jak vyrobit višňové víno?



host - 11.137 (?)
13.9.2008 14:29

Z visni lze pripravit spickove vino! Je to tzv. "Tirolske vino", v podstate jde o postup jako u vina portskeho - dolihovani.

Visne se po sklizni pomackaji tak aby se nerozdrtily kostky. Nechat dva dny v kadi nakvasit, potom prolisovat. Potom na 10 litru stavy pridat 10 litru vody a 2,5 kg cukru. Dat do demizonu pod kvasnou zatku a nechat asi 6 tydnu kvasit. Po sesti tydnech stocit z kvasnic a pridat 1/2 litru cisteho lihu nebo litr vodky, konaku nebo vinovice. Nechat stat v demizonu 3 mesice az se docisti a zbytek kvasinek klesne ke dnu. Opet stocit a opet pridat alkohol v mnozstvi viz vyse. Toto opakovat jeste jednou po dalsich trech mesicich. Vydrzet do kvetna pristiho roku. Tehdy se chut alkoholu a visnoveho vina pekne spoji a zakulati. Stocit do lahvi, zatkovat korkem. Takto vydrzi velmi dlouho a lze jej i "archivovat". Cim dele lezi v lahvich, tim je jemnejsi.

Pijte opatrne, je silne! Ale dobre. Dobrou chut.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

         
host - 158.106 (?), 1.9.2008 9:17

Dobrý den, Takže jem stočil po cca 6 týdnech a musím říci, že víno je velice chutné, na začátku sladší a jak se říká ocas má po mandlích, zřejmě, že jsem tam nechal i pecky :-). Zatím každý tvrdí, že je výborné.

   
host - 11.137 (?), 13.9.2008 14:29

Z visni lze pripravit spickove vino! Je to tzv. "Tirolske vino", v podstate jde o postup jako u vina portskeho - dolihovani.

Visne se po sklizni pomackaji tak aby se nerozdrtily kostky. Nechat dva dny v kadi nakvasit, potom prolisovat. Potom na 10 litru stavy pridat 10 litru vody a 2,5 kg cukru. Dat do demizonu pod kvasnou zatku a nechat asi 6 tydnu kvasit. Po sesti tydnech stocit z kvasnic a pridat 1/2 litru cisteho lihu nebo litr vodky, konaku nebo vinovice. Nechat stat v demizonu 3 mesice az se docisti a zbytek kvasinek klesne ke dnu. Opet stocit a opet pridat alkohol v mnozstvi viz vyse. Toto opakovat jeste jednou po dalsich trech mesicich. Vydrzet do kvetna pristiho roku. Tehdy se chut alkoholu a visnoveho vina pekne spoji a zakulati. Stocit do lahvi, zatkovat korkem. Takto vydrzi velmi dlouho a lze jej i "archivovat". Cim dele lezi v lahvich, tim je jemnejsi.

Pijte opatrne, je silne! Ale dobre. Dobrou chut.

      
Miloš K. - (2) - 193.44 (?), 12.7.2011 15:06
Zdravím Vás, Zkouším Váš recept, právě jsem zazátkoval... tak jsem zvědavej. Teď už jen vydržet do jara.. Máte s některým z Vámi doporučovaných destilátů na dolihování lepší nebo horší zkušenost?
         
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 100.238 (?), 15.7.2011 8:34
Dobrý den. Vyzkoušel jsem postupně všechny. Neřekl bych že ve výsledku by v tom byl nějaký rozdíl. Ono totiž ani nejde o to dolihováním dodat nějakou chuť, jde vlastně o metodu "konzervace". Chuť by měla zůstat originální, višňová. Ale dovolte jednu připomínku... Vy už jste letošní víno už stočil do lahví a zazátkoval? To je nějak brzo! Já držím víno v demižonech pod kvasnou zátkou po celou dobu a během celého procesu až do toho května následujícího roku. Potom pijem a něco archivujem.
            
Miloš K. - (2) - 193.44 (?), 18.7.2011 20:48
Zdravím, díky za rady... Já teda napoprvé zkusím líh. A k vaší připomínce - jsem to asi špatně pojmenoval. Tím že jsem zazátkoval jsem myslel, že demižon dostal vinnou zátku.. Do lahví to dám až z jara..
   
host - 126.89 (?), 17.7.2009 21:24

kvasinky a živná sůl je moc dobrá věc, při kvašení je důležitá i teplota v místnosti kolem 20 až 25 stupni, vínko se pak nekazí a prokvasí ovoce jak má být, dobré vínko je i bezinkové...

      
host - 176.18 (?), 18.7.2009 22:31

Dobrý den, pokud byste si někdo chtěl místo vína udělat višňovku, tady je předpis:

Do 4l lahve dát 2kg višní, přisypat 1 - 1,20kg krystal.cukru a promíchat. Převázat papírem (nepropíchaným) a nechat stát 6 týdnů v teple. Stočit šťávu a smíchat ji v poměru 1 : 1 s vodkou, rumem ap. (v originále se dává konz.líh, pak je vynikající, zapálená hoří)

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 61.6 (?), 19.7.2009 9:20

Ten recept je dobrý, zkoušel jsem jej. Výhodou je lepší výtěžnost višňovky, taky že žádný alkohol nezůstane ve višních, (naopak další přibude kvašením)  jako při tradičním postupu (2 kg višní, prosypat 0,5 kg cukru, 1 litr vodky zalít...).  O trochu  mi ale višňovka ze zalitých višní chutnala lépe

   
FREDDY - (2) - 165.45 (?), 19.3.2011 14:12

Lepší by byla asi teplota mezi 25 a 20°C na kvašení a na zrání nějak kolem deseti.

      
host - 178.235 (?), 24.3.2011 19:03

Pánové, poněkud jste od višňového vína odběhli.Recept p.Balaštíka používám celá léta a věřte, nebo ne, nikdy jsem víno jako přebytek nearchivoval v lahvích.Na Vánoce se vypilo.Jen těch višní je jaksi málo... AB

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika