Měla bych tedy všechny keříky vytrhat a spálit? A co sesbírané plody - rajčátka mohou se konzumovat? Brala jsem jen ty, co vypadají dobře, bez skvrn apod., ale je-li nějaké riziko, raději je vyhodím.
První snímek není moc detailní ale náznak plísně na stonku tam je (viz zvětšenina), na druhém bych řekl že je v počátcích (řapíky listů) a na dalších dvou je to jisté, bohužel. Ostře ohraničené skvrny na stonku rostliny z třetího snímku a poškozený plod na čtvrtém.
Měla bych tedy všechny keříky vytrhat a spálit? A co sesbírané plody - rajčátka mohou se konzumovat? Brala jsem jen ty, co vypadají dobře, bez skvrn apod., ale je-li nějaké riziko, raději je vyhodím.
Nevím zda by ješte u prvních dvou zabral postřik např. Ridomilem, ale ty rostliny na posledních dvou snímcích už bych zlikvidoval a plody, přestože vypadají bez poškození, bych už taky vyhodil.
Dobře, děkuji :-) je to první rok, co rajčátka pěstuji a byla jsem nadšená, že nám vůbec něco vyrostlo :-). Škoda, mohlo jich být ještě víc. Postřik již zkoušet nebudem. Určitě nezanevřem a zkusíme zas další rok zasadit, jen nevím, jak předejít té plísni, co dělat, aby se to znovu neopakovalo?
Záleží hodně na počasí, při teplých a deštivých dnech se plíseň šíří jako oheň. Ale základní zásady jsou: Nemít rajčata přehuštěná, nepěstovat je v uzavřených vlhkých místech, zalévat pouze ke kořenům, nikdy na listy. Sledovat výskyt plísně, při prvních příznacích likvidovat napadené listy.
Septoriová skvrnitost nikdy nenapadá plody, To žloutnutí může hlásit konec vegetace /chladno, málo živin atd./ Jinak to bude plíseň rajčete... Zabránit tomu lze jen postřkem od začátku července každých 10 - 14 dnů. Ridomil, Ortiva, Acrobat. Nenechat se uchlácholit, že pěkně vypadají a nic se nestane. Ono se stane.
Ano, sousedky mě také upozorňovaly, abych zalévala jen ke kořenům, seschlé listy jsem se také snažila odstraňovat, ale v posledním týdnu jich přibylo moc. Všimla jsem si jen toho jednoho napadeného plodu ( vyfocený), ale ostatní by asi následovaly. Takže příště raději postřik. Škoda, chtěla jsem je mít bio :-) , asi to bez toho holt nejde. Děkuji Vám za cenné rady.
Nezoufejte. Pro "ekobiozemědělství" je povolen určitý počet postřiků mědí /množství mědi na plochu a rok/. Takže Kuprikol, Champion atd. Musí se ale použít hlavně preventivně a trochu brzdí zrání.