Střih jabloně - je správně?



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?)
13.5.2013 12:51

Možnosti vidím 2 - buď je 25.2 tím, kdo řezal nebo nechápe principy řezu, který je zcela špatně

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 25.2 (?), 13.5.2013 7:56

Řeknu to krátce. Pokud se rozhodnete pro úpravu korunky u jádrovin i peckovin, tak včas. Je lépe velkým řezům předcházet než je řešit.  Než být nucen používat vyvětvovací pilku je lépe používat nůžky, nůž nebo vytrávání letorostů. Souhlasím s tím, ŽE je nutné pro jakýkoli strom zachovat dostatek listové plochy koruny. U ovocných stromů se přimlouvám pro zachování i květních pupenů na letorostech, pro které tato rostliny pěstujeme.

      
host - 25.2 (?), 13.5.2013 7:48

Ano souhlasím s panem Josefem. Nevíme jaké bylo zadání řezu. Pokud byla koruna zavlkovaná tak se asi nic jiného dělat nedalo. A pokud nebyl vysloveno přání estetického ztvárnění koruny tak i takto koruna může vypadat. Odřezané rány kosterních větví nejsou zase tak velké aby se muselo používat štěpařského vosku nebo balzámu. To co dnes v předjaří vypadá takto v vegetačním roce bude vypadat jinak.

   
host - 220.186 (?), 14.4.2013 22:04

Proboha proč jste ho nezarazili, když jste viděli, jak to pižlá??!! Vypadá to, že původně to byl pěkný strom... Takhle je to k pláči...           Lída

   
host - 25.2 (?), 13.5.2013 7:40

Na řezu nevidím moc závad.Je otázkou jak jste se před započetím práce domluvili. Pokud jste měl přání o zmlazovací řez tak ten je proveden.Osobně by jsem provedl korekci výšky a délky kosterních větví. Rozhodně ale strom odepsaný není. Je škoda, že při řezu jste nebyl na blízku aby jste jednotlivé ukony řezu mohl hned konzultovat. Ale pokud byla koruna zavlkovaná a "odborník" měl za úkol zavlkování odstranit tak i tak může řez vypadat.

      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 13.5.2013 11:59

"Na řezu nevidím moc závad".

A co říkáte například na ty ponechané různě dlouhé holé pahýly jako zakončení větví? A co například ony svislice vyrůstající z vodorovných a šikmých větví? 

         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 13.5.2013 12:51

Možnosti vidím 2 - buď je 25.2 tím, kdo řezal nebo nechápe principy řezu, který je zcela špatně

   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 13.5.2013 13:19

Strom odepsaný není, obrazí, nejspíš až na moc místech, takže příští rok na podzim to bude pěkné houští.

Nějak jsme nepochopil, proč vám tolik "odborníků" radí to přeroubovat, sice jsem to nepřelouskal celé, ale v tom co jsem přelouskal se nikde nepíše nic o tom, že by původní odrůda nevyhovovala. Takže nějak nechápu k čemu by to roubování bylo dobré.

      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 13.5.2013 14:36

Sice nejsem přímo odborník, ale přerouboval bych to ze 2 důvodů (pokud se nejedná o nějakou superskvělou srdci blízkou odrůdu, kterou by chtěl zachránit):

  1. zapěstovat z množství obrůstajících vlků pěknou korunku je poměrně pracné, zachraňoval jsem podobně "na vrbu" seřezané Jonagoldy a ani po 3 letech nejsem s tvarem úplně spokojen. Prostě to pořád žene jinam, než by člověk chtěl - především nahoru...
  2. Oproti dobám před 20-30 lety (stáří stromku) je dnes k dispozici spousta více či méně rezistentních odrůd, chuťově výborných, které umožní i amatérovi produkovat kvalitní ovoce bez náročných zásahů a znalosti postřiků (Topaz, Sirius, další kříženci Rubínu ap.)
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 13.5.2013 14:43

zapěstovat z množství obrůstajících vlků pěknou korunku je poměrně pracné...a jak to roubování řeší ty vlky?  To nějak nechápu. Snad si nemyslíte, že když tam dáte jeden roub tak poroste jen ten a nic jiného?

            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 13.5.2013 14:59

Se přiznám, že jsem takto podobně  "odborně" ořezal několik jabloní taky a opakovaně. Bylo to v místě, kde jsem chtěl mít od těch jabloní stín, ale nechtělo se mi od nich sbírat padaná jablka. Po tomto odborném zásahu jabloně rychle obrostly a dělaly stín a přitom se na několik let podstatně omezila jejich plodnost.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika