Pri masovem premnozeni sneku/plzaku muze za tepleho pocasi vyborne pomoct biologicky prostredek -- paraziticke hlistice Phasmarhabditis hermaphrodita. Je to zivy material, pomerne citlivy, jestli se da od nejakeho dodavatele v CR dostat expresne, je to vyborne. Davkuji se 30 x 106/100 m² formou zalivky; davka 30 mil. se rozptyli v 2 - 5 litrech bezchlorove, odstate pitne vody teloty 15 - 20°C. Tato suspenze se pote zredi vlaznou (15 - 20°C) bezchlorovou vodou na 10 - 50 litru a tato jicha je aplikovana po zapadu slunce (citlivost nematod na UV) rovnomerne zalivkou na osetrovanou plochu.
Teplota zeme nesmi klesnout pod 5°C, optimum je 10 - 25°C, 2 tydny po aplikaci nematod je nutno denne dostatocne zavlazovat, pokud neprsi; stojici voda ale neni dobra, nutno vlazit jen max. do bodu nasyceni pudy.
Hnojit mozno 3 dni po aplikaci hlistic, jenom zirava hnojiva jako vapno a dusikate vapno, insekticidy skupin organofosfatu a karbamatu a mednate fungicidy jsou problematicke, mely by byt aplikovany alespon 2 tydny po/pred aplikaci hlistic. Bezne moluskocidy (nastrahove peletky s metaldehydem, methiocarbem, fosforecnanem zelezitym) snaseji hlistice bez problemu, jako i jine metody boje proti snekum (krome vapna atd.).
Hlistice aktivne vyhledavaji sneky, plzaky apod., zavrtaji se do nich a vyziraji je zevnitr. Snek prestava behem ca. 3 dni prijmat potravu, po ca. 6 - 10 dnech uhyne.
Za priznivych podminek se hlistice v populaci sneku mnozi a ubudne jich az kdyz vetsina sneku uhynula; aplikaci hlistic mozno opakovat 2 - 4 x za sezonu, casto vsak staci jedina aplikace v obdobi populacniho vrcholu sneku, za priznivych klimatickych podminek.
Co se moluskocidu tyce, nejucinnejsi je zrejme methiocarb (Mesurol Alimax), je ale i nejtoxictejsi. Slimaky usmrcuje ze vsech preparatu nejrychleji, ca. 1 - 4 hodiny po pozeru; stejne jako metaldehyd vede u slimaku k intenzivnimu slizeni pred uhynem. Nastrahy s metaldehydem jsou taky dosti ucinne, ale i toxicke pro domaci zvirata, deti apod.
Fosforecnan zelezity (Ferramol) je z bezne dostupnych moluskocidu nejmene toxicky pro cloveka a domaci zvirata a prirozene nepratele sneku, je prakticky netoxicky. U zasazenych sneku nevyvolava vyslizeni ani nahly uhyn, sneci prestanou prijmat potravu, stahnou se do mist kde hnizdi a uhynou tam behem ca. 2 - 5 dnu, skryte; po rozkladu prihnoji pudu dulezityma zivinama. Jako metoda aplikace moluskocidnich nastrah vseobecne se nejlepe osvedcuje kombinace plosneho rozhozu peletek (u Ferramolu davka 500 g/100 m²), lokalne (okoli obzvlaste ohrozenych rostlin/zahonu) "zesilena" ca. dvojnasobne (Ferramol ca. 10 g/m²). Dobre je obzvlast u vetsich zahrad celou davku nastrahy rozdelit na poloviny, jednu polovinu aplikovat rozhozem v jednom smeru (kupr. sever-jih nebo jina osa), zvysni polovinu rozhodit ve smeru kolmem na prvni aplikaci; dosahne se tak rovnomernejsi rozhoz nastrahy. Radky s preferovanou potravou (zeli, brukve, brokolice atd) nasledne osetrit pasove, 50 cm kolem radky, aplikace dalsich 5 g/m² (=5 g/m radky, rovnomerne pul metru pred a za radku). Pri dostatecne vlhkosti vzduchu by mel Ferramol zustat aktivni minimalne 14 dnu, po 3 - 4 tydnech mozno v pripade potreby aplikaci opakovat.
Pri obzvlast silnem tlaku skudcu je mozne nastrahy i kombinovat, napr. plosne rozhodit popsanou metodou Ferramol a ohniskove (kolem nejohrozenejsich rostlin) aplikovat rychle a silne ucinny Mesurol Alimax v davce 0.5 g/m², tedy opet v 50 cm-okruhu kolem zahonu na 10 m radky 5 g Mesurolu, rovnomerne rozsypat. Po aplikaci Mesurolu, Vanish, Limexu a podobnych jedu ale drzte domaci zvirata a deti mimo zahony dokud je nastraha na povrchu pudy viditelna.
Jedna kuriozita na zaver: Mesurol Alimax ma trochu prekvapivy "vedlejsi ucinek",a to sice, na plochach osetrenych pripravkem dochazi casto v uhynu krtonozek; pokud tento hmyz v noci vyleze na povrch pudy a dostane se do kontaktu s methiocarbem v nastraze, uhyne nakolik je Mesurol silne ucinny insekticid.