Jaký je přirozený únik vody - poraďte



                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 54.2 (?) 
23.9.2012 19:09

Na odpar vody z jezírka je dobré se dívat v delším časovém horizontu. Předně se nedoporučuje realizovat stavbu jezírka na celodenné osluněném místě. Také odpar z nového jezírka, které ještě nezarostlo pobřežními, vodními a dalšími rostlinami, je mnohem větší. Daleko větší ztráty vody vznikají rozstřikem u vodopádů a vodotrysků.

Prosté svedení střešních okapů do jezírka nebývá obvykle moc doporučováno. I kdyby voda neobsahovala nežádoucí příměsi, dochází k ředění pracně namíchané a udržované vody v jezírku. Vhodnější je zachytávání dešťové vody v malém rezervoáru a po příslušném upravení pH a minerálů z něho doplňovat vodu dle potřeby. Osobně dopňuji vodu do jezírka ze studny a není s tím žádný problém. Také je dobré si připomenout, že letošní léto nebylo ve většině regionů na srážky moc bohaté. Je tedy možné, že v jiné sezóně se může odpar dorovnávat přímo do jezírka deštěm a nebudete to vůbec řešit.

  
                     
host - 58.113 (?), 7.10.2012 21:56

Bohužel i při relativně malém jezírku (cca 10m2 plochy) je úbytek vody VELMI VÝRAZNÝ.  Ve vedrech je odpar klidně i 1,5cm/den - aspoň u mě. To je 150 litrů vody denně. Kdybych nedopouštěl dešťovkou, tak se mi odpaří za celý rok odhadem prakticky 2,5x násobek objemu jezírka. Což je skoro 9m3 ztráta vody (jezírko má 3,5m3). Nevím jak u vás, ale u nás stojí kubík vody již skoro 80Kč. To je pak 700Kč, kdybych to dopouštěl z vodovodu.

Situaci řeším tím, že do jezírka mám svedenu vodu ze střechy altánku. A nemyslím si, že by dešťovka byla na závadu. Nezřídka se mi po vydatném dešti nádherně pročistí voda do křišťálova, je bez problému vidět až na dno.

Pokud je voda již moc kyselá (tj. lakmusový tester už se nezabarvuje do zelena), aplikuji bazénovou ph+ (defacto kuchyňská soda). Tím zvýším i tvrdost vody. To jsem letos dělal jen 2x, a myslím, že by se nic nestalo, kdybych se na to vykašlal docela.

Děšťovka je přirozeně mírně kyselá, což je pozitivné, jelikož řasy nemají kyselou vodu rády.

Vodní rostliny odpar naopak zvyšují (uměle navyšují svou bimasou odparovou plochu), ne snižují. 

                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 8.10.2012 20:01

Mám jezírko jen cca 12 m2 (8m3) a v letošním roce jsem vodu doplňoval jen asi 2x. A to čistím filtr cca každých 10 dní (malý filtr). Osvit mám v létě max 7 hodin. Žádný vodopád ani potůček. Vodu se také snažím držet co nejkyselejší a nemám s řasou žádný problém (ale přikládám to hlavně malému oslunění).

               
host - 206.182 (?), 11.10.2012 14:25

Zdarvím,

mám jezírko první rok a ještě před jeho napuštěním jsem si opatřil 1000l nádrž na vodu do které přivádím vodu z poloviny střechy chaty a i když letost bylo opravdu sucho tak za nepatrně krátkou dobu jsem krásně napustil jezírko. Takže vřele doporučuji!

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika