Počasí



   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1835) - 168.103 (?) 
7.1.2024 19:48

Stačil týden a zima je tu, pane SPCH. Tak snad nebude příliš tuhá. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4514) - 2.164 (?), 7.1.2024 23:04

Je dobře, že mrzne. Ke středoevropské zimě to patří. Je krásně zavlaženo, i do hloubky. Konečně mně vymrznou plevelné brambory, doufám. Bude méně padlí, ale bude více strupovitosti jádrovin, mandelinka bramborová lépe přezimuje. Padlí nesnáší velmi nízké teploty, strupovitosti se daří po studené zimě, protože nakažené spadané listí nestačí zetlít. Ve zmrzlé půdě zazimované brouky mandelinky nenapadají bakterie a plísně. Má to své pro a proti. Zavlečeným škůdcům studené počasí nemusí vyhovovat. A to je jen dobře!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6542) - 9.142 (?), 8.1.2024 9:04

A co slimáci, pane K.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4514) - 2.164 (?), 8.1.2024 19:45

Plzák španělský (= také portugalský) se šířil v minulých letech nezávisle na počasí. Mírné zimy a suchá léta posledních málo let ho spíš omezily. Ale to je jen mé pozorování. V roce 2023 jsem jich na zahradě moc nenachytal, ale byli. Plzák španělský se k nám dostal s dováženou zelninou, ne že by utíkal ze Španělska, Francie a Anglie směrem na východlaugh. Může se mu u nás dařit, ale za pár let také nemusí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1835) - 168.103 (?), 9.1.2024 10:22

nejvýznamnější škůdce na mých bramborách v minulém roce byl právě plzák španělský. Napřed mi poměrně hodně spásal bramborovou nať a poté, co přišla červencová sucha, zavrtal se do země a začal spásat hlízy. Kdo to nikdy neviděl, neuvěří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4514) - 2.164 (?), 9.1.2024 11:40

Musíte včas prohodit plíčko granulemi proti slimákům. Nejen vlastní políčko, ale i okolo (např. trávník). Aby si lízli, než do brambor doputují. Na ekopříprvky moc nevěřím, používám jen přípravky s metaldehydem. Pak stačí sypat 1 - 2x za sezónu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6542) - 9.142 (?), 9.1.2024 14:24

Vcelku souzním s pana K. popisem slimejše. Taky mi připadne, že loňský rok nebyl tak kalamitní a taky používám tvrdou chemii, zejména při vzcházení výsevů, jinak bych nic nesklidil. Problém je, že zahrádka je v místě silného "infekčního" tlaku, potok a vlhké louky, rumiště okolo. Zkoušel jsem 2x hlístice a vliv měly jen na peněženku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2816) - 208.138 (?), 9.1.2024 22:04

Asi musím opět poděkovat Matce Přírodě, ale tohle je jedna z pohrom, kterých mne zatím (?) ušetřila. Pamatuju si ale, že když k nám byli zavlečeni v 90. letech (to jsem ale ještě sportoval a nezahradničil), bylo jich tam pár let snad miliony. A pak nějak zmizeli. Přičítal jsem to studeným zimám. Ale vy jste přibližně stejně vysoko, s podobným počasím, podobným okolím i půdou, takže mi tohle vysvětlení nějak neštimuje. Náhoda? Faktory, o kterých nemám ani tušení? Nejspíš.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6542) - 9.142 (?), 10.1.2024 9:09

Tak si to přečtěte pozorně a zamyslete se. Co vypadá "logicky" vysvětluje Kuky "nelogicky". Pro amatéra. Například přezimování strupovitosti, nebo mandelinky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 10.1.2024 9:25

Pranostiky za poslední tři dny. Dříve Erhard, Severín, Basilik, Pavel poustevník.

- O svatém Erhartu zima zebe do nártu
- Na svatého Severína věší se maso do komína

- O svatém Baziliši zima všudy čiší

- Když 10. ledna slunce svítí, budem žita, vína hojnost míti
- Na den svatého Pavla poustevníka je-li pěkný den, bude příznivý rok, je-li větrný       den, bude mokrý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika