Jaký je přirozený únik vody - poraďte



lowel1973 - (6) - 100.19 (?)
20.9.2012 6:32

No právě... Přesně takto teď uvažuji i já. na zahradě máme vrtanou studnu a v dobách hojnosti vody se pdoaří za den načerpat tak 300 litrů. Ale letošní suché léto nás přimělo si občas vodu na pití dovést a vody bylo tak málo, že sotva stačila na osobní potřebu. O napouštění jezírka jsme si mohli nechat jen zdát. Když jsem propočítal kolik vody je jeden 1cm, což odpovídá kolem 250 litrů, tak jsem zjistil, že budu muset začít chytat vodu ze střechy jen na letní provoz jezírka. Doposud jsme vodu valili do trativodu a do země a od té doby o je jezírko, tak každou trošku chytáme, zatím do dětského bazénku smiley. Všem začínajícím bych doporučil přemýšlet i nad tímto, neboť voda z vodovodu je dost drahá na to, abych denně dopouštěl podle velikosti jezírka třeba až kubík vody. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

lowel1973 - (6) - 40.193 (?), 19.9.2012 11:43, zobrazeno: 13956x

Ačkoliv jsem prohledal a přečetl všechny témata týkající se odparu či běžnému úniku vody, v žádném jsem nenašel odpověď na množství přirozeného úniku vody z jezírka.

Letos se mi podařilo dokončit jezírko a po jeho napuštění jsem zjistil, že voda v něm ubývá v rozsahu 1-2 mm za den (spíše 2 mm). Pozorování provádím cca 14 dnů a nedokáži zhodnotit, zda-li se jedná o přirozený úbytek vody, či, zda-li voda uniká dírou ve fólii. Co se týče fólie, tak se jedná o folii OASE síla 1 mm, svařovaná na jezírko a z toho důvodu se obávám zda-li se nejedná o únik vody zapříčiněný špatným svárem v některém místě. Problém spočívá v tom, že v současné době,  za občasného deště voda zpět do jezírka naprší a nejsem schopen objektivně zhodnotit, zda-li se jedná o samovolný úbytek.  Díru mimo svár na 95 procent vylučuji, podklad je betonový + geotextilie. Povrch jezírka je cca 24 m2 a objem tak 12-14 m3.  Je tu někdo s podobným problémem či někdo se zkušenostni, který by mi odpověděl, zda li si dělat starost a hledat díru nebo zda-li je to přirozené?? Děkuji.

jezírko
jezírko
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 19.9.2012 11:58

Pokud Vás to uklidní, tak tento úbytek je přirozený :)

      
host - 234.42 (?), 19.9.2012 13:42

Přesně..

A největších vedrech a při vodopádu i půl cm

(menšího co je dřív ve stínu, s velkým by to bylo asi i víc.. )

Z.

   
host - 102.197 (?), 19.9.2012 19:18
Jak bylo uvedeno výše - 1-2 mm je zcela normální. Také jsem se snažil zjistit, co je ještě "v normě". Osvědčil se mi jednoduchý test. Vyšel jsem z toho, že odpar vody (v mm na výšku) bude stejný u malého i velkého jezírka (samozřejmě se bude lišit objem odpařené vody v závislosti na ploše hladiny, to ale teď není podstatné, ovlivní to i teplota, ale to se dá eliminovat). Začínal jsem tím, že jsem kousek od jezírka umístil malý dětský nafukovací bazének s vodou. Ubylo-li v bazénku 5mm vody, přibližně to odpovídalo úbytku vody z jezírka. Nyní, když si potřebuji ověřit úbytek vody, tak tam již nedávám bazének, ale stačí nějaký kbelík naplněný až po okraj. A stačí to. Jen je potřeba počítat s tím, že pokud bude na kbelík svítit celý den slunce, voda se velmi prohřeje a úbytek bude větší. Takže je lepší stín nebo polostín...
   
host - 153.185 (?), 19.9.2012 20:42

V lete som mal úbyto skoro 1cm pri 40°C a jazierko je zrovna od 11:00 na priamom slnku do 15:00  (Tujky musia podrásť). Pár mm je úplne prirodzené...

      
lotusek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 44.59 (?), 19.9.2012 20:46

jj 1-2mm ubytky mam taky neco si vezmou rostliny a neco vypijou ryby takze normal.  :))

         
lowel1973 - (6) - 12.254 (?), 19.9.2012 21:41

Děkuji všem za odpověď a věřte, že mi spadl kámen ze srdce smiley. Už jsem žil v katastrofických scénářích o hledání dírky sad

            
host - 49.247 (?), 19.9.2012 22:03

Mne to taky opravdu zaskocilo, musel jsem kuvli tomu vykpat studnu - jezirko 120m2, kdy odpar 1cm je 1200l vody coz se z vodovodu nedalo dlouhodobe utahnout  - dopousteni mam vodou ze svodu ze strechy ale v techto divnych letech treba mesic neprsi a to uz musim dopoustet a to mam prostor pro kolisani hladiny cca 15cm - coz v hicech vystaci opravdu tak na 14 dni.

               
lowel1973 - (6) - 100.19 (?), 20.9.2012 6:32

No právě... Přesně takto teď uvažuji i já. na zahradě máme vrtanou studnu a v dobách hojnosti vody se pdoaří za den načerpat tak 300 litrů. Ale letošní suché léto nás přimělo si občas vodu na pití dovést a vody bylo tak málo, že sotva stačila na osobní potřebu. O napouštění jezírka jsme si mohli nechat jen zdát. Když jsem propočítal kolik vody je jeden 1cm, což odpovídá kolem 250 litrů, tak jsem zjistil, že budu muset začít chytat vodu ze střechy jen na letní provoz jezírka. Doposud jsme vodu valili do trativodu a do země a od té doby o je jezírko, tak každou trošku chytáme, zatím do dětského bazénku smiley. Všem začínajícím bych doporučil přemýšlet i nad tímto, neboť voda z vodovodu je dost drahá na to, abych denně dopouštěl podle velikosti jezírka třeba až kubík vody. 

                  
host - 58.113 (?), 23.9.2012 13:21

mám zkušenost, že pro eliminaci odparu stačí do jezírka svést vodu ze střechy, která má 2,5-3x větší plochu než samotné jezírko.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika