Záhradníctvo Limbach



host - 91.196 (?)
10.9.2024 13:52

A neplačete na nesprávném hrobě-tím myslím zakládající osobu, které je i snad ta třetí? SPCH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 244.254 (?), 9.9.2024 14:10, zobrazeno: 2370x

Začiatkom roka som kúpil z Limbachu mrazuvzdorný olivovník Galatsaniki. Nepozdával sa mi ani trochu. Úzke kopijovité listy s veľmi dlhým hrotom. Poslal som fotky mojej sadenice známemu. Je Grék, profesionálny pestovateľ olív.

Keď zbadal fotografie bol udivený. Poslal mi fotky olivovníka Galatsaniki, ktorý pestuje. Úplne iné listy. Pomerne krátke a na olivovník až príliš široké. Nechápal, ako by niekto mohol čo i len nechtiac zameniť odrodu Galatsaniky s niečim takým ako prišlo mne z Limbachu. Už podľa listov je Galatsaniki prakticky nezameniteľný. Nebudem ďaleko od pravdy ak napíšem, že v Limbachu podvádzajú zákazníkov vedome. Inak to vysvetliť nemožno. 

O obdobnej "vraj zámene odrôd" písali na internete už ľudia predo mnou. Neodporúčam v žiadnom prípade nákup v tomto záhradníctve. Oni tie cenné odrody majú iba ak na fotkách, ak vôbec. Zaplatíte za ich mimoriadne predražené rastliny a pritom Vám pošlú čosi úplne iné. Je veľmi nesvedomité takto zneužívať dôveru ľudí. Lákať ľudí na cenné odrody, no v skutočnosti im posielať akúsi zgerbu a na takomto podvádzaní bohatnúť.

Bolo by zaujímavé zistiť, koľko záhradníkov v Európe sa už roky vytešuje z odrôd kúpených v Limbachu a pritom pestujú čosi celkom iné. 

   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 10.9.2024 9:44

Já vás úplně chápu, sám jsem měl desítky záměn z e-shopů i zahradnictví tady poblíž. Zajímalo by mě, jestli takovým "šlendriánem" trpí třeba v Německu nebo Rakousku. Asi těžko. 

      
host - 104.116 (?), 10.9.2024 12:15

Takzvané "zámeny" odrôd sú takpovediac československou špecialitou. Ako píšete, deje sa to aj v Čechách, ale tu na Slovensku to už dosiahlo veľmi vysokú mieru. Pri sadeniciach zo západnej Európy sa mi to nestalo ešte nikdy.

Začalo to postupne, plazivo už na začiatku 90. rokov. Čo si pamätám, v českých záhradníctvach to bolo kde ako. Ale spravidla keď sa Čechom minula nejaká odroda, tak balík prišiel bez nej. No Slováci aj na toto vymysleli trik, aby zarobili za každú cenu ešte aj na tovare, ktorý sa im minul. A trik sa zakrátko stal bežnou praxou. Jednoducho za chýbajúci kultivar začali dávať do balíkov niečo iné, podobnú odrodu, podobný druh a v podobnej cene. Bez upozornenia, bez súhlasu, len tak. Až keď človek zaplatil dobierku a otvoril balík, zistil že kúpil aj to, čo vôbec nepotreboval. Často išlo o odrodu, ktorú už zákazník doma mal. 

Došlo to do dnešného stavu, keď mnohé predávané odrody, hlavne prevratné v niektorom znaku sú od samého začiatku podvodom. Lebo predajca ich nemá, a očividne ich ani nikdy nemal. Stačia mu fotky na stránke, k tomu lákavý opis a samozrejme, vyrúbená vysoká cena. Potom už len stačí rozposielať dôverčivým ľuďom čokoľvek iné a pekne na tom zarábať.

Mimochodom, známy sa veľmi čudoval tomu, že na Slovensku ktosi predáva sadenice mrazuvzdorného olivovníka.Galatsaniki. Nevedel si to predstaviť. Aj u nich je to okrajová odroda a takmer nikto ju nemnoží. Mal čo robiť, kým sa doma v Grécku dopracoval k sadeniciam tejto odrody. 

Takže po tejto skúsenosti, ktorá je úplne za hranicou normálnych obchodných vzťahov, môžem ľudí vyzvať, aby boli prezieraví. Netreba len tak naletieť. Treba sa mať na pozore zvlášť ak niekto predáva svoje šmeliny za poriadne vysoké ceny. Práve prehnané ceny zaváňajú podvodom. Seriózne záhradníctva nikdy nepýtajú neľudské peniaze, ale u šudiarov je zdieranie ľudí pravidlom. 

         
host - 91.196 (?), 10.9.2024 13:52

A neplačete na nesprávném hrobě-tím myslím zakládající osobu, které je i snad ta třetí? SPCH

            
host - 246.194 (?), 10.9.2024 18:07

Ktoby plakal. Stačí písať pravdu o tých, ktorí sa s ňou veľmi nekamarátia. A do hrobu treba poslať iba ak takéto "záhradníctva". Toto by v 21. storočí malo zo záhradníckeho trhu odísť.

Títo v Limbachu totiž sadenice nedovážajú. Sú to ich vlastné výpestky. Takže omyl neprichádza do úvahy. Priekupník snáď, ale škôlkar nikdy nevypestuje hrušku v domnení, že je to jabloň. Títo veľmi dobre vedia čo doma pestujú, čo množia, ukladajú do balíkov, posielajú a predávajú ľuďom. Takéto podnikanie iba kazí reputáciu našej krajine. Lebo škôlka rozposiela po Európe. Ľudia v západnej Európe sa dokážu povzniesť. Sú iná mentalita. Ale čo si pomyslia.

Takže primárne nejde o peniaze. Pre rastliny treba nadšenie a ísť ďalej napriek stratám. Choroby, škodcovia, sucho, mráz atď. si každý rok zo záhrady vezmú svoje. Ale tieto prírodné živly nikdy neodradia až do takej miery ako stret s nesvedomitým človekom. Účelom príspevku je upovedomiť ľudí. Lebo je nás dôverčivých na svete dozaista dosť.

         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 10.9.2024 16:08

Nevím, kde je zakopaný pes. Myslel jsem si rovněž, že ty záměny vyrábí prodejce, přehazuje cedulky atd. Ve Spomyšli mě několikrát ujišťovali, že s tím nemohou nic dělat, že je to problém dodavatelů stromků. Nabízí dokonce kompenzace.

            
host - 246.194 (?), 10.9.2024 18:25

Je to presne tak ako píšete. Je veľký rozdiel medzi priekupníkmi a producentmi. Tí prví ako ste spomenuli napr. Spomyšl sú pri zámenách skutočne spravidla nevinovatí. Prichádza im to sfušované už zo škôlok a nedokážu so zámenami urobiť nič. Hlavne pri ovocných stromčekoch nedokážu podľa výhonkov, púčikov či kôry rozoznať omyl. Na týchto sa nemožno hnevať, ak vyrastie iná odroda. 

Pri producentoch, čiže škôlkaroch je situácia úplne iná. Tu sotva ide o omyl. Napríklad môj olivovník. Nie je vypestovaný z meristému in vitro postupom. Tam by sa ešte aj dalo uznať, že naozaj nevedia čo v laboratóriu majú a množia.

Môj olivovník je pripravený klasicky, z odrezku. Takže majú v matečnici urasteného jedinca. Vidia nielen listy ale aj plody, takže dobre vedia z čoho odoberajú a zakoreňujú odrezky. Omyl neprichádza do úvahy. Ani len pri balení. Olivovník je vždyzelená drevina.  

               
host - 91.196 (?), 10.9.2024 20:23

Já chápu rozhořčení, zklamání. Jen by mě zajímalo, jestli jste se při pochybnostech, které zde široce popisujete obrátil na kováře-tzn. toho, kdo Vás prý podvedl, jak ten na Vaši reklamaci reagoval...? SPCH

                  
host - 104.58 (?), 10.9.2024 22:16

Dobrá otázka. Práve to som neurobil. Neviem posúdiť, či by to bolo na niečo dobré. Nie som konfrontačný človek. Skôr hľadám praktické východisko. Takže som sa obrátil na Gréka, ktorého som tu spomenul.

Ja by som tú sadenicu aj obetoval. Aj som Gréka poprosil nech sa pozrie na fotky, lebo ju plánujem vyhodiť. Vyhýbam sa rastlinám o ktorých neviem o čo ide. Vyjadril sa, aby som ju zatiaľ nechal. Že pokiaľ je to grécka odroda s istotou mi povie o čo ide hneď ako zarodí. Predbežne povedal, že podľa listov to vyzerá na Chalkidiki. Najbežnejšia grécka odroda, ktorá je v Grécku na predaj na každom rohu.

Na sadenici je teraz zhruba 20 olív. Sú veľmi veľké, tak veľké som nikdy nevidel, a ešte stále rastú. Takže podľa všetkého má pravdu. Pošlem mu fotky alebo aj plody v novembri alebo v decembri, nech posúdi o čo presne ide. 

               
host - 136.144 (?), 10.9.2024 21:43
Ono ani producent nemusí sám vypěstovat všechny produkty které prodává. To znamená, že je nutné se podívat u rostlin které mají pas na číslo školkaře. Nikdy jsem nepátral, zda je možné reklamovat například ovocný strom třeba po pěti letech nebo i více až vám opravdu začne plodit. A jak by se to řešilo, kdyby se mělo vzít v ohledu úplně všechno od ušlé sklizně, vyčerpání živin z půdy, nákladů na ošetření stromu a promrhaný čas při zapěstování nového. Pokud by vám někdo poslal pouze nový mladý stromek, je to poněkud slabá náplast. Biegler
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika