Rajcata - nemoc? Co to muze byt?



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4512) - 2.164 (?)
13.6.2024 0:06
Antre ani Acrobat proti černi na rajčatech nefungují (a kromě toho, jsou už v propadlišti dějin). Ortiva funguje univerzálně, má široké fungicidní spektrum, kdyby to čerň nebyla. Je běžně dostupná. Může se prodávat i pod jinými názvy, účinná látka je azoxystrobin.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 122.7 (?), 12.6.2024 16:16
Dobrý den, taky každoročně bojuji pane Waltře s černi rajčatovou, ale zatím bezvýsledně. Zkoušel jsem postřik antre, akrobatem, a bezúspěšně. Maximálně jsem možná trochu oddálil konec sklizně. Teď jsem četl článek na i receptáři o postřiku z jódu, mléka a vody. Chtěl jsem i toto vyzkoušet, ale jód se vlastně nedá koupit. Vám nějaký přípravek opravdu zabral? Děkuji za info. Happy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4512) - 2.164 (?), 12.6.2024 17:59
Já bych použil Ortivu. Má maximálně široké spektrum.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1822) - 168.103 (?), 12.6.2024 20:38

Předpokládám, pane Happy, že vám jde o rajčata pěstovaná v skleníku. No, já mám račata v skleníku proto, abych se vyhnul jejich chemickému ošetřování proti plísni bramborové, případně aby byla chráněná před povětrnostními vlivy a abych mohl sklízet červené plody až do listopadu. Proti černi rajčatové jsem tedy chemicky nijak nezasahoval. Vypozoroval jsem ovšem, že některé odrůdy jsou černi naprosto odolné. Například odrůda Tornádo F1. Nebo taky rezistent Crimson Crush F1. Tyhle odrůdy mám odzkoušené. Doufám, že odolné budou i další rezistenty, Letos zkouším Rose Crush F1 a Primabella. No a přímo vedle těchto odrůd mám i ty, kterým čerň postupně listy ztráví, ale nejsem ochotný je ze sortimentu vyřadit. Tak holt část rostlin ukončí růst dříve, s tím se dokážu vyrovnat, když zbytek plodí dál. Tak hlavu vzhůru, vždyť o nic nejde, když čerň nenapadá plody. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?), 14.6.2022 21:12

Tohle opravdu vypadá spíš na houbovitý původ. Nedokážu říct, která z nich to je, septorii bych ale téměř vyloučil. Spíš se soustředím na to, co s tím.

Být Vámi, otrhal bych všechny postižené listy, aby nedošlo k šíření. A myslím, že postřik nějakým kontaktním prostředkem, který je zároveň i systémovým, by věru neuškodil ani těm ostatním nepostiženým keřům. Jistota je jistota. A většina těch fungicidů funguje proti více plísňovým chorobám. Jakožto nestříkač ale nedokážu doporučit konrétní prostředek.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4512) - 2.164 (?), 13.6.2024 0:06
Antre ani Acrobat proti černi na rajčatech nefungují (a kromě toho, jsou už v propadlišti dějin). Ortiva funguje univerzálně, má široké fungicidní spektrum, kdyby to čerň nebyla. Je běžně dostupná. Může se prodávat i pod jinými názvy, účinná látka je azoxystrobin.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (154) - 158.138 (?), 13.6.2024 19:23
Paní, je to plíseň bramborová. Dnes jsem ji našel na bramborách, mimochodem na eagri už varování 14dni. Zítra musím postříkat. Před pár dny mospilan na mandelinky, zítra ridomil. Ano už se neprodává, ale na nať brambory to risknu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.142 (?), 13.6.2024 21:20
Na ortivu jsem se také díval, problém vidím v ochranné lhůtě. Myslím, že u rajčat je dvanáct dní, a zrovna začínají dozrávat (stejně jako okurky). 🙁 Happy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.142 (?), 13.6.2024 21:34
Máte pravdu pane Waltře, jedná se o rajčata ve skleníku. I přesto, že se snažíme větrat, objevuje se pravidelně. A u našich oblíbených odrůd (odat, pollicino, goldtraube, mandat, parto), zlikviduje všechny listy a mám dojem, že plody potom hůře dozrávají a chuťově už to také není ono. Happy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1822) - 168.103 (?), 13.6.2024 22:12

Jak už jsem psal, pane Happy, je třeba zkusit pěstovat jiné druhy rajčat, které jsou této plísni odolné. Mám dojem, že jak se jednou do skleníku nastěhuje, není možné se jí zbavit. Vždy v nějakém rohu konstrukce nějaká spora přežije a příští rok se jede nanovo. Přikládám snímek z 24. srpna 2020, na kterém je patrný rozdíl napadených a hned vedle nenapadených (Tornádo) rostlin v skleníku. Kdyby Tornádo nebylo odolné černi, nepochybně by byly jeho listy zničené také. Dále odkaz na popis plísně. Walter https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/cern-rajcatova

čerň rajčatová
čerň rajčatová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4512) - 2.164 (?), 13.6.2024 22:24
Rajče 3, okurka 14 dnů (OL Ortiva).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika