Švestka Valor - Prunus domestica "Valor"



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?) 
1.9.2012 13:41

Vidím, že ohledně Valoru hoříte nedočkavostí, pane Bakeši. Za sebe můžu napsat, že to zřejmě s touto odrůdou nebude tak jednoduché. Chutnal jsem před chvílí pár plodů, ale z toho pouze u jednoho jsem poznal chuť, která se dostavila druhým rokem u přeplozeného stromku u jeho malých plodů. To byla zřejmě jen nějaká náhoda. Trochu mně tato chuť připomíná nějakou velmi dobrou renglódu. Ovšem přezrálé plody se letos zachovaly přesně tak, jak se o tom píše a jak o tom psal i David. Nedozrálé plody jsou zase naopak nakyslé. Takže trefit tu správnou zralost dá asi fušku.

Hmotnost zhruba středně velkého plodu činí 40 gramů. Jsou zde samozřejmě i větší kousky.

Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Valor (1.9. 2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 249.243 (?), 5.9.2012 13:49

Letos Valor zarodil po prvé slušně.plody jsem očesal raději o něco dřív než aby přezrály a stratily chut.V lednici pěkně došly s chutí jsem spokojen je tam i takova svěží kyselinka.Inspiroval mě k tomu popis jednoho přispěvovatele v sekci broskvoně jak perfektně popisoval jak sklízí broskve. při mirnem změknuti skizí probírkou a nechá dojít. Pološvestka Jojo je pořád nepoživatelná.Bez chuti mdlá a přímo nahořklá.Takže Valor určitě dobrý. Stanoviště 360m n m.Čač.najbolja Čač.lepotica kompletně zmrzly v květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 5.9.2012 14:39

Půjdu Valory opět zkusit, ale i když plody na pohmat trochu povolí, tak jejich chuť byla stále trpce nakyslá. Moniliová hniloba je narozdíl třeba od Tophitu minimální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 12.9.2012 14:26

Tak včerejší předpověď 26 - 30°C a za oknem na teploměru 50°C na slunci, to byla velmi pěkná vizitka dne 11.září 2012. Škoda, že opět dorazila zvlněná studená fronta a překazila pokračování příjemných letních dnů. Nedaleko odsud se ve včerejších odpoledních hodinách vytvořilo bouřkové jádro, které kolem čtvrté hodiny odpolední zasypalo město silným krupobitím. Škody na ovoci jsem zatím nekontroloval. Odrůda Valor ovšem i přes to všechno zůstává letos za očekáváním. Nelze se tomu zřejmě divit, protože plodů bylo na tak malém stromku přespříliš. Některé plody s lepší kvalitou připomínají opravdu dobrou nasládlou renglódu. Tuto odrůdu rozhodně zatím nezatracuji, jelikož je tato její chuť zpestřením dozrávajících švestek v tuto dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 13.9.2012 15:38

Napoleón snad údajně řekl, že situace na bojišti se mění každým okamžikem. U mě se každým okamžikem, nebo spíše dnem, mění názory na pološvestku Valor. Už to vypadalo, že později zrající plody vykazovaly lepší chuťové vlastnosti, než ty předešlé, ale vypadá to, že vše na čas zhatila a zvrátila zvlněná studená fronta. Přesto Valoru docela věřím. Zvláštní je také rozporuplné stanovisko v literatuře. Kupodivu prakticky vše kladně hodnotící publikace Pěstujeme slivoně (Blažek, Kneiffl) má na Valor názor jen průměrný, kdežto, a to je ještě více kupodivu, kritický pan Ján v časopisu Zahrádkář, jej hodnotí výborně, myslím, co se týče jeho chuti. Pokud mě paměť neklame, tak ze zdejších pisatelů je jeho příznivcem pouze David.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.8 (?), 11.2.2013 12:10
Zdravím, narazil som náhodou na vašu debatu. Pretože sa chystám tiež kúpiť túto odrodu, čítam jednotlivé príspevky. Zarazili ma uvedené fotografie. V katalógu Siberz som našiel priložené foto, na základe ktorého som sa pre kúpu Valoru rozhodol, pretože je to ovocie môjho detstva, aj keď som nevedel, ako sa odroda volá. Foto z katalógu je ale úplne iné, než uvedené. Môžete niekto pomôcť určiť, o čo vlastne ide?
Valora z katalógu Siberz
Valora z katalógu Siberz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 11.2.2013 12:22

Obrázky z podobných, mnohdy předražených katalogů berte jen jako ilustrační.Obrázky jsou v drtivé většině případů ještě upravované, aby se stromky lépe prodávaly.Tento obrázek k Valoru by však neměl být ani jako ilustrační, protože Valor vypadá úplně jinak.Toto by mohla být renklóda Althanova, nebo podle barvy i Malvazinka.Ale říkám, obrázky jsou upravované, takže původní barva plodů mohla být třeba zelená.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 11.2.2013 12:41

Valor vypadá zcela jinak, jde o velmi velké vejčité modré plody. Taky nevím, může-li to být Vaše odrůda z dětství, pokud tedy nejste jinoch. I když nejde o čerstvou novinku, příliš dlouho se u nás Valor nemnoží. Problém podobných katalogů tkví v tom, že nepravdivé jsou nejen obrázky, ale i text.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.119 (?), 11.2.2013 13:23

Na tomto obrázku je Japonská švestka (Prunus Salicina) odrůda Black amber nebo Algeleno. V supermarketech prodávaná pod prodejním názvem modrá Bluma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 12.2.2013 13:06

Tak tak, pravděpodobně odrůdy jež uvádí pisatel výše. Zde jen pro ilustraci čeho jsou katalogy schopny aby prodaly to, co mají zrovna na skladě. Katalog mám doma taky pro odstrašení potenciálních zájemců, jsou tam i působivé fotomontáže sloupovitých ovocných stromků a keřů všeho druhu. Cenám se rovněž nestačím divit, asi je to pěkný byznys. A nejlepší je to, že osobní odběr není možný... asi bychom se pěkně divili... david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika