V zimě krmit nebo ne?



host - 142.18 (?)
28.11.2012 16:47

Ryb je tam kolem 20 a jsou to bud letošní nebo max 2 roky staré rybky a to ve složení lín, kapr, karas, perlín, hrouzek. Dneska jsem už vyřešil světlo tak už mě napadá jenom otázka čím je krmit? děkuju za rady

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 142.18 (?), 26.11.2012 18:47, zobrazeno: 8322x

Zdravim, tak sem zazimoval rybky, letos je to vlastně poprvé co zimuju, ale k věci. Mám takovej dotaz na zkušenější, ryby mám v nádrži o objemu 600l s filtrací a se vzduchováním. Ryby jsou v klidu ve studeném sklepě takže bez hluku a samozřejmě ve tmě. Jediný co mě vlastně zajímá je teplota vody, protože pod ledem je teda cca 4C, ale já mám 10 a dolů už to asi nepujde. Proto se ptám jestli krmit nebo nekrmit, předpokládám že tam zůstanou tak 3–4 měsíce a bojím se, že v 10 budou moc aktivní na to aby to přečkali v pohodě bez krmení. Děkuju za rady.

   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 27.11.2012 10:10

Pokud tam máte teplotu kolem 10 stupňů, stačí krmení jednou denně, Jestli máte vce sklepě tmu,  bylo by fajn nějak umělým světlem rybám nasimulovat den/noc.
Sem tam by asi bylo dobré zkontrolovat kvalitu vody, alespoň orientačně

      
host - 142.18 (?), 27.11.2012 15:04

Tak to bude ještě zajímavé doufal sem že je zazimuju a bude klid :) jak se zdá tak to nepujde jinak kolik je potřeba stupnu na to aby přestali přijímat potravu?

         
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 180.172 (?), 27.11.2012 18:15

Při 10 stupnich doporučuji krmit 3x týdně nebo i méně, lepší by byla teplota 12-15 stupňů. Rozhodně ta tma je špatné řešení, nasimulujte rybám den a noc. Další věc nenapsal jste kolik a jak velké ryby máte v té nádrži? Na to aby přestali příjmat je potřeba maximálně 8 stupňů ale lepší je okolo 6 stupňů.

            
host - 142.18 (?), 28.11.2012 16:47

Ryb je tam kolem 20 a jsou to bud letošní nebo max 2 roky staré rybky a to ve složení lín, kapr, karas, perlín, hrouzek. Dneska jsem už vyřešil světlo tak už mě napadá jenom otázka čím je krmit? děkuju za rady

               
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 180.172 (?), 28.11.2012 18:36

No Koi lze krmit klasikým krmivem pro Koi méně často a nebo nějakém méně výživným krmivem.

   
host - 58.113 (?), 30.11.2012 20:52

Zbytečně ty ryby choulostivíte. Pokud máte v jezírkou minimálně 80-90cm vody, tak bych ryby nechal v jezírku. Já zimuji přirozeně venku v jezírku a nedokáži si představit, že bych je měl někde v garáži atp.

      
host - 142.18 (?), 30.11.2012 22:35

Tak to bych se teda ještě zeptal jestli nějak udržujete otvor v ledu nebo to necháte jednoduše zamrznout?

         
host - 58.113 (?), 30.12.2012 11:46

Mám v jezírku mělčinu s asi 15-20cm vody, a kousek od hrany do větší hloubky dám vždycky vzduchovací kámen a celou zimu nepřetržitě vzduchuji. Takže vzduchuji jen vodní sloupec 15-20cm.

Prochlazuji tím sice vodu, ale naprosto minimálně - viz. popis výše. Výhodu to má v tom, že jim tím mimoděk vzduchuji, a proti různým ohřívákům na elektřinu to má minimální spotřebu (jen 5W). Nicméně to funguje jen do cca -6 st.C průměrné denní teploty (tj. např. v noci -10, přes den -2), pak ten vyvzduchovaný prostor na hladině má snahu zamrzat.

Když to holt zamrzne, tj. to vzduchování to již nepřepere (což se mi letos zatím nestalo), tak prosekám díru.

V jezírku nechávám rákos, orobinec, atd. Stvoly vystupující nad hladinu tgéž zajišťují odchod aerobních plynů z vody.

Jinak malý FÍGL...
Měl jsem doma takový ten elektronický teploměr z venkovním čidlem na kablíku, tak jsem konec zaizoloval proti vodě, a položil to čidlo do jezírka, cca 30 cm nad dno. Takže nyní mám perfektní přehled o tom, kolik má teplotu voda pod ledem, v létě při parnu, zaznamenává to i denní min/max. teploty.

V zimě mám teď pod ledem +2,7 až +3,2 st.C. Mám relativně mělké jezírko, asi jen 0,9m hloubka.

   
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 30.11.2012 23:41

Než jsem zvětšil svoji první louži (jinak se mému pokusu o jezírko tehdy říct nedalo), zimoval jsem ryby ve sklepě ve staré litinové vaně. Aby se nekazila voda, nekrmil jsem vůbec. Jen jsem jim pustil trochu bublinek. Jinak - trvalá tma, průměrná teplota 10°C +-2°C, karasi a jeseni a jeden kapřík. Doba zimování asi 4 měsíce. Všechny rybky to vždy přečkaly úplně v pohodě, jen trochu vybledly. Barvu a chybějící tuk na jaře bleskově doplnily. Podotýkám, že v louži byla hloubka jen asi 40cm, takže jsem se je tam zimovat neodvážil. Dnes mám od těch původních karásků už jejich několikátou generaci. Dětiček je tolik, že co nesežerou predátoři, používám i na takové pokusy, jako zimování dvou karásků o velikosti asi 10cm v jiném pidijezírku s leknínem. Maximální hloubka asi 35cm, objem tak čtyři kýble vody. I když byla minulá zima dost krutá, nějak se uměli zavrtat do bahna, nebo co, a přežili v pohodě. Leknín je tam volně ložený na dně a pěkně zahnívá. Nevadí jim to. Karas asi vydrží úplně všechno. O ostatních rybách se to asi říct nedá, ale takhle drsně jsem to na nich nezkoušel. Teď zimuju klasicky. Vzorek z minulého týdne.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika