Další plod "neznámé letní odrůdy" jsem našel na roubu Muškatelky turecké. V chuti je takový nepatrný šmak starobylé odrůdy (kořenitost). Jaká asi musí být Muškatelka šedá, o které se uvádí: chuť sladká, muškátově kořenitá, svérázně dobrá.
PP. - Diamantový Zahrádkář (6577) - 9.142 (?),9.8.2023 18:58
Tak jsem dneska ochutnal první spadlé muškatelky a tak jako každý rok se mi vrátila doba prázdnin, her a malin nezralých. Zahrada, které kralovala obrovská muškatelka a kterých jsem vždycky zkonzumoval kvanta. Je to moje nejmilejší hruška.
Aha, tak Muškatelka šedá je vaše srdeční záležitost, to jsem nevěděl. Uvidíme, co přinese to "droboští" Kozačky. Včera jsem kousl do jedné ještě tvrdé Ananasky a první dojem byl zajímavý. Možná budou mít s tím názvem odrůdy pravdu. A nejsou to žádné málé hruštičky.
A vítězem se stává pan PP s Muškatelkou šedou. Sice nevím, jak chutná, ale Kozačky a Ananasky se zatím představily jen jako sladké letní hrušky. Ta Ananaska je nejzajímavější v chuti ještě jako tvrdá. Předpokládám, že Muškatelky budou s muškátovou příchutí. Je to tak, pane PP? Víc by nám možná prozradil Mittwoch a ing. Fidla, ale kde jim je konec.
PP. - Diamantový Zahrádkář (6577) - 9.142 (?),20.8.2023 8:08
Muškatelka je pro mne vítanou letní lahůdkou. Ovšem jako většina letních hrušek má své "mušky" a má jich dost. Především dobrá je jen v optimální zralosti, která trvá poměrně krátce. Brzy hniličí. Často má kaménčitou dužinu. Pro nejlepší výsledky je potřeba ji velice mírně podtrhnout a na to aby měl člověk speciální školení. Brzy dojde ve skladu. Ale když se povede, je to báseň. Křehká jemně křuplavá dužina, sladká s nepatrnou stopou kyseleosti na dochucení. Chuť a vůně je specificky muškátová.
Na jedné fotce je žlutý plod neznámé letní odrůdy, u které nedokážu určit z kterého roubu pochází. Dvě snad zralé Špinky mě prozatím neohromily, zato Kozačka stuttgarská letos ano. Pokud se malé plody včas utrhnou a nenechají se zmoučnatět, dokážou vykouzlít velice originální, specificky aromatickou, hruškovou chuť. Plody na fotce jsou všechny tak 2x až 3x menší než pravděpodobně falešná Salisbury.
Další plod "neznámé letní odrůdy" jsem našel na roubu Muškatelky turecké. V chuti je takový nepatrný šmak starobylé odrůdy (kořenitost). Jaká asi musí být Muškatelka šedá, o které se uvádí: chuť sladká, muškátově kořenitá, svérázně dobrá.
PP. - Diamantový Zahrádkář (6577) - 9.142 (?),14.8.2024 17:11
Muškatelka šedá má v optimální zralosti naprosto famózní chuť i strukturu dužiny. Bohužel ta optimální zralost se jednak musí přesně trefit, druhak trvá jen dva tři dny, pak nehompromisně hniličí.
S těmi letními hruškami je potíž. Ty Kozačky jsem chytil taky jen některé. Muškatelka turecká měla kořenitý šmak částečně už v "mouce", proto mě to zaujalo. U Šídlenky buď "mouka" nebo byly ještě nezralé. U té Muškatelky šedé bych měl zájem o naroubování.
Pozná někdo odrůdu hrušně? Prostřední plod je ze stromu Astry. Na štítek jsem si napsal Salisbury, ale jsou to nějaké velké letní hrušky. Ty krajní dva plody jsou z Vonky. Na štítku jsem neobnovil nápis, takže se smyl.