Kdy jindy než na jaře lze využít prospěšných vlastností pročišťovací, posilující kůry z bylinky zvané kopřiva dvoudomá, nebo kopřiva žáhavka(jednodomá).Nebudu ji využívat jako "abortivum, ani nevím, zda tak funguje, ale s úspěchem ji využiju proti jarní unavě, a doplnění vitamínů pro další náročné úkoly na jarní zahradě.
Kopřiva žahavka má řadu léčivých účinků, je určena k vnitřnímu i vnějšímu použití. Má také blahodárné účinky na špatně hojící se rány, ekzémy a na akné. Nálev z kopřivy se využívá k podpoře růstu vlasů a čaj z jejích usušených listů má močopudné a projímavé účinky. Kopřiva je i součástí kuchyně, kde se využívá k přípravě salátů, polévek či nádivek.Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) obsahuje velké množství vitamínu C. Je využívána jako diuretikum při zánětech močových cest, vysokém krevním tlaku a při zbytnění prostaty. Též slouží jako léčivo při artritidě a senné rýmě.
Ps: Chuťově vynikne po kuchyňské úpravě, při výrobě špenátu, který miluji už od dětství.Málokdo tuto bylinku bude pěstovat doma v květináči,nebo účelově na zahradě,proto se raději pro ní vypravte k lesu,nebo k potoku.Sbírají se na jaře čerstvé,mladé rostlinky....no,a vemte si rukavice.