Důležitá otázka na Vás. Jaký produkt chcete vyprodukovat z jablečného kvasu Kalvados nebo Jablkovici, pokud si odpovíte na tuto otázku, bude dále ulehčeno odpovídání jak kvas připravit a jak ho vést. Případně co chcete dále vědět.
Pokud by finální produkt měl Kalvados bude cesta trochu náročnější, zde kvas neobsahuje pevný podíl jablek, ale jen štávu-mošt. Kvas by se měl vést stejně jako by jste připravoval jablečné víno. Já ale nepouživám doporučené množství curku(pro stolní 110g na litr moštu, ale dám "jen" (a to bude určitě trnem v oku jiným čtenářům), na 50/l 1kg cukru. Přidám kvasinky (buď v pŕedstihu kvasinky Vínka, nebo když je ješte burčák tak burčák). Víno nechám vykvasit, stáhnu z kvasnic. Po stáhnutí by víno mělo dokvasit připadné docukřit. Osobně dále nedocukřuji. V tento moment je možné jet do pálenice, nebo ješte pár týdnu nechat víno "dokvasit" zase stáhnout z kvasnic a jet pálit. Po vypálení Kalvados uskladnit v dubových či akátových sudech nebo v připadě nevlastnění sudu umístnit do demižónu pár dubových ći akátových třisek/hoblin a nechat mirně pootevřený demižón po 6-12měsíců nechat pálenku zrát.
Na proti tomu jablkovice je v připravě jednoduší, jablka se zbaví stopek, pošrotují se a uloži se do bečky, nemá te-li štavnatá jablka dejte více moštu neź drtě. Přidá se 1kg cukru na 50l, kvasinky a nechte kvasit. Osobně s kvasem míchám, aby deka neoschla a nevznikal tam nežádoucí křis. Po vykvašení šupem do pálenice.
Samozřejmě, že u ubou dvou postupů je důležité mít kvalitní surovinu- jablka, která musí být čistá a zdravá.