Rajčata 2024



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?)
26.1.2024 21:54

Waltře, já vím, že to víš také, ale přesto to napíšu. Nemyslím si, že by byl problém se světlem, ta krabice má tu výhodu, že z ní žádné světlo neunikne. Ale trochu asi může být problém s teplotou, respektive sladěním teplot. Aby rajčata rostla řádně, potřebují nejmíň 15°C (já je držím v rozmezí 16 - 19°C a vyhovuje to), ale na ty košťáloviny a salát se mi to zdá moc. Je to jen úvaha, nic víc, nemám to vyzkoušeno, ale i přes to svícení by se mohly salát i košťáloviny vytahovat. Jasně, je třeba to vyzkoušet.

A teď bych na oplátku chtěl slyšet Tvůj upřímný názor. Ty moje rajčata mají na svou výšku už až 8 vijanů. Jsou jen v 7,5l směsi, přidat teď prostě nejde. Hnojím pravidelně, díky naší debatě jsem teď přeci jen použil Ca/N složku (tedy ledek vápenatý) v koncentraci cca 0,2% (dvojnásobek doporučené dávky). Stále svítím. A váhám, zda bych je neměl už zaštípnout teď. Mám totiž obavy, že by nemusely mít dost výživy pro plody. Ten síran a asi i kompost způsobily, že kvetou mnohem níž a víc, než jsem kdy čekal. Co říká Tvoje intuice a logika? Zaštípnout nebo zvýšit frekvenci, případně koncentraci hnojení?

A vy, kdo jste si tohle přečetli, prosím, také poraďte. Evi, Vladimíre?

Milan 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3272) - 61.48 (?), 20.1.2024 8:39

Milane, ta rajčata vypadají dobře. Čím a jak často je hnojíš?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?), 20.1.2024 10:39

Díky. Dostaly základní dávku do zásoby: 1 polévková lžíce Cereritu a 3/4 polévkové lžíce síranu draselného do cca 10l směsi při přasazování (ale podobná směs už byla i v těch kartónech). Do směsi jsem letos přidal i asi 1/3 kompostu. A teď jsem je po týdnu přihnojil dvakrát NPK složkou Kristalonu zdravé rajče v zálivce (poprvé cca měsíc od přesazení). Ten dostatek fosforu i draslíku dělá divy. Zatím neuvažuju o použití Ca/N složky: nejsou v žádném horku (16 - 18°C), v tom kompostu a substrátu nějaký vápník je a dusíku mám pocit, že mají tak přiměřeně.  Na svou relativně stále malou výšku (max 75 cm) mají ty tyčkové vysoký počet vijanů. Ca/N složka přijde na řadu pár týdnů před "vyhnáním" na balkón.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3272) - 61.48 (?), 20.1.2024 8:43

Mám tomu rozumět, že se chystáš na nějaké křížení a následně stabilizaci?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 145.16 (?), 20.1.2024 12:01
Jen mě to zaujalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1822) - 168.103 (?), 25.1.2024 13:11
Aztek po 2 měsících od výsevu. Asi nic moc, ale tahle rajčatová zahrádka mi stačí, nejsilnější rostlinky mají 10 listů a už nadále nebudou pod umělým osvětlením.
Aztek 25.1.2024
Aztek 25.1.2024
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (154) - 158.138 (?), 25.1.2024 14:30
Naopak, mne přijdou super, nejsou vytažené. Můžu se zeptat jak jsteejim svítil?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1822) - 168.103 (?), 25.1.2024 20:12

Měl jsem je do minulého týdne v té krabici s LED žárovkou, jak jsem jí tu nafotil v půlce prosince. Svítil jsem 15 hodin denně. Po doporučení Milana aspoň 3 nejsilnější rostliny dám zase pod světlo, spolu s klíčícími semínky salátu. Ty Azteky jsou balkonovky a tak ani moc nahoru nerostou, tyčkovým odrůdám by asi ta 5W žárovka nestačila, kdo ví. Taky jsem použil další Milanovu radu a k hnojení s Krist. start přidávám ještě trošku nadrceného superfosfátu a sír. draselného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?), 26.1.2024 12:07

Ano, s tyčkovými je problém jak to světlo dostat k maximu listů. Proto mám víc nezávislých zdrojů a měním polohy podle toho, jak sazenice rostou.

Myslím si, že by těm Tvým stačilo přisvítit třeba jen 4 - 5 hodin po setmění. Ne kvůli výšce, ale proto, aby se dobře vyvíjely. Ale takhle budeš mít srovnání.yes

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1822) - 168.103 (?), 26.1.2024 14:57
ode dneška zkouším zase něco nového.Původní kryt z krabice 23x70cm jsem zaměnil za 43x58cm, výška cca stejná 50cm, se stejnou žárovkou 5W, 15 hodin svícení a zbytek tma. Využitelná plocha je o polovinu větší a vešly se pod ní 4 Azteky, 2 malinké CC v kelímcích i klíčící salát, košťáloviny a papriky.
rajčata
rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2809) - 208.138 (?), 26.1.2024 21:54

Waltře, já vím, že to víš také, ale přesto to napíšu. Nemyslím si, že by byl problém se světlem, ta krabice má tu výhodu, že z ní žádné světlo neunikne. Ale trochu asi může být problém s teplotou, respektive sladěním teplot. Aby rajčata rostla řádně, potřebují nejmíň 15°C (já je držím v rozmezí 16 - 19°C a vyhovuje to), ale na ty košťáloviny a salát se mi to zdá moc. Je to jen úvaha, nic víc, nemám to vyzkoušeno, ale i přes to svícení by se mohly salát i košťáloviny vytahovat. Jasně, je třeba to vyzkoušet.

A teď bych na oplátku chtěl slyšet Tvůj upřímný názor. Ty moje rajčata mají na svou výšku už až 8 vijanů. Jsou jen v 7,5l směsi, přidat teď prostě nejde. Hnojím pravidelně, díky naší debatě jsem teď přeci jen použil Ca/N složku (tedy ledek vápenatý) v koncentraci cca 0,2% (dvojnásobek doporučené dávky). Stále svítím. A váhám, zda bych je neměl už zaštípnout teď. Mám totiž obavy, že by nemusely mít dost výživy pro plody. Ten síran a asi i kompost způsobily, že kvetou mnohem níž a víc, než jsem kdy čekal. Co říká Tvoje intuice a logika? Zaštípnout nebo zvýšit frekvenci, případně koncentraci hnojení?

A vy, kdo jste si tohle přečetli, prosím, také poraďte. Evi, Vladimíre?

Milan 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika