Uzení domácích klobás



   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 176.91 (?) 
21.12.2013 21:43

FO-- Pověsím do udírny a nechám 1-2dny viset a pak začnu udit

Soudím tedy, že taky udíte studeným kouřem.Jinak to snad ani nejde.Já dávám, pokud mám klobásy do vyhřáté udírny.Takže bych je stejně musel vyndat.Vždy tvoří část soli praganda.Jak už jsem psal, chtěl bych zkusit udit studeným kouřem, ale nemám na to asi udírnu, trpělivost a dřevo.(buk.piliny?)Nebo jak docílíte stálých 30stupňů kouř a 48hod v kuse? Co sůl?Je možné koupit takovou, která solí míň?To se právě s manželkou teď domníváme.Tak na co potom to přesné vážení 1.9/2,1a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
host - 72.149 (?), 22.12.2013 9:01

1. žádnou pragandu nepoužívám.

2. uzení studeným kouřem neznamená 30°C(to už je moc), ale může být i 15. V žádném případě není dobré udit najednou, ale přerušovaně, přestávka minimálně tolik, kolik se udilo. Kouř musí být velmi slabý. Čím nižší teplota tím slabší kouř. Používám jemnou bukovou štěpku a spaluji ji v korýtku z perforovaného plechu profilu cca 10x4cm. délka cca 35 cm. Doutná to asi 6-8hodin asi tak, jako velký "františek". Zapálím to PB hořákem. Je třeba si uvedomit, že na rozdíl od teplého kouře je možné přerušit, protože maso není "dušené" a nestane se z něj "roští". Jedná se vlastně tak trochu o sušení s tím, že kouř dezinfikuje a dává chuť. Navíc při studeném uzení zůstává chuť koření svěží, ne jako v uvařeném guláši.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.91 (?), 23.12.2013 20:05

Díky pane FO.Pro začátek by ty informace mohly stačit.Ohniště mám metr od udírny.Korýtko by mohlo být ze sádrokartonových lišt.Bukové štěpky nadělám.Co ovocné dřevo?Horní víko na udírně?To by mohlo být mírně přizvedlé?Hezké vánoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 23.12.2013 22:07

ano mírně přizvednout víko (jen nepatrně), ohniště potevřené

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 23.12.2013 22:43

no pozinkované lišty to bude perfektní fosgen to budou vánoce s horečkou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.201 (?), 25.12.2013 18:08

Stojí-li ohniště metr od udírny, je uzení studeným kouřem prakticky nemožné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.91 (?), 26.12.2013 11:18

No proto jsem tu vzdálenost udal.Není problem kouřovod nastavit, nebo ohniště udělat z jiného plechu než je pozink.Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.104 (?), 30.12.2013 18:15

Udit studeným kouřem není o tom, schladit horký vhlký kouř stěnami kouřovodu, nýbrž přidaným vzduchem. Udit se musí lekhkým kuřem. Proto pokud se jedná o klasickou udírnu, doporučilbych nezavírat dvířka a mít zdroj malého množství kouře. Já nemám žádné vzdálané ohniště. Kouř dělám jak jsem již popsal a jak je patrné z přiložených fotografií.

vyvíječ kouře
vyvíječ kouře
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.104 (?), 30.12.2013 18:22

Je to napleno jemnou štěpkou (buk), zapálí se to letlampou na PB. Musí seohřát zespodu plech, aby se to nazadusilo ochlazením Štěpka vytvoří meandr. Je možné zapálit jen na jednom konci, pak je kouř slabý, ale hoří dlouho můžou se naplnit všechny 3 dráhy, nebo jen jedna, nebo dvě. Na snímku je vidět jak do pomalu hoří. Jsou zapáleny dvě dráhy, aby byl kouř silnější. Jinak jsem zkoušel také vyvíječ kouře, ale ten nyní předělávám.

FO

zapálená štěpka
zapálená štěpka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.91 (?), 31.12.2013 15:13

Ono je dobře, že se podělíte o znalosti.Já jsem udil jen teplým kouřem a vlastně v okolí o nikom nevím kdo udí studeným.Jak tedy vidím z fotek, tak ohniště je vlastně jako síto děrované.Ty klobásy se dají vyzkoušet třeba z 5 kg.Pak se uvidí, co z toho bude a kam se vlastně budem ubírat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika