Předpěstování košťálovin



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1826) - 168.103 (?)
25.1.2024 20:20

už léta vysévám košťáloviny a hlávkový salát do truhlíku až začátkem února, letos jsem ale udělal výjimku a k běžnému termínu v únoru jsem pár desítek semínek Pylonu a Bety a salátu Bremex zkusil vysít už včera. V průběhu jara pak uvidím, jestli výsev o 2 týdny dříve nějak urychlí sklizeň. Nejspíš asi ne, když nejvíc času zabere v těchto měsících vypěstování kvalitní sadby. To je většinou, v závislosti na průběhu počasí, okolo 2 měsíců, někdy i déle. Mám štěstí, že nejsem v paneláku a tak mohu jednu místnost situovanou na jih nechat bez vytápění s teplotou 12-20°, podle toho, jestli svítí slunce nebo ne a tam rostlinky mám. i tak se ale za oknem dost vytáhnou nahoru. Obvykle začátkem března pak pikýruji sadbu do skleníku a teprve tam narostou pěkně zakořeněné sazeničky. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1826) - 168.10 (?), 18.7.2023 12:01
zkušený zelinář, tak to děkuji, to potěší. Jinak zkusit vysít to můžete, kapusta by mohla stihnout narůst, ta je rychlejší, u zelí se může stát, že už hlávky nestačí dokončit. Všechno záleží na průběhu konce léta a podzimu. Já sám to takhle pozdě nezkouším, dělám sice špičaté zelí, jak je popsáno ve vlákně o něm, a dávám ho po raných bramborách, ale vysévám už na konci června a teď už mám na záhonu přesazenou sadbu. Přeci jen než sadba naroste, to trvá nejméně 3-4 týdny a v půlce srpna už je den přeci jen o poznání kratší. Co můžete ale s jistotou sklizně zkusit, je pekingské nebo čínské zelí. To se vysévá v polovině července a sadba je hotová k přesazení do poloviny srpna. Od té doby pak pekingské zelí, moje oblíbená odrůda je Parkin F1, udělá ještě nádherné hlávky. Je ale třeba zajistit ochranu před běláskem a molicí. Jinak ale dnes jdu po bramborách uhrabat záhon a budu vysévat karotku, kadeřavou petržel, červenou řepu, hlávkový salát a keříčkové fazole. Tyhle rostliny taky ještě stihnou do podzimu narůst do sklizňové velikosti. Walter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3272) - 61.48 (?), 17.1.2024 19:23

Chystám se na pěstování salátu Bremex,  zelí Murdoc, kapusty Předzvěst a kedluben Kref. Vždy jsem měl problém předpěstovat košťáloviny a saláty v bytě za oknem a tak jsem si to teď otestoval. Test dopadl dobře a tak někdy začátkem února udělám výsev. Doufám, že se mně ty sazenice podaří do poloviny března dopěstovat a potom půjdou pod tunel, který se uvolní po zimní cibuli. V tom únoru zkusím i vyset vytrvalou brokolicd Nine Stars, jejíž semena jsem také testoval a jsou klíčivá.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2811) - 208.138 (?), 17.1.2024 20:33

Těm testovaným jsi přisvětloval? V půli března chceš vysadit ty testované nebo ty, co vyseješ v únoru?

Chystám se vysít pórky, Koshigayu cibulku, celer a košťáloviny pro ranou sklizeň tak v polovině února. Ale budou v teplotách kolem 12°C jako loni, takže ven půjdou nejdřív tak někdy v dubnu, ale také pod netkanku. Už kvůli molicím.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3272) - 61.48 (?), 18.1.2024 0:34

Pochopitelně v půli března půjdou do tunelu sazenice vyseté v únoru. Ten test pokračuje a má mně pomoct určit, kdy vyset v tom únoru, aby při výsadbě v březnu měly sazenice optimální velikost. Pokud jde o světlo a teploty zatím jen zkouším. Snažím se také rozhodnout, kolik čeho budu pěstovat na tom jednom záhonu s cca čtyřiceti místy danými černou textilií.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3272) - 61.48 (?), 18.1.2024 11:53

Dodatek: Pochopitelně využívám všechny prostředky, které mám k dispozici. Celý den jsou sazenice na parapetu severo východního okna, když se setmí tak je dávám do boxu pod světlo k rajčatům. Odzkoušel jsem jejich přesazení v době, kdy děložní lístky byly v jedné rovině, přičemž jsem sazenie utopil až po tyto lístky (čtyři sazenice do jednoho kelíku). Z toho přesazení jsem měl strach, ale povedlo se a sazenice už zase rostou a vypadají silnější. Do lednice jsem je zatím na noc nedával, jsou stále v ložnici při teplotě cca 18 °C. Mohl bych to na jednom kelímku vyzkoušet, ale nevím jak by to byl velký rozdíl a zda by to byl tak velký, že bych to poznal.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (154) - 158.138 (?), 23.1.2024 18:54
Tak zatím kostaloviny vypadají takto. Vyseto bylo 5.1., do týdne půjdou do sadbovacu 3*3cm, už se ukazují pravé listy.Papriky v pozadí jsou kvetnikove, dál jsem je současně.
Košťálová
Košťálová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3272) - 63.242 (?), 23.1.2024 19:47

Sazenice vypadají pěkně, jen ten prostřední řádek (dva?) to nějak nevyklíčilo.Co tam máš za ty košťáloviny? Budeš pěstovat i salát? Přisvěcuješ? Já zatím s výsevem čekám.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (154) - 158.138 (?), 23.1.2024 20:04
Vlevo dva ranné květáky bílý a zelený, vpravo špičaté zelí a pekingské zelí, uprostřed jsou ty špatné řádky nová semena brokolice a stará semena hlávkové kapusty.treba z toho pár rostlin bude, kdyžtak vyseju znova, ale to už jsem mohl teď vlastně. Na západním okně, svitim 10-12 a 16-20.00. saláty pěstuji jen Dubáček a římský z přímého výsevu ve skleníku při kraji.
Shora
Shora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1826) - 168.103 (?), 23.1.2024 22:36

myslím si, že vaše sadba, pane Miloši, vypadá docela pěkně. Není vytáhlá, přisvětlování pomáhá a je docela možné, když bude příznivé jaro, že sklidíte první květáky už koncem května.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1826) - 168.103 (?), 25.1.2024 20:20

už léta vysévám košťáloviny a hlávkový salát do truhlíku až začátkem února, letos jsem ale udělal výjimku a k běžnému termínu v únoru jsem pár desítek semínek Pylonu a Bety a salátu Bremex zkusil vysít už včera. V průběhu jara pak uvidím, jestli výsev o 2 týdny dříve nějak urychlí sklizeň. Nejspíš asi ne, když nejvíc času zabere v těchto měsících vypěstování kvalitní sadby. To je většinou, v závislosti na průběhu počasí, okolo 2 měsíců, někdy i déle. Mám štěstí, že nejsem v paneláku a tak mohu jednu místnost situovanou na jih nechat bez vytápění s teplotou 12-20°, podle toho, jestli svítí slunce nebo ne a tam rostlinky mám. i tak se ale za oknem dost vytáhnou nahoru. Obvykle začátkem března pak pikýruji sadbu do skleníku a teprve tam narostou pěkně zakořeněné sazeničky. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika