Švestka Valor - Prunus domestica "Valor"



host - 43.70 (?)
6.7.2011 12:55

Pěstuje někdo s diskutujících Hagantu? Mohl by ji někdo popsat? Předem děkuji. PaR

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
host - 43.70 (?), 6.7.2011 8:21

Já jsem koupil před sedmi lety šest špičáků Hanity, ale prodali mně něco zcela jiného, nevím jestli záměrně nebo omylem. Myslím, že by to mohl být také Valor ale nejsem si jistý. Listy mají velké, lesklé a proti jiným slivoním tuhé, pevné. Hmotnost plodu v průměru 60-70 g ale výjmečně až 90, slupka fialově modrá, tečkovaná, dužnína zlatožlutá až oranžová. Chuť je výborná ale při přezrání a změknutí plodů je fádní, nevýrazná, mdlá. Všechno ukazuje na Valor až na dobu zrání, konec září, to už má být Valor sklizený. Je možné, že je to i nadmořskou výškou 450 m a půdou, těžká jílovitá zemina. Celkem jsem s touto pološvestkou spokojený, plodí pravidelně a hodně, ze šesti stromů má zatím jen jeden šarku, zřejmě je jen otázkou času kdy se přenese i na ostatní stromy, další její slabinou je její náchylnost na moniliozu plodů. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.38 (?), 6.7.2011 9:14

A není to třeba Haganta?Zraje koncem září, větší plody, struktůra listu je sytě tmavě zelená, tuhá,roste docela bujně.Mám ji na wangenheimově slabě rostoucí podnoži, a roste dost.Letos budu mít prvních šest plodů.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 136.219 (?), 6.7.2011 11:43

Tečkování slupky je jedním z dobrých rozpoznávacích znaků Valoru. Barva dužniny by taky odpovídala. To, že zraje u vás déle, bych považoval taky za přirozené. Tmavozelené, lesklé listy taky má. Haganta má listy více podobné Čačanské najbolji. Otázka je jak je to s tím přezráním plodů. Píše se to tak, jak uvádíte. Já to z vlastní zkušenosti potvrdit nemůžu. Spíš naopak. Uvidíme v dalších letech. U mě zatím v dekorativních listech vyhrává Tophit. Dobře živený má listy stejně vybarvené jako Prezident, ale širší. Prostě široké, lesklé, ne tmavě zelené, opravdu moc pěkné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.70 (?), 6.7.2011 12:51

Mohla by to být i Haganta, nakonec je to kříženec Valoru a Čačanské najbolji, těžko říct. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 43.70 (?), 6.7.2011 12:55

Pěstuje někdo s diskutujících Hagantu? Mohl by ji někdo popsat? Předem děkuji. PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 6.7.2011 13:38

Haganta mi plodí 3. rokem. Nechci to zakřiknout, ale vidím ji za velmi perspektivní. Plody jsou velké, je jich poměrně dost, tvar skoro válcovitý (bez zašpičatění)  Sladkost sice není výjimečná ale jistě větší než u lepotice i najbolji (asi jako rodna nebo Stanley).  Růst je trochu silnější než u lepotice, ale slabší než Top 2000. Kardinální otázkou bude - jako ostatně u většiny slivoní- míra tolerance k šarce. Na listech projevy jsou. Ale to jsou u nás v letošním roce prakticky na všech. Krom Joja samozřejmě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 136.219 (?), 6.7.2011 14:50

Až budete mít ten TOP zralý, umístěte sem prosím nějaké jeho fotky. Zajímalo by mě, co mně to místní pobočka Fytosu prodala místo Topfirstu. Jsou to celkem atraktivní zářijové švestky, ale je mně divné, že nejdou od pecky. Top by měl jít dobře. Chuť je sladší.   Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 6.7.2011 16:40

Topfirst by měl dozrát určitě dřív než v září, v Pardubicích tedy určitě. Nečetl jsem, že by by některá z giesenheimských odrůd byla neodlučitelná od pecky. Ale některé mladé stromky to dělají, zejména, když u nich při prvních úrodách nevíme kdy přesně dozrávají a jak dlouho před zralostí zmodrají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 136.219 (?), 6.7.2011 17:16

V Německu by se tohle určitě nestalo. Tam, když by byla na stromku visačka Topfirst, tak by to byl Topfirst. Ne jako tady v tom bordelu. Kdyby to bylo jednou, dvakrát, ale už se mně to stalo vícekrát. Tady si myslí, že je to každému jedno, co kupuje a proto si s tím hlavu nelámou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 6.7.2011 17:29

Možná je to nepořádek a šlendrián. To v tom lepším případě. Nechci lézt některým prodejcům do svědomí, ale někdy mám  pocit, že když vyprodají odrůdu, po níž je poptávka, jednoduše přepíšou cedulky na těch, co nejdou na odbyt.  Někteří pěstitelé skutečně záměnu nepoznají vůbec, jiní až v době, kdy odrůda zaplodí. Reklamace je pak velmi obtížná. Papírové visačky sice vydrží pár let, ale vytištěné údaje na nich, ať jsou jakkoli podrobné,  spolehlivě vyrudnou během jedné sezóny (proč asi?).  A kde je v době prvních plodů prodejci - zejména tomu ze stánku na Floře - konec?
   Pravda, u zavedených renomovaných školek a zahradnictví se to snad nestává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika