Nechystám se postavit si skleník, ale pokud ano, tak bych si postavil skleník ze skla! Nejsem fyzik, ale pokusím se popsat proč bych se tak rozhodl:
1.Světelné a tepelné záření jsou vlastně vlny o různé vlnové délce. Tepelné záření má oproti světelnému záření podstatně větší vlnovou délku.
2.Teplo se šíří třemi způsoby vedením, sáláním a prouděním. Pro tepelné ztráty u proskléné plochy jako je skleník jsou rozhodující ztráty sáláním a ne vedením jak je často prezentováno.
3.Oba materiály jak sklo tak i polykarbonát propouští světlo, jejich propustnost neznám, ale obecně plasty propouští světlo jako rozptýlené (proto není třeba stínit)
4.Jen ve skleníku ze skla dochází ke skleníkovému efektu, protože slunce ohřeje uzavřený prostor, ale sklo je nepropustné pro delší tepelné vlnové záření, takže teplo nemůže vyzařovat ven ze skleníku. Skleník se rychle prohřívá a v noci nevyzařuje žádnou tepelnou energii.
5.Neznám detailněji vlastnosti polykarbonátu, ale obecně plasty bez problému propouští vlnové délky tepelného záření (někde tady v diskuzích jsem také četl, jaké záření, když je tma?Pochopitelně tepelné záření není vzhledem ke své vlnové délce viditelné),takže teplo v noci vyzařuje z plastových do prostoru mimo ně
6.Pro ztráty tepla v noci nejsou rozhodující ztráty vedením tepla sklem nebo vrstvou polykarbonátu, ale ztráty sáláním, které jsou podstatně vyšší a nezabrání jim žádná vzduchová mezera. U skla se blíží tepelné ztráty sáláním k nule.
7.Proto obecně použití krytu z plastických hmot pro velké tepelné ztránty v noci je v zimě a časných jarních měsících problematické.
8.Možná jsou moje závěry mylné a polykarbonát má z tepelného hlediska jiné vlastnosti než ostatní plastické, tak se omlouvám a neberte na toto mé povídání ohled.Možná by bylo dobré, kdyby se ozval někdo, kdo se problematikou šíření světla a tepla zabývá profesionálně, jistě někdo takový mezi námi zahrádkáři je.
Mr Big