Zdravím všechny příznivce i odpůrce (ty především) pil Oleo-mac.
Již dříve jsem psal o problému se zadřenou rádoby profi pilou OM 962. Chtěl bych se s Vámi podělit o zkušenost se zprovozňením tohoto zařízení. Po zadření pily a poškození pístu i válce a samozřejmém neuznání reklamace ze strany "firmy" Mountfield byl zakoupen nový píst za cca 2.000,- Kč. Bohužel, ten se opět podařilo zadřít, a pila tak ležela ve skříni a "čekala na zázrak". To mě ale nedalo a po přečtení článku pana J.S. (nebo tak nějak) jsem vyzkoušel přípravek Metaltec. Pilu jsem odstrojil a sundal válec, jeho povrch nebyl zrovna ideální, ale rozhodnul jsem se ponechat ho v takovém stavu, v jakém se nacházel. Veškeré jeho poškození bylo stejně do povrchu nikasilové vrstvy, takže nějaké provizorní opravy by stav válce jen zhoršily. Nicméně celkově míra poškození ve mně vzbudila jisté nadějě, co mne ale šokovalo byla výduť ve stěně válce (zřejmě bublina vzniklá při odlévání válce) o průměru asi 0,5 mm a přibližně stejné hloubce. Je jasné, že to není žádná katastrofa, ale takový kaz by určitě neprošel kontrolou ani v mnohdy neprávem opovrhované Číně. Už když jsem válec poprvé uviděl, překvapil mne velmi hrubý povrch chladících žeber "Oni to snad odlévají do písku!". Prostě italský přístup k věci se nazapře.
Snahu o záchranu pily jsem tedy soustředil na píst, jeho poškození také nebylo beznadějné. Šikmými tahy ostrého nástroje jsem odstranil nános nikasilu, který se asi ve 3 mm širokém a asi 20 mm dlouhém pruhu vlivem vysokých teplot přenesl z válce. Zároveň jsem zaškrabal i ostré části narušeného povrchu pístu, zde je nutno brát zřetel na to, že čím více hliníku odstraníte tím více zkrátíte život pily, takže velmi opatrně, opravdu jen vyčnívající materiál. Rozhodně nedopuručuji leštění na tkaninovém kotouči nebo podobné praktiky, pokud uděláte i mírné rýhy po obvodu pístu je to rozhodně lepší než zbytky leštící pasty, která válec i píst silně poškodí. Nastěstí uvedené rýhy se nacházely až v rozšiřující se části pístu v oblasti pod kroužky, směrem k výfuku.
Ještě jsem z nějaké papírové krabičky vytvořil nové těsnění pod válec, protože byla sobota večer. Po namontování válce jsem výfukovým kanálem nalil do válce několik mililitrů přípravku Metaltec, pístem jsem uzavřel tento kanál a ještě lehce polil píst. Lehce jsem pístem zapohyboval tak, aby se přípravek dostal na všechna místa, kde byl třeba. Po zhruba dvou hodinách jsem pilu asi pět minul protáčel startovací šňůrou (samozřejmě bez svíčky). Na konci tohoto procesu se olejový film na povrchu pístu přestal trhat - signál pro pro další část resuscitace.
Pilu jsem bez výfuku (a bez sání - není nutné) nastartoval a nechal několik sekund běžet na volnoběh. Po vizuální kontrole pístu jsem čas chodu motoru postupně prodlužoval až do ůplného zahřátí. Až poté jsem vyzkoušel několikrát jemně přidat plyn. Vše bylo OK. Namontoval jsem tedy řeznou část a všechny kryty aby nedošlo k nerovnoměrnému zahřátí válce, což je u této pily jenom zbožné přání, no budiž. Asi na půl plynu jsem zařízl do půlky odřezku smrkového kmenu průměru cca 450 mm. Heuréka! Poté co se mi vrátil sluch (bez výfuku zní i OM docela drsně) jsem už měl zkontrolovaný píst, vše v pořádku.
I otec naznal, že pila pracuje stejně jako před poruchou. Ještě neproběhly zátěžové zkoušky v lese, ale zatím to vypadá nadějně.
Doufám, že vám popsaný postup aspoň částečně pomůže při řešení podobných nesnází.
Roman Kopecký