Degustace vlastních nebo kupovaných plodů jádrovin



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?)
15.12.2023 16:11

Taky už nevím, co k tomu napsat. Pan Kaněra kdysi prohlásil, že Idared u něj nežerou ani králíci. Tyto plody zase tak špatné nejsou. Jak říkám, na 600 metrů, kde je Topaz jako "šťovík", má tato odrůda solidní kvalitu. Patrná je jonathanová příchuť, menší sladkost. Nevím, co by to mohlo být jiného. Strom byl sázen asi před 30 lety. Velmi vhodný do tamějších podmínek z hlediska plodnosti a odolnosti. Pokud Admirál na něm naroubovaný nebude podobné vlastnosti, rouby vyřežu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1835) - 168.10 (?), 10.12.2023 15:50

Nějak se nemohu posunout k ochutnávání jiných odrůd, než Opálu. Ten mi chutná nejvíce a prozatím konzumuji jenom tuto odrůdu, té jsem také letos sklidil nejvíc. Ostatní odrůdy včetně Rubelitu musí zatím počkat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4514) - 2.164 (?), 11.12.2023 20:51

Opál jsem vysazoval předloni, bohužel postupně odumřel. Mám ho objednán ze Slovenska. Jinak Golden Delicious je již za zenitem, Topaz je výborný, ale už skoro přezrálý. Karmína je zatím nádherná, ale akorát k jídlu. Bohemia Gold končí. Admirál je zatím OK (letos tolik netrpěl skvrnitostí). Nosnou odrůdou je můj oblíbený Idared. Někdo ho zatracuje, já říkám, že do nížin je to ideální odrůda. Zatím nikdy nepřezrála, sklízí se co nejpozději, dozrává v lednu a vydrží do června i v horších skladovacích podmínkách. Pokud vyzraje, je chuťově výborná. Nevadne. Rubelit měl pět jablek, neochutnal jsem ho, protože rodinní česáči je někam zašantročili (asi do moštu), prý nestálo za to, se s tím crcat. No... Ale opravdu úžasný je Granny Smith. Obrovské plody, 400g, opravdu jablečná chuť, příjemně nakyslá. Rezistentů si vážím, ale nemůžu si pomoci, mají v chuti "vocas". Granny Smith na běžných podnožích krní a jen plodí, i když výborně, ale ne dlohodobě. Mám ho také naroubovaný na semenáči, kde bylo původně Zvonkové (vysokokmen). Vysokokmen jsem snížil a narouboval Granny Smith. Kořen je semenáč, kmínek je Zvonkové, korunka je GS. Zvonkové trpělo neléčitelně skvrnitostí (Ca-). Čili na semenáči je GS ideální, aspoň podle mě.

GS
GS
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 12.12.2023 12:24

Pěkné, KUKY. Na Vysočině mám jeden z Admirálů taky naroubovaný na Idaredu. Můžeš posoudit ve vlákně Určení jablka dle fota, jestli to Idared opravdu je. Na tu Vysočinu bych čekal horší chuť. Pravý Golden nemám, jen Biogolden. Není špatný, nasládlý, ale taková pochoutka jako dobře vyzrálý Golden Delicious z dobré polohy, to není. Resista je posunutá ještě víc. Z nich nejlepší je právě ten Opál. Pan MH mně minulý rok poslal nádherné rouby Granny Smith a Braeburnu. Silné, "šťavnaté",  prostě kvalitní. Takové rouby se "ujímají sami", i kdyby byly naroubované sebehůř. Pár vlastních Zvonkových z roubu mám taky, ale momentálně je měkčí, chuťově velice příjemný Orion, ovšem dělají se na některých plodech hnědé tečky. Co se týče hrušek, tak vlastní Xenie jsem nenašel, i když jsem si je popisoval, nevím. Kupovaný plod byl zelený, momentálně částečně žloutnoucí, s máslovitou dužninou. Jsou to chutné hrušky nekořenitého typu. Doufám, že samolepky na plodech s nápisem Xenia odpovídaly realitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4514) - 2.164 (?), 12.12.2023 17:36
Petře, k jakému datu je ten dotaz na Idared?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 12.12.2023 19:40

Ty fotky nejsou moc výstižné, ani nejsou jetě plody moc vybarvené. Chuť by Idaredu odpovídala. Hlavně je strom velice úrodný, nevynechává a nezmrzá. Nevím, jestli na něm ty rouby Admirálu uspokojí takovým množstvím jablek jako původní Idared. Jinak je Admirál chuťová špička, to nerozporuju, ale nevím, jak na tom bude v této nadmořské výšce. To samé Průsvitné letní. Velká dobrá jablka. Tu Vistabelu z něho vyřežu a možná i další rouby. Odvěkým konkurentem Idaredu je kvalitní pozdně zimní Melrose, ale na Vysočině by to bylo asi fiasko. Největší zvláštností je ten Topaz. Na Vysočině hodně nakyslý, tady vůbec, u pana z CH (285 m.n.m.) taky kyselejší. 

https://www.zahrada.cz/forum/jablone/urceni-jablka-dle-fota-327387/?stranka=11

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4514) - 2.164 (?), 12.12.2023 19:56

Idared není takhle výrazně žíhaný. Podle mě to Idared není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 15.12.2023 11:54

Dnes jsem vyfotil nějaké plody, co jsem si přivezl z Vysočiny. Větší i menší. Při neoptimálním skladování je nyní dužnina sice stále pevná, ale už méně šťavnatá. Chuť velice známá připomínající Idared. 

Idared?
Idared?
Idared?
Idared?
Idared?
Idared?
Idared?
Idared?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4514) - 2.164 (?), 15.12.2023 12:32

Nevím, nevím... Rzivost kolem stopky, žíhání... na Idared to nevypadá. Ale mohu se mýlit. Idared ale bývá sušší, dobrý je až v lednu, únoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 15.12.2023 16:11

Taky už nevím, co k tomu napsat. Pan Kaněra kdysi prohlásil, že Idared u něj nežerou ani králíci. Tyto plody zase tak špatné nejsou. Jak říkám, na 600 metrů, kde je Topaz jako "šťovík", má tato odrůda solidní kvalitu. Patrná je jonathanová příchuť, menší sladkost. Nevím, co by to mohlo být jiného. Strom byl sázen asi před 30 lety. Velmi vhodný do tamějších podmínek z hlediska plodnosti a odolnosti. Pokud Admirál na něm naroubovaný nebude podobné vlastnosti, rouby vyřežu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 18.12.2023 12:25

Idared potvrzen. Kdo by taky nepoznal chuť nejprodávanější odrůdy jablek už před rokem 1989. Objevil jsem dávno objevené a dávno vyzkoušené. Dnes mě překvapily "pálky" za jablka v obchoďáku. Sortiment: Red Delicious, Gala, Jonaprince, Red Prince, Evelína, Cameo. Ceny jsem si všiml jen u toho posledního z nich: Cameo - 60 Kč za 1kg. Dnes asi zcela normální situace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika