Cituji (Pěstování vinné révy v zahradách, Pavel Pavloušek), jinak tuto knížku dpoporučuji:
Zálistkové listy v horní třetině listové stěny představují před zaměkáváním bobulí malý podíl na celkové asimilaci, protože jsou pořád ještě ve vývoji. Po zaměkávání je však tato část listové stěny pro zrání hroznů a tvorbu zásobních látek nejdůležitější.
U dobře vytvořené listové stěny, která maximálně podporuje zrání hroznů by měl být po zaměkání podíl mezi staršími a mladšími listy, které představují většinou listy na zálistcích asi 0.7. Znamená to, že v konečné fáze zrání hroznů má být listová plocha na zálistcích asi o 30% větší než plocha listů na hlavních letorostech.
Zálistky na počátku vývoje přijímají produkty fotosyntézy, jakmile však vytvoří dva a více plně vyvinutých listů, probíhá u nich už naplno fotosyntéza. Na zálistkových listech závisí především kvalita hroznů. Cílem zelených prací by proto měla být podpora jejich tvorby a udržení.
Listy a zálistky bývají často napadány houbovými chorobami, což snižuje jejich asimilační listovou plochu a v konečném důsledku vede ke zhoršení kvality hroznů. Silně napadená listová plocha produkuje nedostatečné množství zásobních látek, což může negativně ovlivnit také přezimování keřů.
Vylamování zálistků
Pomocí vylamování zálistků můžeme napomoci lepšímu prosvětlení révového keře. Snížíme zahuštění listové stěny v oblasti hroznů a nepřímo můžeme snížit infekci houbovými chorobami.
Nejdříve je však třeba znát velmi důležitou funkci zálistků při výživě révového keře. Velmi důležité je zejména ponechání zálistků v horních částech výhonů, protože tyto velmi dobře ovlivňují asimilaci révového keře a působí především na kvalitu hroznů a množství ukládání zásobních látek.
Vylamování zálistků se proto provádí zejména v oblasti hroznů. Nad nejvýše postaveným hroznem na výhonu již zálistky ponecháváme. Sníží se tím riziko napadení hroznů houbovými chorobami, bude lepší oslunění hroznů a tím i kvalita sklizně.
Vylamování zálistků provádíme ručně. Zálistky se musejí vylamovat malé a v zeleném stavu. U zdřevnatělých nebo silných zálistků se vylamování nedoporučuje, protože bychom poškodili očko v úžlabí listů. Takové zálistky odstraňujeme nůžkami.