A co vaše višně?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10174) - 70.240 (?)
20.6.2024 14:22

Tady špačci v tomto období nejsou. Pouze kosi shazovali plody Kordie na zem a tam je klobali. Jsem vděčný za těch pár plodů této snad nejchutnější třešně, která obdivuhodně odolala stoleté mrazové pohromě. Samozřejmě i za těch pár višní, ať už jsou jakékoliv. Dva plody jsou i na stromku legendární Köröšské (Agri Loučeň-Mcely).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10174) - 70.240 (?), 22.7.2023 11:03

Kdo porovná chuť amarelky FAVORIT a sladkovišně-skleňovky KRÁLOVNA HORTENZIE? Kutina píše, že amarelky jsou v chuti navinulé až nakyslé, přitom u Favoritu uvádí, že je chuť navinule sladká. Favorit jsem zrušil pro kyselost. Možná, že ty světle červené plody jsou sladší až v dalších letech. Jinak tedy škoda, že už žádné višně nejsou. Pán mně tady udělal chutě s Morelou pozdní, že si ji snad pořídím, i když jí nemám kam dát. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.142 (?), 22.7.2023 12:52

Porovnat nemůžu, ale u Favoritu jakýsi náznak sladkosti je. neměl jsem ale možnost prakticky ochutnat plně vyzrálý plod, protože ty harpyje by to sežraly. Pokud jde o Morelu, co vím z knížek a doslechu, bez ochrany zubní skloviny bych ji nechutnal. Ale v lihu, nebo cukru ovšem bude nedostižná. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10174) - 70.240 (?), 22.7.2023 15:21

Morela musí být na přímý konzum úplně černá, pokud dřív neshnije. Letos ty nejtmavší plody U.F. sice zůstaly kyselejší, leč navíc i částečně zesládly. To je potom lahůdka. Morelu měl kdysi soused. Je to poměrně zásadní nejpozdnější odrůda višní zrající prakticky až po třešních v 7-8 třešňovém týdnu. Pro porovnání Favorit, E.B. nebo Vackova zrají ve 4. třešnovém týdnu. Vackovu má pan z CH. Nepodařilo se mi ji vroubovat do Královny Hortenzie. VACKOVA (Griotte précoce de Vacek)  je velmi kvalitní kyselka. Kutina ji má v kvalitě plodů mezi třemi nejlepšimi společně se Záhoračkou a Köröšskou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6541) - 9.142 (?), 22.7.2023 19:17

Vackovu jsme měli kdysi dávno, když jsem býval klukem a mladíkem. Byl to malý kulatý stromek a moc nenarůstal, dal se trhat bez žebříku. Chuť si nepamatuju, ale velice nám chutnala. Nebyla kyselá. Když jsem sázel nynějšího Favorita tak před deseti roky, sháněl jsem se po Vackově ale nikde nebyla. Snad ji nikdo nemnoží a je to škoda myslím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10174) - 70.240 (?), 23.7.2023 13:07

Pokud by jste chtěl stromek, můžu se pana z CH zeptat, jestli by nějaký "nevyrobil". 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10174) - 70.240 (?), 19.6.2024 16:15

Soused má docela pěknou násadu na jinak často moniliózní vzrostlé višni. Škoda, že si zásadně nepamatuje, jakou odrůdu, kde zasadil. V porovnání s těmi pár plody na mojí U.F. je chuť docela podobná. Ovšem, jak jsem psal, mně tady všechny ty kupované stromky U.F a E.B. dozrávají tak nějak ve stejnou dobu, takže nemůžu s určitostí nic tvrdit. Po dotazu panu z CH: a co jeho letošní višně, mi sdělil, že Favorit, který mě celkem zajímá a který vždy pan z CH chválil, je letos jen odvarem ostatních odrůd višní. Například jeho pravokořenné Vackovy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 19.6.2024 17:06

U nás višně zmrzly, na stromu bylo tak 100 plodů, ještě nezralé kyselé je před týdnem sežrali kosi, úplně do poslední. Třešní májovek Burlat po mrazech u domu přežilo,, jen" tak 50kg... nestačilo to, hejna špaci sežrali komplet vše... z těch třešní se aspoň dalo rychle něco natrhat. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10174) - 70.240 (?), 20.6.2024 14:22

Tady špačci v tomto období nejsou. Pouze kosi shazovali plody Kordie na zem a tam je klobali. Jsem vděčný za těch pár plodů této snad nejchutnější třešně, která obdivuhodně odolala stoleté mrazové pohromě. Samozřejmě i za těch pár višní, ať už jsou jakékoliv. Dva plody jsou i na stromku legendární Köröšské (Agri Loučeň-Mcely).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 20.6.2024 22:16

Špaci v hejnech mi žerou jen Burlat, potom později jako teď višně už žerou jen kosi, ty mi ale nevadí, jsou to domácí miláčci heart, krmím je i ohryzkama z jablek, nejradši mají Goldeny, pak se chodí klidně co hodinu koupat do mísy.  V druhé zahradě mi kosi nechali višeň kyselku Ujfehertoifurtos, tak 100 višní minimálně přežilo mrazy, třetina už je zralých tmavých, výborné ostré ty mají ten správný višňový říz, yeskyselé sice jsou hodně, ale zároveň i sladké... dají se jíst jedna za druhou, chutnají mi víc jak sladkovišně. Přirouboval jsem nějaký Piramis, no hlavně až přežije mon. úžeh. Ujfehertoifurtos ani starou sladkovišeň jsem zatím nestříkal. mon. úžeh skoro žádný nebo sem tam větvička, asi je to odrůdama - jsou odolné. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10174) - 70.240 (?), 21.6.2024 9:00

Přesně tak. yesCo se týče starých sladkovišní, tak z těch nejchutnějších je dostupná ta Královna Hortenzie, ale na rozdíl od Sladkovišně rané letos zmrzla. Plody Sladkovišně rané jsou ale jednak malé a jednak jen "odvar" chuti Královny Hortenzie, jak se zatím ukazuje. Co se týče kyselek, tak u mě to vypadá, že je "všechno" U.F., jelikož to zraje ve stejnou dobu. U té sousedovy kyselky přežily jen plody v blízkosti hospodářské budovy, nahoře není nic. Odkopek pravokořenné Vackovy se asi neujme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  16,  17,  18   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika