Ulehla vyklicena rajcata



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?)
14.3.2013 8:21

A jakým způsobem jste je vytáhl a kolik měly rostlinky lístků? Dobrá rostlinka ani po přepíchnutí nelehne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 228.133 (?), 14.3.2013 7:52, zobrazeno: 14779x

Pekny den vsem. Rad bych se jen zeptal na probelm s vyklicenymi rajcaty. Seminka jsem si nechal vyklicit v parnicku do vysky ca od 5 do 8cm. Pred 2 dni jsem je opatrne vytahl a presadil do kelimku 0,2l a to tak, ze jsem se je snazil co nejvice dat do substratu. Pote je prenesl na parapet kvuli svetlu a jemne zalil. Probelm je ale v tom, ze jsou takova najednou ulehla a mam strach, aby nechytly treba nejakou plisen, kdyz lezi az na substratu. Take mi u nejakych sazenicek prijde, jako kdyby uhnivaly. Poradite prosim jestli jsem neco udelal spatne nebo jestli se zmatori? Predem dekuji. Jirka.

   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 14.3.2013 8:21

A jakým způsobem jste je vytáhl a kolik měly rostlinky lístků? Dobrá rostlinka ani po přepíchnutí nelehne.

      
host - 228.133 (?), 14.3.2013 8:25

Opatrne jsem je "obpichal" paratkem, abych je uvolnil v substratu a pote je jemne vytahl. Pri tomto kroku poruseny nebyly. Jinak maji vsechyn po dvou deloznich listkach. Jirka.

         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 14.3.2013 11:49

Jestli jste je měl celou dobu v pařníčku bez většího větrání (vysoká vzdušná vlhkost, relelativně málo světla a vzduch bez pohybu - výška 5-8 cm a jen děložní lístky - já ty rostlinky mívám utaženější, menší a už začínají strkat první pravý lístek) a přepíchl jste je do kelímku, který už není chráněný, mohou ležet proto, že nebyly na sušší vzduch okolo zvyklé a kořínky jim nejsou schopny dodat dostatečné množství vody. navíc, když na ně koukne trochu i sluníčko Zkuste jim ještě udělat něco jako foliáček. Jestli to tak děláte vždycky, může tam opravdu být nějaká choroba. Pokud je to houba, dost vyřeší Previcur.   

            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 6.254 (?), 14.3.2013 16:37

Kromě zde zmíněných chyb ještě 2:

1. Do kelímků nutno udělat otvory do dna cca 1cm2.

2. Nutno přiměřeně přitisknout, aby kořínky byly v kontaktu s půdou.

Když mám suchý substrát, po zasypání rostlinek zaleju řádně zvrchu, pak už jenom podmokem. Přepichuji do kelímků do 2/3 plných a pak dosypávám po děložní lístky, jak je třeba. J.

               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 14.3.2013 17:37

Pane Jaroslave, opravdu nechápu proč bodu 1) a 2) říkáte chyby, když tyto nemají žádný vliv na vypěstování sazenic. Já nemám v kelímcích takové velké díry (mám 20 x menší) a zeminu k sazenicím nepřitiskuji (jen přeliji vodou) a přesto si myslím, že pěstuji úspěšně. Prostě každý pěstujeme jinak a všechny cesty jak se říká vedou do Říma.

           Nr Big                   

                  
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 29.181 (?), 16.3.2013 17:45

Já zas nechápu, proč zeminu nepřitiskujete, když včera jste je přitisknul, jak jste psal. J.

                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 242.167 (?), 16.3.2013 18:14

Já taky nepřitiskuji, jen lehce obsypu aby rostlinka držela, proliji opatrně vodou, sazenička se pěkně obalí zeminou a pak již jen doplním zeminu která zalitím sedla.

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 16.3.2013 19:40

I nadále si myslím, že nepřitisknout zeminu k sazenici není žádná chyba, stejně tak jako zeminu přitisknout. Nejsem si vědom, že bych včera někde psal, že zeminu  k sazeničkám přitlačuji. 13.3.2013 jsem napsal:

...chytnu rostlinku za jeden z děložních lístků, spustím ji do kelímku jak chci hluboko (stále držím) a opatrně ji obsypávám ze všech stran (na obsypávání někdy používám kávovou lžičku). Potom vydatně zaliji. Lze použít i jinou metodu- naplnit kelímek vlhkým substrátem, udělat díru obyčejnou tužku, vložit sazenici a hlínu přitisknout...

Pěkný zbytek víkendu.

               Mr Big

         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 14.3.2013 13:08

Snažte se rostlinky spíše podebrat i s balem a ten následně opatrně odstranit, pomůže i kelímek s vodou. Prťavému rajčeti stačí trochu neopatrnosti a je po něm. I proto já osobně přepichuji až mají pravé lístky, v té době je již stonek pevnější. Osobně nemyslím že by vlhkost hrála v tomto případě roli, spíše bych tipl na nějakou tu chorobu nebo poškození kořínků rostlinek při přesazování.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika