Prihovoril bi som sa za báječný,a v tomto případě neotřelý nápad -chraňte včely, a to v době, kdy slyším, a čtu návody, rady-"jak se zbavit včel na zahrádce!!!
motto:
„Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života", prohlásil Albert Einstein o tomto hmyzu, zjednodušeně označovaném jen jako producent medu.Úloha včel na naší planetě však v žádném případě nespočívá v produkci medu, namlsání pro vyšší savce, ale v opylování milionů květů na ovocných stromech, zeleninových zahradách, na loukách, polích a lesích.„Bez včel by nebylo opýlení, žádných rostlin, žádných zvířat, žádných lidí", vyjadřuje zcela prostě Einsteinův „včelí vzorec".
V roce 1973 požádal kongres USA univerzitu v Tasconu ve státě Texas o vyčíslení hodnoty, kterou přináší včely opylovací činností pro přírodu. Pracovníci univerzity provedli poměrně rozsáhlé výzkumy a jejich závěry byly překvapující. Prokázali, že hodnota opylovací činnosti je 143 krát vyšší, než je hodnota všech včelích produktů vyprodukovaných včelami dohromady. Pokud bychom tyto závěry převedli do našich podmínek, dalo by se říci, že hodnota naších včel je asi 40 000KČ.na každé včelstvo.
Neznám žáden jiný obor lidské činnosti, který přírodě mnohem více přináší, než z ní odebírá, a to co odebírá by jinak přišlo nazmar.
Včela dokáže doletět do vzdálenosti několika kilometrů, ale pokud najde snůšku v blízkosti úlu, daleko nelétá. Včela donáší nektar v tzv. medném váčku, kdy pojme 57,7 mm3, nebo 0, 069 g nektaru. K donášce jednoho kg nektaru je potřeba asi 14500 náplní medného váčku. Z 3 kg nektaru vznikne po zpracování 1 kg medu, takže na získání jednoho kg medu potřebuje včela 45000 náplní medného váčku.
Včely a zdraví
O významu medu pro lidské zdraví asi není potřeba dlouze psát. Ani nejlepší nektar zdaleka ještě není medem. Nejdíve jej
musí ve včelstvu zpracovat velký počet„chemiků".Musí nektar zahustit, promísit sekretem žláz, a přepracovat v med. Včely sami určují, kdy se dosáhne správného složení a kdy uzavřou buňky s medem voskovým víčkem. Nám všem je tato čaruplná vlastnost medu známá ve zdravých a nemocných dnech života.Medem lze léčit malá poranění, popáleniny, posiluje činnost srdce, jater, žaludku, ledvin, močového ústrojí a celkově dodává energii při náročných výkonech. Je třeba zvážit nadměrné požívání řepného cukru, který má značný podíl viny na tzv. civilizačních chorobách. Naproti tomu med svým obsahem jednoduchých cukrů nezatěžuje organismus, a zejména je vhodný ke slazení pokrmů u dětí a starších lidí.
Podle zkušeností zahraničních autorů, především švédských, polských, ruských vědců je jedním z mála přírodních produktů pozitivně ovlivňujícím u mužů problémy s prostatou, kladně působí na psychiku, posiluje imunitu, vyrovnává krevní tlak a je zdrojem vitamínů a bílkovin.Včelí žihadla jsou odpradávna používána pro léčení neinfekčních revmatických onemocnění. Včelí mateří kašička je také jedním z posilujících potravinových doplňků.
Nechci těmito frázemi snižovat vysokou užitečnost včelařů, a jejích včelstev, a naopak jim tři krát zvolám vivat, a nazdraví, ptotože se tento včelí produkt vzácně dobře kombinuje s domácí slivovicí-léčivými produkty na zimu.Vážení přátelé..."já kdybych měl ty úly kam dát, včely bych si pořídil, nedbaje na pár těch "uloupených"žihadel.