Nedokonalé vyzrávání plodů rajčat v okolí stopky



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?)
12.8.2013 10:57

Zelené od šťopky jde bez milosti pryč a to jsem amatér, jako profesionální kuchař bych takové rajče do ruky ani nevzal a dodavatele s nima hned vyrazil ze dveří. A proč nejíst papriky v technické zralosti? Srovnávat to s nezralýma meruňkama mi připadá poněkud přitažené za vlasy.

Rakušáci jsou vůbec na přírodu, plnou hubu keců a tady sežerou kde co a ještě si dají nášup.

Zrovna dnes jsem nafotil jak likvidují slámu na těch svých "ekopolích", možná je to jakési hnojivo ale ten smrad musí být úžasný. Levněji jim vyjde dojet si k nám pro hotové balíky slámy narvané pesticidy. Mahlzeit páni Rakušáci, ať Vám chutná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?), 12.8.2013 10:57

Zelené od šťopky jde bez milosti pryč a to jsem amatér, jako profesionální kuchař bych takové rajče do ruky ani nevzal a dodavatele s nima hned vyrazil ze dveří. A proč nejíst papriky v technické zralosti? Srovnávat to s nezralýma meruňkama mi připadá poněkud přitažené za vlasy.

Rakušáci jsou vůbec na přírodu, plnou hubu keců a tady sežerou kde co a ještě si dají nášup.

Zrovna dnes jsem nafotil jak likvidují slámu na těch svých "ekopolích", možná je to jakési hnojivo ale ten smrad musí být úžasný. Levněji jim vyjde dojet si k nám pro hotové balíky slámy narvané pesticidy. Mahlzeit páni Rakušáci, ať Vám chutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3272) - 5.149 (?), 12.8.2013 14:15

V zásadě s Vámi souhlasím. Jistě rajče na přímém slunci při 35 °C ve stínu není vystaveno teplotě 35 °C ale teplotě minimálně o 10°C vyšší. Takže zastíněná rajčata dozrávají pomaleji a rovnoměrněji. Ale při tak vysokých teplotách je i u rajčat ve stínu rychlost dozrávání příliš vysoká a proto ta nerovnoměrnost a tvorba žlutého límce často i u rajčat zastíněných..

Tvorba žlutého límce je nepříjemná odrůdová vlastnost, kterou se snaží každý šlechtitel odstranit. Ale při každém šlechtění se většinou podaří jednu vlastnost vylepšit a přitom se jiná vlastnost zhorší. Klasickým příkladem tohoto je historie českého šlechtění: Základní odrůdou pro šlechtění rajčat v Československu byla stará chutná německá odrůda Sláva Porýní. Tato odrůda má zelené žíhání okolo stopky a to jsou přesně rajčata, která nejvíce trpí tvorbou žlutého límce. Tato odrůda byla použita pro vyšlechtění rajčat Stupické polní rané a Stupické skleníkové, pochopitelně obě se zeleným žíháním. V roce 1981 se povedl první český hybrid Start F1 se stejným žíháním a nákloností k tvorbě límce. Pokud někdo chce mít velmi rané rajče (Stupické)   nebo rajče s nezaměnitelnou výbornou chutí  (Start F1) tak se musí smířit s touto nepříjemností a snažit se minimalizovat možnost tvorby toho límce. Mám odzkoušeno, že rajče, které utrhnu ve fázi začínající červené (většinou ještě mívá světle zelené žíhání) mně rovnoměrně celé dozraje v relativně chladnější mistnosti (zraje pomaleji a rovnoměrněji). Ještě k historii- tvorba hybridů pokračovala odrůdami Tornádo a Domino u kterých jestli si dobře pamatuji se ten žlutý límec tolik netvořil (možná se pletu, Tornádo už asi 15 let nepěstuji-byl bych rád, kdyby mne někdo kdo je pěstuje případně opravil). A vývoj šel dál, začaly odrůdy pro velkovýrobu tzv. LSL, které se zbarvují rovnoměrně a také vyzrávají rovnoměrně, ale chuť je tzv. Supermarketová. Další snaha vedla k tomu, aby se znovu zlepšila chuť a výsledkem tohoto šlechtění je např. Bejbino. 

V literatuře se píše, že příčinou může být nedostatek draslíku. Ale o tom, jestli rajče bude mít žlutý límec se rozhoduje až ve fázi, kdy dozrávající rajče je již odpojedno od příjmu živin. Já mám otestováno, že když z jednoho vijanu utrhnu rajče ve fázi začínajícího zrání a uložím je v chladnější místnosti (pochopitelně mluvím o silně náchylném Startu F1,které na rozdíl od některých jiných diskutujících pěstuji zhruba 20 let) tak uzraje později než rajče, které zůstane na vijanu, ale oproti němu je vyzrálé rovnoměrně.

To je vše co jsem chtěl napsat.   Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.68 (?), 12.8.2013 20:22

tento můj dotaz vzešel právě z toho, že se nám to děje u odrůdy Tornádo! Co se nedostatku draslíku týká, tak si myslím že problém v půdě nebude. Jedná se o zahradu, kde se posledních 30 let žádná plodina nepěstovala.

Zkusím rajčata otrhat jak doporučujete. Navíc se nám již ochladilo, tak uvidíme jaký to bude mít efekt na dozrávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel12:21
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika