 23:48

PePé, u mne zatím jen Septoria, ale v těch horkých dnech se rozbujela mnohem víc než jiné roky. Podobně jako suchá hniloba u bifteků. PB očekávám co nevidět, ale díky odolným odrůdám - letos mám tam nahoře jen ty - celkem v poklidu. Počasí ale PB přeje.

Milan HP

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 6.8.2023 23:57

Ten Ridomil použijte ale co nejdřív. Je obojetný, tedy i systémový. Čili je spíš užitečný preventivně. Co jsem se tak dozvěděl, je možná o malinko míň "tvrdý" než klasické kontaktní postřiky. A myslím, že máte pravdu: to, co kupujeme je vždycky velká neznámá. A protože jde pěstitelům o výdělek, není nic vyloučeno. Být ve Vaší situaci, stříkal bych také.

Milan HP

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 7.8.2023 0:00

Parde, nedělej si ze mně srandu.wink

Milan

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 7.8.2023 0:39

Také jsem to nechtěl, tedy vzdát se oblíbených neodolných odrůd. Tak jsem si zahrál na chytrou horákyni: půl sazenic oblíbených, půl odolných. To bylo v roce 2020. Plíseň přišla. Ale ta jistota, že mám půlku odolných (měl jsem přes 50 keřů) a že tedy nepřijdu o všechno, mi dala odvahu reagovat na objevení plísně promptně. Nic jsem se nesnažil zachránit a tak jsem po objevení PB skvrn na stoncích neváhal a otrhal všechny již vyvinuté plody neprodleně - do 48 hodin. Paradoxně jsem jich tím víc než 70% zachránil. U tyčkových, u keříčkových ani plod. Dozrály uvnitř. Není to pochopitelně úplně ta nejlepší chuť, ale i tak byla docela ňam.

Od té doby ale už se vývoj odolných zase posunul. Našel jsem si mezi odolnými své chuťové favority vlastně ve všech typech rajčat, takže tam nahoru už jsem ani letos nedal kontrolní neodolný vzorek. Loni ano a protože plíseň nepřišla, dal mi naprosto nejchutnější rajčata, která jsem kdy vypěstoval (Start, Ailsa Craig a Garden Berry). Neodolná oblíbená pěstuju na balkónech, ve 4. podlaží, kam plíseň bramborová za 6 let nezabloudila. Na rozdíl od Septorie, která tady díky teplu dost řádí. Ale letos i nahoře. Jenže to není smrtící patogen.

Tahle "oblečenost neoblečenost" mne totálně zbavila starostí, jak to dopadne s rajčaty. Od té doby je pěstuju úplně bez stresu.

Milan HP

P.S. Ty odolné odrůdy fakt nejsou nějaké supermarketáče. Například Mountain Magic je vynikající i chuťově. A nejen on. A doopravdy snesou i silný nápor plísně.

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 7.8.2023 17:45

A jak to vypadá u Pepého? Stříkal, nestříkal, bude stříkat, nebude stříkat? Jak to obvykle dělává? Oblíbená odrůda Goldkrone se jeví jako nejvíce choulostivá. Nejvíc rostlin zvadlo po přesazení právě u Goldkrone. Možná právě díky Didymella lycopersici. V současné době žádné příznaky u ničeho. 

                     
host - 9.142 (?), 7.8.2023 18:05

PP nestříkal a nebude, dokud něco nepropukne. Zatím nepropuklo vůbec nic, tak jsem rád. Sklizeň jde pomalu, není slunce. Ostatně už asi poslední dva tři roky jsem byl od plísně uchráněný, nevím proč. I rajčata pohozená a poválená na záhoně nic nechytla. Líbilo by se mi to tak.

                     
host - 158.138 (?), 7.8.2023 19:58
Tak, zítra si objednám nějaké ty odolné "crushe" ať jsem připraven na příští sezónu. Něco už od tebe mám zaseto, po jedné rostlině mountain a Pico Belo nebo jak to je, nějak od nich nemůžu najít sáčky co si mi poslal. No to je jedno, udělám si semena. A mám je vysazené má dešti, tedy ne pod stříškou a uvidíme jak na tom budou, ty jsem nestrikal ani tou mědí. Já se s tím až tak nestresuju, jen je mi to pak líto to zlikvidovat naše oblíbené, no musím si asi oblíbit ty odolné, tak uvidíme. Moje oblíbené jsou Spencer, green Tiger, ovšem nejsladší je soudkove Chery Angelle, to je prostě lahoda, a osvědčené ildi, to je masakr co plodů je na jednom vijanu. Milosk.
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2850) - 208.138 (?), 8.8.2023 10:24

Primabella je to a oceníš ji i teď za chladu a mokra, protože praská jen naprosto minimálně. Mám tam další z té rodiny: Rondobellu. Poněkud větší červené rajče. Semínka snad budou. A Bobby nabízí ještě další odolná OP.

Milan

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 8.8.2023 12:01

Jak jste spokojeni z hnojivem Kristalon pro rajčata a papriky s aktivním vápníkem (dvojsložkové).

                     
host - 35.192 (?), 8.8.2023 12:56

Není ten "aktivní vápník" jen obyčejný ledek vapenátý? Podle mne ano, tak to nekupuji, protože je to předražené. Ledku vápenatého mám dost, střídám ledek s Kristalonem Červeným /Jahoda/. A jsem spokojen.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika