Skleníkový Efekt
Pokud pronikne slunce sklem a popadne na povrch pak předá většinu své energie povrchu - země. Část se odrazí zpět ven ze skleníku. Zákon o zachování energie říká že energie nemůže vznikat ani zanikat, taže pohlcená energie zvedne teplotu země, která jí bude předávat okolnímu prostředí zářením (infra) a konvekcí (ohřívá vzduch nad zemí, k terý následně stoupá a hromadí se ve skleníku) , podíl infra záření o kterém jste diskutovali roste s teplotou tělesa ( každý zná infrazářič) , ale také s hladkostí jeho povrchu. Čím nižší teplota povrchu země ve skleníku bude tím více záření se předá konvekcí a tím méně infra zářením. Nevím jak je na tom pol se propustností nfra záření, ale čím chladněji bude ve skleníku tím méně významná je případná vyšší propustnost polykarbonátu. Podíl infa záření bude proti konvekci nízký. Neodvažuji se odhadovat.
Pochody ve sleníku jsou složitějši :
Izolační vlastnosti skla jsou nízké, ale na druhou stranu izolační vlastnosti vzduchu poměrně dobré , Kolem svislých stěn se z vnitřku skleníku vytvoří izolační vrstvička studeného vzduchu pokud nebude vítr to samé se stane z venku. Největší ztráty má proto střecha , kde se žádná izolační vrstvička nevytvoří a chlad padá směrem dolů. Tento fakt trochu snižuje izolační rozdíl mezi pol. a sklem. Na druhou stranu se na skleněných stěnách více sráží pára, protože jsou chladnější. Tím odevzdává svoje kondenzační teplo sklu. Odparné teplo vody je veliké, proto není dobré zalévat skleník večer, ale ráno.
Pol. Není tak chladný jako skla, proto se na něm bude také srážet méně vody na druhou stranu v pol. skleníku bude proto větší vlhkost - nevím do jaké míry to vadí rostlinám ale vlhkost obecně poporuje růst plísní.
Pokud někdo uvažujete o repasu skleníku pol. deskami je výhodné toto udělat zejména na střeše. Kde se také nejvíce vyplatí dát silnější pol. desky.
Jinak izolační vlastnosti pol W/m2 °C 4mm - 4,5 , 6 mm - 3,5 , 16mm - 2,4
izolační 2 sklo obyč - 2,8 pokovené 1,1 (klasická plastová okna) 3 sklo 0,6.
Jinými slovy 4mm pol. jako izolant není nic moc je 4x horší než moderní okno. Ten skleník vychladne stejně jako skleněný jen pomaleji. Podle mého názoru 6mm je tak hranice kde mohu říct tento skleník izoluje v noci. Z hlediska stavebně izolačních vlastností pro vytápění je jedinnou volbou 16mm . I tak je skleník dost energeticky náročný. Volba zasklení je o tom co člověk chce ve skleníku pěstovat a kdy. Kdo chce napříkad přitápět na 5°C v březnu měl by použít alespoň 6mm polykarbonát. Kdo nechce topit má skleník na okurky, rajčata a papriky na jaro a léto může použít sklo nebo 4mm polykabonát.
A.