Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5581) - 133.163 (?)
1.7.2013 15:20
Pro kamo - to co tady píši berte jako mou zkušenost s pěstováním. Výrobcům se dnes nedá věřit ani dobrý den, ani oni však koneckonců nemusí znát původní zdroj a dodavatele suroviny. Zkuste rostliny zbavit kořenového balu, opláchněte kořeny ve vodě a vysaďte na záhon kde je jen původní zemina. Zhruba po měsíci se u mne začaly projevovat první kladné výsledky a rostlina obnovila normální růst. Já podezírám hlavně čerstvý koňský hnůj, kupovaný pytlovaný kompost a míru jeho "viny" už nedokáži posoudit, protože nevím kam všude jsem ho dával. Ve skleníku mi to např. udělaly jen některé papriky, možná záleží i na odrůdě, jak velký má růst, jak hluboko koření atd.. Co se týče plodů na takovýchto rostlinách tak jsou tu někde fotky, nevím zda něco přímo obsahovaly ale každopádně vypadaly hodně nevábně a už kvůli tomuto bych je nejedl. Letos jsem na záhony a do nového skleníku použil kompost z kompostárny jehož součástí byl i již zmíněný koňský hnůj. Více než rok stará, zimu absolvující "hmota", letos na záhonech i ve skleníku bez problémů. Zrovna se dívam z okna na kombajny jak tady sklízí nějaký asi ječmen to je, ještě nedávno v tom lánu jezdily postřikovače a dodávaly "vitamíny". Tuhle slámu ale drtí takže ve stáji nezkončí, ovšem ta bohatě rostoucí tráva právě sečená na městských plochách ošetřených selektivními herbicidy, v místní kompostárně určitě. A kde skončí kompost? Možná zrovna v baumaxu od výrobcu Empfinger Rindenmulch GmbH, Neumarkt/Ybbs, Rakúsko. Selektivní herbicid jsem přestal používat již dříve a totální omezil víceméně jen na přístupové chodníky a okolo plotu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 198.248 (?), 1.7.2013 14:23

Zdravím Mirek, teda myslíte, že to bude spôsobené zvyškami herbicidov v zakúpenom substráte? Veď toho som tam dal len možno 1/3 obsahu nádoby a v hline zo záhrady je to vylúčené. Kúpený substrát je z baumaxu od výrobcu Empfinger Rindenmulch GmbH, Neumarkt/Ybbs, Rakúsko s názvom OK substrát na kvitnúce kvety, a má PH 5-7.

Môžu sa vôbec konzumovať plody z takýchto rastlín, alebo môžem odrazu už celé rastliny zlikvidovaťangry?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6542) - 14.199 (?), 1.7.2013 14:35

Špatná otázka. Co si někdo myslí, ještě nemusí být pravda. Zatím tu nikdo nepotvrdil rozborem, že nějaký koupený substrát obsahuje herbicid. Mimoto by šlo vždy o určitou přesnou šarži, substrátů se vyrábí mraky. Rozhodnutí je na Vás, věštit umí málokdo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 198.248 (?), 1.7.2013 15:03

viem, že to nemusí byť spôsobené herbicidom ale pokiaľ by tomu tak bolo, alebo by to bolo spôsobené virózou, môžu sa plody z takejto rastliny konzumovať?

a na nete som sa o žiadnej viróze, ktorá iba znetvoruje listy nedočítal, tak neviem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5581) - 133.163 (?), 1.7.2013 15:20
Pro kamo - to co tady píši berte jako mou zkušenost s pěstováním. Výrobcům se dnes nedá věřit ani dobrý den, ani oni však koneckonců nemusí znát původní zdroj a dodavatele suroviny. Zkuste rostliny zbavit kořenového balu, opláchněte kořeny ve vodě a vysaďte na záhon kde je jen původní zemina. Zhruba po měsíci se u mne začaly projevovat první kladné výsledky a rostlina obnovila normální růst. Já podezírám hlavně čerstvý koňský hnůj, kupovaný pytlovaný kompost a míru jeho "viny" už nedokáži posoudit, protože nevím kam všude jsem ho dával. Ve skleníku mi to např. udělaly jen některé papriky, možná záleží i na odrůdě, jak velký má růst, jak hluboko koření atd.. Co se týče plodů na takovýchto rostlinách tak jsou tu někde fotky, nevím zda něco přímo obsahovaly ale každopádně vypadaly hodně nevábně a už kvůli tomuto bych je nejedl. Letos jsem na záhony a do nového skleníku použil kompost z kompostárny jehož součástí byl i již zmíněný koňský hnůj. Více než rok stará, zimu absolvující "hmota", letos na záhonech i ve skleníku bez problémů. Zrovna se dívam z okna na kombajny jak tady sklízí nějaký asi ječmen to je, ještě nedávno v tom lánu jezdily postřikovače a dodávaly "vitamíny". Tuhle slámu ale drtí takže ve stáji nezkončí, ovšem ta bohatě rostoucí tráva právě sečená na městských plochách ošetřených selektivními herbicidy, v místní kompostárně určitě. A kde skončí kompost? Možná zrovna v baumaxu od výrobcu Empfinger Rindenmulch GmbH, Neumarkt/Ybbs, Rakúsko. Selektivní herbicid jsem přestal používat již dříve a totální omezil víceméně jen na přístupové chodníky a okolo plotu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.181 (?), 2.7.2013 9:38

ja som pod rajciny tento rok daval kompost kupovany vo vreci z hornbachu a pravidelne som ich prihnojoval slepacincami tiez z vriec z hornbachu. z 20 rastlin vysadenych v jednej lokalite mam 3 ks (vsetky jednej odrody) ktore maju totalne pokrutene listy a minimum plodov. myslim ze vinnik bude bud kompost alebo slepacinec. daval som totiz susedovi ktory ma takmer rovnake podmienky - ale nesypal pod rajciny kompost a nehnojil slepacincami (len kristalon) - on pokrutene listy na tejto odrode nema..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 2.7.2013 9:47

Vy mate bio organicke hnojivo a on hnusne chemikalie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 198.248 (?), 2.7.2013 15:03

a mohli by ste prosím pripojiť fotku poškodených rastlín?

dik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.181 (?), 3.7.2013 11:38

posielam foto, vpredu poskodena rastlina, v pozadi ine odrody plne plodov, avsak pestovane rovnakym sposobom, teda na komposte a hnojene granulatom - slepacince

zjavne je to dost zavisle od odrody, rovnako mam poskodene vsetky rastliny danej odrody

Pokrutene listy
Pokrutene listy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6542) - 14.199 (?), 3.7.2013 11:52

Na 90% těm rostlinám nic není! Takto se rajčatům kroutí listy v plném růstu velmi často. Mohla by to být viróza svinutka, ale rostliny prosperují. To o čem tady diskutujete s Mirkem vypadá úplně jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5581) - 133.163 (?), 3.7.2013 12:34
Naprostý souhlas, tohle je u rajčat běžný jev (i odrůdový) a není potřeba to nějak specielně řešit, mám to min. na třetině rajčat. Tohle nemá s pesticidy nic společného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika