Moniliosa - pomozte mi se v tom vyznat



Jirka V - (8) - 204.87 (?)
2.3.2015 23:09

Mám prosbu,

je možné upřesnit - první postřik má být těsně před rozkvětem, ale v jakém stádiu květu či pupenu meruňky? Nejlepší by bylo foto od zkušeného sadaře.

   Děkuji.Přeji hezký den

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 92.38 (?), 2.3.2015 14:18, zobrazeno: 19692x

Prosím o upřesnění - nemám v tom jasno. Loni jsem stříkala meruňky proti moniliose, doufám, že tak, jak se má - pročítala jsem diskuze zde. Meruňky byly úplně v pohodě, ale broskvoně, nektarinky, meruňkošvestka - kříženec, které jsem nestříkala, protože podle toho, co si myslím, moniliosa jim neubližuje, měly některé konce větviček zasychající- zdálo se mi to podobné jako u projevů moniliosy. Následně spousta plodů těchto stromů byla moniliosou silně postižena - některé zůstaly viset seschlé na stromě, sundávala jsem je ze stromů ještě po odlistění. Patrně byl tlak monilie loni příliš velký a asi jsem nebyla jediná, kdo při tom loňském počasí přišel o podstatnou část úrody. Co mi ale vrtá hlavou: dá se tomu zabránit, že bych letos, jak budu stříkat meruňky proti monilii při květu postříkala i tyhle stromky? Nebo je to opravdu zbytečné a moniliose plodů se stejně nevyhnu a musím postříkat plody až potom? Mám trochu problém stříkat už hotové plody - mám děti a snažím se zbytečné chemii vyhnout. Ale loni to byl opravdu masakr. Může tedy monilosa při velkém tlaku napadat i tyto druhy stromků /již před plody zasychající konce větviček/ a má smysl je preventivně stříkat v květu? Děkuji za odpovědi. Lenka

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 2.3.2015 14:28

Vaše úvahy jsou v podstatě správné, kromě té jedné nejdůležitější:
.....podle toho, co si myslím, moniliosa jim neubližuje...
Monilióza ubližuje úplně všem ovocným dřevinám. V plodech i ve dřevě. Postižení ve dřevě může být fatální (meruňky, višně), výrazné podle lokality a odrůdy (slivoně), snesitelné ve srovnání s jinými nemocemi (broskvoně, třešně) nebo zanedbatelné, chemický zásah nevyžadující (jádroviny). 

   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.3.2015 15:20

Ano, má to smysl používat chemickou ochranu všech porostů v termínech a množstvích tak jak se má. Pro děti je určitě zdravější dostat chutné ovoce v množství "kdo co sní" než úrodu naházet na vlaskní kompost a ovoce jim kupovat. Ani cesta "vykrojené je zdravější" není správná. Jednak to neodstraní infekční tlak, ale zejména se to "musí" sníst v daném čase a sama jistě víte že co Vám nutili, nebylo tak vyhledávané jako "zakázané ovoce" nebo to co si mohu vybrat na stromku svobodně. 

Moderní přípravky jsou nízkodávkové (10 ml přípravku na celý malý rodinný sad) a i v případě nedodržení OL pro člověka bezpečné. Protože naše legislativa je přísnější než ta v itálii, španělsku nebo nizozemí, budete mít i tak mnohem méně ošetřené ovoce než to z obchodu. 

      
host - 6.7 (?), 2.3.2015 18:23

S tymi 10 ml je to nepresne, zrejme Standa myslel nejaky koncentrat...

Trochu je komplikacia, aspon u mna, ze vykvitnu marhule o par dni broskyna, potom jedna visna, potom dokvitne zbytok broskyne, potom dalsia visna...sad... blbo sa to strieka. Najlepsie, by bolo, ak by stromky zakvitali aj odkvitali naraz. Ak si zoberiete, ze do toho prsi fuka a neda sa osetrovat, ide sa na jarnu lyzovacku, do roboty... potom sa stane, ze ak aj chcete, neda sa chorobe zabranit...angry

      
Jirka V - (8) - 204.87 (?), 2.3.2015 23:09

Mám prosbu,

je možné upřesnit - první postřik má být těsně před rozkvětem, ale v jakém stádiu květu či pupenu meruňky? Nejlepší by bylo foto od zkušeného sadaře.

   Děkuji.Přeji hezký den

         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 2.3.2015 23:20

Protože patogen vstupuje do pletiv přes bliznu květu je potřeba, aby se stříkalo v době, když je otevřená už první třetina květů a nejpozději, když opadávají okvětní lístky té první třetiny květů. Povolené přípravky včelám neškodí. Přípravky jsou nízkodávkové a případný odnos reziduí s pylem do snůšky se při míchání z různých zdrojů většinou naředí pod úroveň detekční citlivosti laboratorního stanovení (jádroviny se nestříkají, planě rostoucí trnky se nestříkají,...).

            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 3.3.2015 6:17

Pokud je přípravek systémový a účinkuje aspoň 10 dní, nevidím v tom problém. Při postřiku části nerozevřených květů se dostane i do všech blizen a účinkuje, dokud se všechny květy nerozevřou. Následný postřik to pojistí.

               
host - 6.7 (?), 3.3.2015 7:55

...ktory je aspon lokalne systemovy?

                  
host - 92.38 (?), 3.3.2015 9:02

Všem děkuji za odpovědi - jen závěr, pokud to správně chápu -mám tedy, pokud se budu snažit a zohledním rozdílnou dobu květu postříkat letos raději všechny zmíněné ovocné stromky - tedy nejen meruňky, které stříkám každý rok, ale i slivoně, broskvoně a nektarinky a pokud to udělám "dobře" - diskuzí na toto téma je tu dost - tak bych se měla následné moniliose plodů vyhnout. Nemusím už pak stříkat plody? Neporadím si např. s uváděným: stříkat plody 2 týdny před sklizní... jak mohu vědět, jak rychle uzrají?   Děkuji Lenka

                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 9.135 (?), 3.3.2015 9:07

Dvě poznámky. Slovo letos nahraďte slovem furt. Jak rychle plody uzrají vědět můžete a měla byste, pokud máte nebo budete mít zkušenosti a praxi.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika