To je správná otázka. Čím déle myrobalány pěstuji, tím menší přínos v nich vidím.
Nespornou výhodou je ranost některých odrůd, taky velikost plodů, rychlý nástup plodnosti, celková úrodnost a vesměs slušná tolerance k šarce.
K nevýhodám patří především chuť a konzistence plodů. Ovoce je měkké, oproti švestkám víc vodnaté. Vzhledem k pružné, jakoby gumové slupce ale popadané plody většinou nepraskají. Chuť bývá fádněji sladká, bez kyselin a výraznějšího aromatu. Hůř odlučitelná pecka při jídle nevadí, z řídké dužiny "vyplave", ale vypeckovat zralé měkké plody by asi nešlo. Jak se chovají plody po upečení na koláčích či uvaření v knedlících nevím, nejspíš nic moc, řídká dužina by se asi roztekla a slupka po uvaření zhořkla. Co se týče vhodnosti na pálení - vzhledem k fádnější chuti si nedělám o kvalitě destilátu iluze. Absencí kyselin bude kvas zřejmě choulostivější. Na druhé straně velkými plody se sud naplní rychle a ztekucení kvasu nedělá problém.
Sečteno, podtrženo - plodové myrobalány jsou drobným zpestřením začátku švestkové sezóny, ale švestky, pološvestky, ryngle a slívy nahradit absolutně nemohou.