Kysané zelí



host - 191.35 (?)
28.8.2008 22:08

V naší zelárně /už asi není/ měli recept.:

10 kg krouhanéno zelí, 150 - 200 g soli, 20 g kmínu 150 g nastrouhané cubule. A to je vše!

Zelí musí být kruhárenskou odrůdou, je pevmá, dobře vyzrává a tím se zbavuje se anoniaku. /z hnojení/. Ten amoniak je někdy cítit.

Jen na okraj. Máme-li malé nádobky a ne moc vhodné podminky pro uložení, použijte Pomůcku pro zavařování Dr. Oetker /kyselina sorbová./

Nebrání vlasně jen mléčnému kvašení.

Kyselinu sorbovoun, sorban draselný máte ve všech barevnejch vodách, trvanlibím pečivu, chlrnu, tucích...

Ingrediencií se musí dát tak přibližně přesně. Buď je moc nebo málo slané, kmín hořkne a cibule někdy čpí moc. To zelí bylo výborné, šlapalo se.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 25.10.2007 8:24
 Volil bych větší nádobu. V ní je menší riziko kažení vlivem přístupu vzduchu, zelí se líp šlape i zatíží.. Při ceně krouhárenských hlávek  se ani při neúspěchu žádný průšvih nestane. A podaří-li se, budete litovat - upečete dvakrát kachnu a bude po zelí.
                     
luiss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 212.130 (?), 25.10.2007 11:56
To je pravda, já jsem začal s 20 kg zelí a bylo to málo. Mám kameninový zelňák 40l. Kupte si zelňák, nebo bečičku. Uvidíte když se na to zelí sem tam podíváte, nic nezkazíte. Jaderničky dávám celé, tak 10 kousků různě do zelí. To je pak panečku dobrota. Jak říkám studna vitamínů. A můžu Vám říct, že když ho doma chceme vařit, přinesu ze sklepa 2x více než mám a ta půlka se sní syrová.
                     
Tealka - (6) - 84.15 (?), 25.10.2007 17:35
Nevím sice co jsou jaderničky, ale já dávám na dno kameninového sudu lpár listů zelí a navrch také. Asi na 35 kg zelí 0,5 kg sole a 30 g celého kmínu. Mezi vrstvy asi tak 3krát dám tak 3 kousky křenu, jinak nic víc a je super. Necháváme kvasit v koupelně asi 3-4 týdny, ani to není cítit protože  dnes ty kameninové soudky mají vodní uzávěr, takže v pohodě. Po vykvašení dáme do komory, kde je přes zimu asi tak 5-10 stupňů a vydrží až do další sklizně. A to máme v té komoře přes léto asi tak 25 stupňů. A po vykvašení seberu vrchní zelné listy a nahradím je utěrkou namočenou ve slané převařené vodě, tu několikrát za zimu vyměním a nemám vůbec žádný odpad, zelí je napovrchu stále krásně čisté.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 25.10.2007 19:16
To je taky zajímavý postup. Vrchní vrstvu, která se nezalije lákem nebo slanou vodou, mívám  někdy pokrytou křísem, má horší vůni, konzistenci i chuť.
   Jaderničky jsou menší žlutá jablka - kultovní ovoce východní Moravy.
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 25.10.2007 22:14

Děkuji všem, kteří se se mnou podělili o své nápady, zkušenosti a přidali i rady! Zvolím zlatou střední cestu a z každého příspěvku použiji něco. Tak se do toho pustím a pak napíši, jak se to povedlo.  Všechny zdravím - Daniela.

                     
Pat a Mat - (19) - 30.14 (?), 18.11.2007 23:03
Tééééééééda!!! Uplně se mi sbíhají sliny, jdu do toho taky. Mám 40ti litrový zelák, kolik kg krouhaného zelí by jste mi doporučili? Děkuji
                     
host - 176.222 (?), 18.7.2008 18:37

pouzivame hlineny sud s vrchnakom 30 litr. (tie klasicke sudy, ktore sa predavaju), na dno ide par listov kapusty, potom kapusta prekladana s cibulou, jablkami, ciernym korenim (cele), bobkovym listom, sol a rasca (neviem kolko coho tam ide, tak za hrst :D), vsetko sa to poriadne tlaci, ked je sud skoro plny, tak uz je hore voda, potom sa na to polozia drevene dosky a kamen, zakryje sa to vrchnakom a okolo vrchnaku sa naleje voda... tak sa to necha kvasit pri izbovej teplote tak 3 dni a ked uz to je ako tak vykvasene, tak to ide do pivnice a skladaje sa to vsude... na jar nespotrebovana kapusta sa sterilizuje v 0.7 l sklenenych poharoch (aj ked niekto pisal, ze sa nesterilizuje, tak to tak robime roky)...

                     
host - 191.35 (?), 28.8.2008 22:08

V naší zelárně /už asi není/ měli recept.:

10 kg krouhanéno zelí, 150 - 200 g soli, 20 g kmínu 150 g nastrouhané cubule. A to je vše!

Zelí musí být kruhárenskou odrůdou, je pevmá, dobře vyzrává a tím se zbavuje se anoniaku. /z hnojení/. Ten amoniak je někdy cítit.

Jen na okraj. Máme-li malé nádobky a ne moc vhodné podminky pro uložení, použijte Pomůcku pro zavařování Dr. Oetker /kyselina sorbová./

Nebrání vlasně jen mléčnému kvašení.

Kyselinu sorbovoun, sorban draselný máte ve všech barevnejch vodách, trvanlibím pečivu, chlrnu, tucích...

Ingrediencií se musí dát tak přibližně přesně. Buď je moc nebo málo slané, kmín hořkne a cibule někdy čpí moc. To zelí bylo výborné, šlapalo se.

                     
host - 136.16 (?), 16.9.2008 11:15

Na naložení není třeba mít žádnou specíální kadečku nebo soudek.Stačí koupit velký igelitový pytel na odpadky, co nejsilnější igelit.Pytel můžete strčit do jakékoliv vhodné široké nádoby, nebo i kusu kanalizační roury.pepík

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 16.9.2008 11:36

To máte jistě pravdu, ale z kameninového soudku to jaksi lépe chutná než z odpadní skruže. Asi jako víno z číše a hořčičáku.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika