Rajčata 2024



host - 214.246 (?)
20.7.2024 9:21
První Ivan
Rajčata
Rajčata
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 33.164 (?), 9.7.2024 7:21

Překvapení jménem Santiam: V neděli jsem nakrájel všechna rajčata (9 ks) partenokarpické odrůdy Santiam. Z toho pět bylo bez semen, dokonale zralé. Předpokládám, že to byly plody z neopylených květů, které se otevíraly v nevhodných (chladných) podmínkách. Další čtyři již měly semena, zatímco plody ještě nebyly tak zralé (z květů opylovaných, když se podmínky opylení zlepšily). Ochutnal jsem oboje, ty bezsemenné mi moc chutnaly (taková jakoby máslová huť, na jazyku se je rozplývala), ty se semínky byly ještě trochu kyselé (nezralé). Vzorky z obou skupin jsem dal na 24 hodin do mrazáku a poté změřím jejich pH a Brix. Samozřejmě u rajčat se semeny nebudou hodnoty odpovídat skutečně zralému ovoci, ale u zralého ovoce budu moci tato měření později zopakovat. Více bezsemenných plodů už asi mít nebudu, protože počasí je již stabilní s letními teplotami.

Santiam
Santiam
                     
KORZÁR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (351) - 49.56 (?), 9.7.2024 7:44

Takto dnes dopadlo v Brezne katastrofa dokiaľ nemáte úrodu obratú neviete čo vám ju zničí.Foto z videa.

Krupi
Krupi






                     
host - 243.4 (?), 9.7.2024 12:44

Lituji Vás!!! 

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 33.25 (?), 9.7.2024 18:29

Taky Vás lituji. Snad se vám to napříště vyhne.

           Vladimír

                     
host - 214.246 (?), 20.7.2024 9:21
První Ivan
Rajčata
Rajčata
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 33.25 (?), 9.7.2024 18:32

Pokud se Vám to daří držet nějakými postřiky, tak to jistě není fytoftóra. To je nemoc od kořenů a listy na to nemají žádný vliv.

           Vladimír

                     
MonikaP - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 32.254 (?), 9.7.2024 20:54

"Po výsadbě infikovaných hlíz, mycelium prorůstá do nadzemní části rostliny až k vegetačnímu vrcholu, kde se za příznivých podmínek vytváří nepohlavní stadium - sporangiofory a sporangia. Sporangia mohou klíčit přímo myceliovým vláknem nebo se uvnitř tvoří zoospory. Z těchto primárně infikovaných rostlin se patogen větrem šíří do porostu (sekundární infekce). Aby došlo k infekci (epidemii) je třeba chladnější počasí a ovlhčení listů. Nově vytvořená sporangia a zoospory jsou deštěm smývány do půdy, kde infikují nové hlízy. Šíření choroby a další infekce jsou výrazně ovlivňovány průběhem počasí a vlastnostmi pěstované odrůdy (odolností a raností). Inkubační doba mezi infekcí porostu a objevením se příznaků je v průměru jeden týden." (z Agromanuálu) 

Pán Vladimír na zemiakoch máme stopy plesne už niekoľko týždňov. Rajčiny sú nedaleko, takže ide podľa mňa o sekundárny prenos vzduchom a preto asi zaberajú tie moje prostriedky. Najmä keď ich každý deň kontrolujem a hne´d riešim. Dokonca aj keď už je napadnutý kúsok stonky, ke´d somho objavila veľmi čerstvo,, bol len vo vrchnej vrstve stonky a tak peroxid zabral.

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 33.255 (?), 10.7.2024 8:02

Omlouvám se, špatně jsem to pochopil. Jako fytoftora se u rajčat označuje půdní nemoc, jedna ze tří nejnebezpečnější  (VFN- verticilium, fytoftóra a nematodes).  Šlechtitelské firmy mají řadu odrůd, které jsou vůči těmto patogenům odolné (uvídějí je v popisech). Když už plíseň bramborová, tak se používá buď tento český název nebo Phytophora infestans. Toť vše. Pokud jde o úspěšnost Vašeho léčení, tak Vám přeji hodně úspěchů.

           Vladimír

                     
MonikaP - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 32.254 (?), 10.7.2024 10:43

Ďakujem, aj vám nech sa darí. Neskôr podám info ako sa darí Mountaineerom:)

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 33.238 (?), 12.7.2024 10:59

Oroma, asi nejranější z těch partenokarpických.

Oroma
Oroma
Oroma- řez
Oroma- řez
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika