Zdravím
Už se tady hodně psalo na zničení zakalené zelené vody. Pokusím se to znovu napsat do jednoho článku.
Já bych postupoval asi takhle:
1. Zapnout čerpadlo
2. nejdříve bych snížil hodnotu pH na 6,5 - 7,0, kyselinou chlorovodíkovou 38%
3. po 1/2 hodině je kyselina zneutralizovaná
4. přidat modrou skalici 2-3 g na 1000 l
5. zamíchat vodu, zakalí se, tím poznáme reakci.
6. Po 3 h. vypneme čerpadlo, voda musí být v klidu.
7. přidat flokulační činidlo Síran Hlinitý Al2(SO4)3(2 – 12g na 1 m3 podle znečištění)
8. nechat cca 24 hodin v klidu, dokud na dně se neobjeví shluky a voda nad ní bude čistá
9. pak opatrně, bez zbytečného pohybu, vysát dno, mimo bazén, nikdy spět do bazénu.
10. vyprat mimo bazén filtrační písek a pak ho dezinfikovat.
11. Provést 2 x šokovou dezinfekcí prostředkem „DESAM SOLID „3 sáčky na 1 m3
12. Vyluxovat sraženiny na dně.
13. Po týdnu se můžete vrátit nazpátek ke své dezinfekci, kterou jste používali.
Teť napíšu postupy, k jednotlivém procesům.
Snížení pH vody vždy používejte:
Kyselina sírovou čili technická kyselina chlorovodíková (HCl). 38% (zastarale též vitriol) koupíte ji drogérii cca 30 Kč.
Kolik máme dát litrů (HCl) do bazénu je alfou a omegou. Záleží i na celkovou alkalitu vody co máte. (Celková alkalita představuje souhrn bazických látek rozpuštěných ve vodě, které je schopnost vody tlumit změny pH po přídavku kyselin, jinak i tlumivá kapacita – ústojnost vody). Proto to jednoduše nelze přesně spočítat, o kolik se pH změní, způsobuje právě hodnota celkové alkality. Je-li tato hodnota příliš vysoká (alkalita, většinou voda ze studní), bývá také příliš vysoké pH, a navíc vykazuje vysokou míru stability - má tzv. vysoké pufrační schopnosti. Je-li celková alkalita (CA) příliš nízká, pH není stabilní a má velmi velké a časté výkyvy. Váš potřebný výpočet je velice obtížný.
Nejlepší je prostý vyzkoušení dávky přípravku v menším měřítku. Není to metoda vědecká, za to je nejjednodušší, nejrychlejší a nejpřesnější. Nalijete do kbelíku 10 litrů vody z vašeho bazénu a změřte pH, přidejte 1 ml (HCl) na jeho snížení. Po řádném zamíchání a počkání, znovu změřte pH a zjistíte, o kolik se snížilo. Pak již jednoduchým přepočtem převedete dávku na celý objem bazénu. Pozor (HCI) snižuje pH skokově. Logaritmická závislost zase určuje fakt, že při pH lišícím se o jeden stupeň se koncentrace H+ liší desetinásobně, při hodnotách např. 6 a 8 je pak rozdíl v koncentraci H+ už stonásobný.
Jinak výrobce „ INCHEMA“ má dokonce návod na snížení pH v bazénech. Na úpravu stačí (do cca pH 7) obvykle pro snížení pH bazénové vody platí: 30 ml kyseliny sírové sníží pH 1000 l (1 m3) vody o 0,1.
Jestli budete dodržovat hodnotu vody 6,5 –do 7 pH, tak se po čase ztratí vodní kámen co máte na dně. Tento proces však trvá několik dnů až týdnů.
Plastovým kýblem na 10l naberu vodou z bazénu, naleju do toho tu kyselinu - opatrně na výpary!! Nikdy obráceně!!! Promíchám a rozleju do bazénu. Zapnu filtraci ať se to promíchá. Po 1/2 hodině je kyselina zneutralizovaná. Nebojte se po 3 hodinách se můžete koupat kyselina se neutralizuje s rekcí sloučenin vápníku a hořčíku.
To nám na prvotní snížení vody stačí. Pak si kontrolujte pH dál a postupujte viz výše.
Pozor na běžné domácí změkčovače vody (nepoužívat, je vám to vyluxuje peněženku) – většinou fungují tak, že Ca2+ a Mg2+ nahrazují dvěma kationty Na+. To nás sice zbaví tvrdosti, ale vzroste celková mineralizace a vodivost, Proti vodnímu kameni sice tyto změkčovače trochu zabírají, sodík není řešením!!!
Přidání modré skalice 2-3 g na 1000 l. Koupíte ji v drogérii, 0,5kg cca 65 Kč.
Modrá skalice je fungicid, brání rozvoji řas (=bazén nekvete). Dávkuje se jednorázově na počátku sezony. Modrá skalice je, aniž se to všeobecně ví (a už téměř vůbec to nepřiznají prodejci bazénů a příslušenství) běžnou součástí tzv. "Trio" tablet. Kromě kyseliny trichloisokyanurové obsahují zpravidla ještě asi po 2% síranu měďnatého a síranu hlinitého. Je otázkou do jaké míry může být měď rozpuštěná v bazénové vodě škodlivá, bohužel se to pozná až po určité době. Doporučuji vzít v úvahu a použít selský rozum. Je dobré položit si otázku, v jaké koncentraci se měď běžně vyskytuje v okolním prostředí, v potravě, vodě atd. a jakou máte v bazénu.
Po rozředění v umělém kýblu, nalijte na hladinu bazénu a uvidíte jak se vám zakalí voda na pár desítek minut.
Síran Hlinitý Al2(SO4)3,(známej jako kamenec)- pro úpravu pitné vody.
Kupí se v už jen v dobrých drogeriích za 0,9 kg cca 49 Kč.
Používá se především jako flokulační (vločkovací) činidlo při čištění pitné a odpadní vody a jiné. V důsledku hydrolýzy klesne pH. Běžná dávka se dává 2 – 12 g na 1 m3 podle znečištění. Rozředit v teplé vodě v kýblu a rozlít po hladině. Rozmíchat vodu a hlavně vypnout filtraci!!!
Voda se zakalí do bílé barvy, jako kdyby to bylo mléko. Nechat 12 - 24 h. ustát., nabalí na sebe nečistoty, které vysajete (na dně mají být chuchvalce.) Vodu nikdy nevracet zpět do bazénu ale ven.
Voda dostane jiskru, je jako křišťál a změkne. Koupíte to u dobré drogérii. Já ji nakupuji váženou v drogéri v ul. Zlatnická, okolo 40 Kč za kilo. Ale pozor podle EU musíte mýt kyblíček označený i s logem jak značí bezpečnostní list. Už to není že vám to dali do igelitky. Jinak nádobu vám prodají ale bude vás to stát jako 1 kg vločkovače.
POZOR NA PŘEDÁVKOVÁNÍ :který způsobí sám mléčný zákal vody, který nezmizí dokud se do vody nesnese dostatek jemných nečistot, které se pak s nadbytkem přípravku vyvločkují..
Základní dávkování jsou 3 gramy na m³ vody, v případě silnějšího znečištění a zákalů lze dávku zvýšit nebo opakovat, postupovat opatrně (více menších dávek).
Pozor na předávkování (cca 10-ti násobek) je provázeno vznikem obtížně odstranitelného bílého zákalu. (v extrémních případech, lze vsypat nečistoty – např. prach z vysavače, dešťovou vodu nebo naředit vodou.
V žádném případě nepřidávat znovu vločkovač, postupně se voda vyčistí. Pak musíme často prát filtr a standardně používejt bazén.
Desam Solid - sáček 7,5g
Práškový široce spektrální dezinfekční přípravek na bázi oxidu chloričitého. Koupíte v lékárně jeden sáček za cca 10 Kč.
Je určen k dezinfekci vody je až 5 krát účinnější, něž přípravky na bázi chlóru. Provede, že nám vodu naprosto vyčistí, přidá jiskru, při oxidaci nám lehce sníží i obsah železa a manganu ve vodě.
Provedeme 10x silnější roztok (šok), 3 sáčky(1 sáček= 7,5g) na 1 m3, roztok se připraví rozmícháním v 10 l studené vody. Nejlépe je vsypat obsah sáčku do rozmíchané vody (vodního víru) tak, aby byl prášek vtažen pod vodní hladinu. Po rozpuštění (max. 5 minut) je přípraven k použití. Doba expozice 15 minut, takže tahle věc zabije jednoduše naprosto všechno. Použijte na večer, ráno bez problému, můžete se koupat. Po ránu vyluxovat sraženiny na dně. Opakujte za 3 dny.
Při náhlém přechodu na desinfekci pomocí oxidu chloričitého je nutné počítat s krátkodobým zhoršením některých sledovaných parametrů (např. zákal na dně, případně i pach a chuť) a to i ukazatelů mikrobiologických. Je to způsobeno zvýšeným uvolněným biofilmového nárostu ze stěn potrubí.
Po týdnu si můžete vrátit ke své odzkoušené dezinfekci vody.
PS. Písek ve filtraci nám může pořád zvyšovat pH, zjistíme to jednoduchým testem. Když kápneme (HCl) kapátkem na písek a začne nám šumět tak bude vědět že tento písek nám pořád bude zvyšovat pH.
A je hotovo.
Kečup