Jablkovice



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?)
1.9.2010 8:46

Dělám to taky tak. Jablka vymoštuju (nečeřím, ale mošt je poměrně čistý), zakvasím kvasinkami na kvas. Cukr nepřidávám,   podle mě kvalitě destilátu neprospěje.
  Pokud nemoštujete, je zbytečné jablka rozkrajovat a vybírat jaderníky.  Staší jablka rozdrtit. Dokud jsem nepálil z čistého moštu, přidával jsem asi 1/3 až 1/2 moštu do rozdrcených jablek, aby byl kvas tekutější.
   Hruškovice je víc ceněná než jablkovice. Jenže hruškový kvas se snadněji kazí, takže mezi lidmi je víc nedobrých hruškovic než jablkovic.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Jarda-XXL - (40) - 129.199 (?), 31.8.2010 19:17, zobrazeno: 12819x

Jsem v tomto prvnička.

Chci si naložit jablka na kořalku. Oberu jablka ze třech jabloní, většinou takovýty zimáky. Rozkrájím na čtvtky a vyřežu jaderníky, nastrouhám na robotu a nasypu do sudu. Přidám na 200l 3kg cukru, kvasinky a živnou sůl. nechám skvasit, odvezu do palírny. Dělám někde nějakou chybu, nebo je to v principu správně?

Jarda

   
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 190.236 (?), 31.8.2010 19:30

V principu správně nicméně jsou i jiná řešení pro vyšší kvalitu výsledného produktu. S vyzrálými jablky prvně do moštárny vymoštovat. Do moštu nasypat na 24 hod bentonit pro vyčištění a vyčiření moštu, pak stočit. Vyčištěný mošt zakvasit ušlechtilými vinnými kvasinkami. Jak dokvasí tak do palírny. Složitější, pracnější ale kvajita je jinde. Přídavek cukru 2-3 kila na 1hl není na škodu.

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 1.9.2010 8:46

Dělám to taky tak. Jablka vymoštuju (nečeřím, ale mošt je poměrně čistý), zakvasím kvasinkami na kvas. Cukr nepřidávám,   podle mě kvalitě destilátu neprospěje.
  Pokud nemoštujete, je zbytečné jablka rozkrajovat a vybírat jaderníky.  Staší jablka rozdrtit. Dokud jsem nepálil z čistého moštu, přidával jsem asi 1/3 až 1/2 moštu do rozdrcených jablek, aby byl kvas tekutější.
   Hruškovice je víc ceněná než jablkovice. Jenže hruškový kvas se snadněji kazí, takže mezi lidmi je víc nedobrých hruškovic než jablkovic.

         
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 190.236 (?), 2.9.2010 18:36

Někdo se osopí že míchám hrušky s jabkama ale jistě jste nekdy přidal podíl hrušek do jablek. 1/4 hrušek v moštu je akorát?

            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 2.9.2010 21:54

Jak na co. Jsou-li jablka nezralá, přídavek sladkých hrušek může chuti jablečného moštu prospět. U vyzrálých jablek (i když jsou tvrdé, zimní) přídavek hrušek mošt nezkvalitní. Jistě, určité procento hrušek se v chuti moštu ztratí, ale nevylepší ho (aspoň podle mé chuti).  Čtvrtina objemu hrušek mi přijde trochu moc. , Do moštu na přípravu jablkovice hrušky nepřidávám z principu, takže nevím, jak chutná pálenka. Předpokládám ale, že z dobře vedeného kvasu z takového kombinovaného moštu bude kvalitní destiulát.

   
host - 24.183 (?), 31.8.2010 19:59

Jardo, jablkovice je fakt lepší z moštu, ale pořád je to jen jablkovice. Z hrušek je to jiná liga.

      
host - 39.241 (?), 17.10.2010 18:05

V německy mluvících zemích je oblíbený tzv. OBSLER, to jsou hrušky s jablky 50 na 50. Samozřejmě jistě záleží na druzích ovoce, které použijete. Chce to prostě vyzkoušet. V literatuře se již však nemluvío založení "máče", je-li použito jen vylisovaných šťáv, nebo podrceného ovoce. Je možná též varianta podrtit hrušky a přidat vylisovaný mošt z jablek (hrušky se dost špatně lisují).           Lojza.

         
host - 178.235 (?), 17.10.2010 21:33

OBSTLER je skutečně destilát ze zralých a čerstvých hrušek a jablek.Pochází z luk a pastvin Rakouska-Vorlabergu.Chce to vyzkoušet, myslím si, že nápoj vznikl z přebytku zdravého letního ovoce, které se ručně otrhalo, pomlelo a nechalo vykvasit.Mít takový materiál, neváhal bych a zakvasil ho.Ne všude je ale vhodných aromatických odrůd hrušek a jablek takový dostatek. AB

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika